Producent oprogramowania szpiegującego Pegasus po cichu planuje powrót

Grupa NSO wydaje miliony na lobbowanie w Waszyngtonie, wykorzystując jednocześnie wojnę Izrael-Hamas do przekonywania, że jest niezbędna dla globalnego bezpieczeństwa.

Publikacja: 26.01.2024 11:17

Firma zajmująca się cyberwywiadem prowadzi wielomilionową kampanię lobbingową

Firma zajmująca się cyberwywiadem prowadzi wielomilionową kampanię lobbingową

Foto: Stock Adobe

NSO Group, izraelska firma najbardziej znana z produkcji oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, w sylwestra bez rozgłosu opublikowała nowy raport dotyczący przejrzystości. Producent jednej z najbardziej wyrafinowanych cyberbroni na świecie w 27-stronicowym dokumencie przeprasza za dotychczasowe działania. Wskazuje jednocześnie, firma wszczęła 19 dochodzeń w sprawie zarzutów dotyczących potencjalnego niewłaściwego użycia jej produktów, które doprowadziły do zawieszenia lub zamknięcia sześciu kont klientów. Dokument zawiera nawet sekcję poświęconą dziennikarzom – znaczącej grupie spośród aż 50 tys. osób na całym świecie, które stały się celem Pegasusa, lista obejmuje także aktywistów, głowy państw i inne osoby publiczne w ponad 50 krajach.

Raport przejrzystości z Pegasusem w tle

Nowy raport NSO Group dotyczący przejrzystości, pierwszy od ponad dwóch lat, pojawia się w wyniku wyraźnych starań ze strony dostawcy oprogramowania szpiegującego na rzecz poprawy swojego zszarganego wizerunku i uchylenia amerykańskich przepisów, które zaszkodziły jego działalności. Aby osiągnąć swój cel, firma zajmująca się cyberwywiadem prowadzi wielomilionową kampanię lobbingową, której celem jest pozycjonowanie oprogramowania szpiegującego firmy jako niezbędnego dla globalnego bezpieczeństwa. I powrót na listy zamówień zwłaszcza rządów.

Czytaj więcej

Pegasus to nic, nadchodzi Cellebrite. Złamie każde zabezpieczenie

Choć rzecznik NSO mówi magazynowi Wired, że raport podkreśla ciągłe zaangażowanie firmy na rzecz praw człowieka i przestrzeganie standardów etycznych, a jednocześnie umożliwia klientom zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, osoby badające praktyki firmy wyrażają sceptycyzm co do jej twierdzeń.

- To nie jest w żaden znaczący sposób raport dotyczący przejrzystości – mówi Wired David Kaye, profesor prawa Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. - Głównie przepakowuje istniejące zabezpieczenia i oświadczenia, które NSO Group przedstawiła w celu promowania swojej pracy i własnej marki w sektorze komercyjnego oprogramowania szpiegującego — dodaje.

Trudne lata dla izraelskiej firmy

Grupa NSO opublikowała w czerwcu 2021 r. tylko jedno sprawozdanie dotyczące przejrzystości, które w dużej mierze uznano za straconą szansę na dostarczenie istotnych informacji na temat alarmującego wpływu jej produktów na prawa człowieka. Najnowszy raport dotyczący przejrzystości pojawia się po kilku trudnych dla firmy latach. W następstwie ujawnień dotyczących Pegasusa w 2021 r. rząd Stanów Zjednoczonych umieścił tego dostawcę oprogramowania szpiegującego na specjalnej liście podmiotów w listopadzie 2021 r., co oznacza, że nie może on otrzymać amerykańskich inwestycji bez specjalnej zgody rządu. Następnie firma — według nieoficjalnych informacji — wpadła w kryzys finansowy, o włos unikając niespłacenia 500 milionów dolarów długu, co oznaczałoby bankructwo. Według Bloomberga kierownictwo NSO rozważało sprzedaż firmy.

Czytaj więcej

Telegram nie jest bezpieczny. Rosjanie wpadli w pułapkę Kremla

W sierpniu 2022 r. ówczesny dyrektor generalny Shalev Hulio ustąpił ze stanowiska, mianując na swojego następcę dyrektora operacyjnego Yarona Shohata, zwalniając jednocześnie 100 pracowników. Po wymuszonej restrukturyzacji przeprowadzonej przez pożyczkodawców współzałożyciel Omri Lavie ujawnił się – za pośrednictwem Dufresne Holdings z Luksemburga – jako nowy właściciel NSO w maju 2023 r. W obliczu tych wstrząsów prezydent USA Joe Biden wydał w marcu 2023 r. zarządzenie wykonawcze zabraniające departamentom federalnym i agencjom od korzystania z komercyjnego oprogramowania szpiegującego. W czerwcu 2023 r. Biały Dom wydał ostrzeżenie dla amerykańskich firm zainteresowanych nabyciem aktywów NSO, uzasadniając, że mogłoby to stanowić zagrożenie dla rządu USA ze strony kontrwywiadu.

IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Najnowsze trendy, światowi eksperci i przyszłość biznesu
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie