Przełom w cyfryzacji służby zdrowia

Rządowy projekt e-zdrowie, a także inwestycje firm prywatnych nabierają tempa. Asseco zaczyna oferować m.in. dostęp do wyników badań przez smartfona – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 07.02.2019 21:06

Przełom w cyfryzacji służby zdrowia

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

To będzie bardzo intensywny rok pod względem cyfryzacji służby zdrowia. Co najmniej do połowy roku potrwa pilotaż e-skierowania. W tym czasie resort chce uruchomić usługę w około stu placówkach. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Trwa też stopniowe włączanie podmiotów leczniczych do platformy e-zdrowie, tak aby lekarze mogli swoim pacjentom wystawiać e-recepty. Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty w każdej placówce medycznej upływa 31 grudnia.

Asseco idzie z trendem

Niemal połowa mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że korzysta lub rozważa używanie aplikacji zdrowotnych na urządzeniach mobilnych. W ten trend wpisuje się Asseco, które w piątek poinformuje o nowej usłudze. O tyle nietypowej, że skierowanej nie do segmentu B2B, ale do indywidualnych odbiorców.

""

cyfrowa.rp.pl

Chodzi o aplikację Informacje Medyczne, umożliwiającą zarządzanie informacjami udostępnianymi przez jednostki medyczne i korzystanie z nich za pośrednictwem smartfonów (m.in. dostęp do wyników badań, które dotychczas były gromadzone tylko w jednostce służby zdrowia). Asseco podkreśla, że podąża za obowiązującymi trendami w służbie zdrowia.

– Wśród nich niewątpliwie dominujący jest kierunek zmian, który stawia pacjenta w centrum uwagi. To on jest właścicielem danych medycznych i bardzo często głównym „nośnikiem” informacji o swoim zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zarówno pacjent, jak i jednostki medyczne posiadały narzędzia upraszczające wzajemną wymianę informacji – podkreśla Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland. Spółka podkreśla, że produkt jest rozwijany i np. niedługo dojdzie możliwość zdalnego zamówienia recepty czy otrzymania komunikatu bezpośrednio od lekarza prowadzącego.

CZYTAJ TAKŻE: Janusz Cieszyński: E-zdrowie to ogromne korzyści

– Sprawnie działające systemy informatyczne nie tylko służą pacjentom i pracownikom służby zdrowia, ale także pozwalają kadrze zarządzającej na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów, umożliwią coraz szersze stosowanie rozwiązań telemedycznych oraz wspierają walkę z nadużyciami w tym sektorze – mówi Marek Frysz, menedżer ds. sektora ochrony zdrowia w SAS Polska.

""

cyfrowa.rp.pl

Dodaje, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji (budżet NFZ w 2019 r. to blisko 90 mld zł), jest o co walczyć. – Cieszy nas zapowiedź coraz szerszego stosowania zaawansowanej analityki w kształtowaniu polityki zdrowotnej – podkreśla.

Rynek z potencjałem

Na ochronę zdrowia Polska wydaje obecnie około 6,3 proc. PKB (uwzględniając sektor prywatny), a poziom wydatków na osobę rośnie. Szacuje się, że w latach 2009–2015 współczynnik wzrostu wyniósł 2 proc.

– Polska, podobnie jak na przykład Niemcy, ma w obszarze cyfryzacji służby zdrowia jeszcze dużo do zrobienia. Natomiast perspektywy w tej dziedzinie są bardzo dobre, gdyż cyfryzacja umożliwia znaczne oszczędności kosztowe oraz zwiększenie efektywności świadczenia usług medycznych – komentuje Adrian Kowollik, analityk East Value Research.

Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada
2,3 lekarza i jest to najniższy wskaźnik w Europie. Aż 52 minuty dziennie pracownicy spędzają na poszukiwaniu informacji w dokumentacji pacjentów

Ma nadzieję, że na wzór Francji Polska wprowadzi niedługo refundacje badań telemedycznych, co na pewno mocno wspomogłoby rozwój tego sektora w kraju. Jak pokazują badania, Polacy chętnie korzystają z rozwiązań telemedycznych.

Cyfryzacja to mus

Ich rozwój wpisuje się też w scenariusz realizowany w całej UE. Tylko do 2020 r. Polska otrzyma w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych blisko 13 mld zł finansowania przeznaczonego na działania związane ze zdrowiem Polaków, w tym rozwój infrastruktury medycznej i na telemedycynę. Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarza i jest to najniższy wskaźnik w Europie. Aż 52 minuty dziennie pracownicy spędzają na poszukiwaniu informacji w dokumentacji pacjentów.

Szacuje się, że wartość rynku telemedycznego na świecie ma wzrosnąć z 17,3 mld dol. w 2017 r. do 52,9 mld dol. w 2025 r. Dynamikę napędza presja kosztowa na systemy opieki zdrowotnej w związku ze starzeniem się społeczeństw. Średnia długość życia w krajach OECD przekracza 80 lat i rośnie.

Recepty idą cyfrową ścieżką

Aktualnie 99,9 proc. aptek i punktów aptecznych jest podłączonych do platformy e-zdrowie i może realizować e-recepty. Do wczoraj wpłynęło blisko 220 tys. e-recept, z czego aż 2/3 z województwa mazowieckiego. W sumie wystawia je obecnie 120 placówek leczniczych z 81 miast w Polsce i liczba ta każdego dnia rośnie. Najstarszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę, ma sto lat, a najmłodszy zero (noworodek urodzony 2 stycznia 2019 r.). Z kolei najstarszy lekarz, który wystawił e-receptę, ma 82 lata, a najmłodszy 27. Resort zdrowia podkreśla, że korzyści płynące z e-recept to m.in. oszczędność pieniędzy oraz czasu. W przypadku lekarzy można go będzie poświęcić pacjentom. Z punktu widzenia pacjenta istotne jest natomiast mniejsze ryzyko wydania nieprawidłowego lekarstwa oraz większa dostępność terapii.

OPINIA

Janusz Cieszyński
wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację

Usługi elektroniczne odciążają lekarzy i pracowników medycznych oraz zapewnią im dane, które pomogą skupić się na osiągnięciu lepszych rezultatów w leczeniu z pominięciem niezwykle uciążliwej dziś biurokracji. Plany Ministerstwa Zdrowia na 2019 r. są bardzo ambitne: pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl oraz przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Aktualnie włączamy do systemu e-zdrowie wszystkie gabinety, przychodnie, szpitale i izby przyjęć, czyli miejsca, gdzie będą wystawiane e-recepty, tak aby wszyscy lekarze mogli już wystawiać je pacjentom. Jesteśmy w stałym dialogu
z beneficjentami cyfrowych rozwiązań.

IT

To będzie bardzo intensywny rok pod względem cyfryzacji służby zdrowia. Co najmniej do połowy roku potrwa pilotaż e-skierowania. W tym czasie resort chce uruchomić usługę w około stu placówkach. Skierowania wyłącznie w postaci elektronicznej będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Trwa też stopniowe włączanie podmiotów leczniczych do platformy e-zdrowie, tak aby lekarze mogli swoim pacjentom wystawiać e-recepty. Ostateczny termin na wdrożenie systemu e-recepty w każdej placówce medycznej upływa 31 grudnia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa
IT
Kobiety zmieniają rynek pracy ICT
IT
Zagłuszają drony, kamery czy WiFi. Amazon ma duży problem
IT
Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników
IT
Polska liderem cyberochrony. Zaskakujący wynik prestiżowego rankingu