Sieć piątej generacji przyspiesza produkcję, a także zwiększa jej bezpieczeństwo i niezawodność. Jest to możliwe dzięki niskim opóźnieniom w przesyle danych między kamerami oraz implementacji modułów sztucznej inteligencji. Inteligentny system wizyjny jest dziś nieodzowny dla rozwoju automatyki w zakładzie przemysłowym oraz kontroli jakości. Pozwala on producentom zaoszczędzić koszty dzięki szybkiemu przeprowadzaniu kontroli jakości z ponad 99-procentową dokładnością. To wynik co najmniej o 10 proc. lepszy niż w przypadku braku tych możliwości. W porównaniu z kontrolą wykonywaną przez człowieka, wizja maszynowa jest znacznie bardziej precyzyjna i zmniejsza ryzyko błędów pomiarowych.

Cała trójka zaangażowanych w projekt firm opracowała również technologie zwiększające bezpieczeństwo zakładów oraz ich pracowników. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów nadzoru wideo, które posiadają jedynie funkcję nagrywania, mechanizmy kontrolne oparte na sztucznej inteligencji mają możliwość automatycznego włączenia alarmu w czasie rzeczywistym, jak tylko system wykryje jakiekolwiek anomalie na terenie fabryki.

W przyszłości wdrożone w zakładach Haier rozwiązania będą udoskonalane w celu implementacji cyfrowych bliźniaków. Digital twin jest wirtualną repliką, modelem matematycznym danego obiektu, produktu, procesu bądź systemów czy usługi, która funkcjonuje w świecie rzeczywistym. Technologia ta pozwala na prowadzenie predykcyjnych analiz o funkcjonowaniu fabryki i podejmowanie prewencyjnych działań, by utrzymać wszystko w porządku.

Firmy Huawei, China Mobile i Haier zapowiedziały już dalszą współpracę, a sam chiński producent planuje kolejne wdrożenia w 20 fabrykach do końca 2022 roku. Huawei zapowiedział przy tym, że pomoże producentowi we wdrożeniu rozwiązań 5G i przekształceniu około 100 zakładów produkcyjnych na całym świecie w ciągu pięciu lat.

Materiał Partnera