The New Gatekeepers – jak internet zmienił gospodarkę

Każdego roku Benedict Evans, jeden z najważniejszych myślicieli branży technologicznej, przygotowuje obszerną prezentację dotyczącą trendów makro i strategicznych w branży technologicznej. W swojej tegorocznej publikacji “The New Gatekeepers” , Evans analizuje, w jaki sposób firmy takie jak Amazon, Google, Facebook i Apple stały się nowymi “strażnikami”, kontrolującymi dostęp do produktów, usług i publiczności w sposób, który nie był możliwy w pierwszych dniach istnienia Internetu.

Podczas swojego wystąpienia podczas Infoshare 2023, autor skupi się na trzech najciekawszych zagadnieniach z opracowanej analizy trendów:

1. The end of free money – jak zmiany w makroekonomii wpływają na technologię

Makroekonomia po raz pierwszy od dekady ma wielki wpływ na technologię. Analityk omówi jak rezygnacja z polityki zerowych stóp procentowych wpływa na branżę tech. Przyjrzy się dokładniej zmianom w e-commerce, marketingu, a także inwestycjach Venture Capital, a także poruszy temat zwolnień w branży tech i pokaże je z szerszej perspektywy.

2. The new gatekeepers – nowi liderzy reklamy, handlu i mediów

W tej części Evans omówi spadek zysku domów handlowych, reklam prasowych i mediów oraz wzrost firm działających głównie w przestrzeni online, takich jak Google, Amazon, Meta, czy ByteDance (właściciel TikToka). Analityk porówna zyski tych firm płynące z reklam i te, płynące z podstawowych usług biznesów - to część, która zainteresuje również marketerów.

Mat. Partnera

Właścicieli biznesów e-commerce jak i marketerów zainteresuje również porównanie kosztów kanałów dotarcia do klientów. W zestawieniu znajdą się m.in. wynajem fizycznej przestrzeni, zwroty, a także search ads, czy e-mail marketing. Evans omówi też jak marki e-commerce mogą odnieść sukces na przykładzie Anker i Shein.

Kolejnym ważnym punktem w tej części prezentacji są media i jak przejście do świata online na nie wpłynęło. Analityk przedstawi porównanie penetracji rynku przez tradycyjną telewizję, platformy VOD i platformy streamingowe. Zobaczymy również porównanie budżetów produkcyjnych dysponowanymi przez firmy, które zaczynały w tradycyjnej przestrzeni telewizyjnej i kinowej (np. Disney, Warner Discovery, Paramount) oraz platformy streamingowe (np. Netflix, Amazon, Apple).

Ważnym pytaniem będzie, co jest ważniejsze: software czy content? W tej części prezentacji nie może też zabraknąć platformy YouTube, która być może nie produkuje filmów czy seriali, ale jest niezaprzeczalnie jednym z największych dostarczycieli contentu video.

Podsumowując tę część, Evans omówi, czy wiekowy już model biznesu, tj. produkcja → dystrybucja → promocja → sprzedaż, dalej znajduje zastosowanie w dobie internetu.

3. Dreams for future – gdzie leży przyszłość technologii?

Cloud, Metaverse, Web3, Crypto, AI – najczęściej powtarzane hasła w kontekście przyszłości branży tech również zostaną omówione w trakcie prezentacji. Benedict Evans przedstawi obecną wartość rynku NFT oraz porówna pieniądze operacyjne wydane na launch iPhone’a z tymi już wydanymi na wirtualną rzeczywistość Mety. Przyjrzy się też bliżej uczeniu maszynowemu i generatywnej sztucznej inteligencji. I zada ważne pytanie: czy zmierzamy w kierunku stworzenia silnej sztucznej inteligencji?

Benedict Evans – Analityk technologii z 20-letnim doświadczeniem

Benedict Evans to jeden z najbardziej uznanych obecnie analityków technologii i innowacji. Występował już na scenach WebSummit, Slush, NextConf, a już niedługo, 24 maja, pojawi się również w Polsce na Infoshare 2023! Ponad 20 lat spędził na analizowaniu rynku mobilnego, mediów i technologii. Pracował już z takimi markami jak NBCUniversal, Channel 4, Orange i największymi funduszami inwestycyjnymi m.in. Entrepreneur First, Mosaic Ventures, Andreessen Horowitz. Evans tworzy też m.in. Another Podcast, bloga, i newsletter, który subskrybuje 175 tysięcy osób. Ma też rzeszę fanów na Twitterze (376 tys. śledzących) oraz na LinkedIn (32 tysiące obserwujących).

Mat. Partnera

Spotkaj Benedicta Evansa na Infoshare 2023

Evans jest jednym z blisko 200 prelegentów występujących podczas tegorocznej konferencji Infoshare, która łączy najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie to także imponująca strefa Expo ze stoiskami liderów branży tech i innowacyjnych startupów oraz aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu.

Wstęp na konferencję zapewnią skrojone do potrzeb poszczególnych uczestników wejściówki. Szczegóły dotyczące biletów dostępne są na stronie Organizatora.

Materiał Partnera: Infoshare