Strategiczne partnerstwo firmy Exatel z Grupą Play

Państwowy operator i prywatny zwarli szyki, by walczyć o portfele największych przedsiębiorstw i instytucji państwowych w kraju.

Publikacja: 13.06.2023 03:00

Jarosław Helman (dyrektor ds. B2B w Play), Jean-Marc Harion (prezes Grupy Play), Nikodem Bończa-Toma

Jarosław Helman (dyrektor ds. B2B w Play), Jean-Marc Harion (prezes Grupy Play), Nikodem Bończa-Tomaszewski (prezes Exatelu) i Szymon Ruman (wiceprezes Exatelu)

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

]Na polskim rynku telekomunikacyjnym powstaje nowa propozycja produktów i usług dla dużych firm: banków, energetyki, koncernów paliwowych oraz sektora publicznego i armii.

Łączą siły na siedem lat

1 czerwca podczas konferencji Telco Summit 2023 zorganizowanej przez Exatel ten należący do Skarbu Państwa dostawca usług telekomunikacyjnych dla sektora publicznego oraz dużych przedsiębiorstw oraz Grupa Play (należy do francuskiej Grupy iliad) ogłosiły nawiązanie strategicznego partnerstwa.

Porozumienie regulujące zasady współpracy operatorów zostało zawarte trzy dni wcześniej: 29 maja 2023 r. Obowiązywać ma siedem lat. Na jego mocy Exatel i Grupa Play będą tworzyć wspólne oferty z myślą o klientach biznesowych, w tym brać udział w przetargach i zamówieniach publicznych. Wszystko w zgodzie z przepisami i tak, aby nie naruszać prawa antymonopolowego.

Partnerstwo to ma sens, ponieważ portfolio usług firmy Exatel, kierowanej przez Nikodema Bończę-Tomaszewskiego, oraz Grupy Play, której prezesem jest Jean Marc Harion, wzajemnie się uzupełnia.

Exatel prowadzi działalność badawczo-rozwojową, specjalizuje się w usługach cyberbezpieczeństwa, dysponuje 22 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej, dwoma centrami przetwarzania danych, węzłami pozwalającymi podpiąć się do jego sieci w kraju i za granicą oraz łącznością satelitarną dzięki wybudowanemu tzw. teleportowi. Duże organizacje o wielu placówkach łączy dzięki tym zasobom i zapewnia im też kontakt ze światem.

Z kolei Grupa Play jest przede wszystkim znana z usług sieci mobilnej dla konsumentów. Od kilku lat dzięki strategii konsolidacji rynku ICT, operatorów kablowych i światłowodowych, rośnie jej udział w rynku usług przewodowych. Należy do niej też marka 3S, pod którą oferowane są usługi w siedmiu centrach danych, połączenie poprzez sieci metropolitalnych i usługi chmury obliczeniowej.

Synergiczne połączenie tych kompetencji w ramach jednej układanki daje firmom nowe możliwości. Prezentowali je podczas Telco Summit 2023 Szymon Ruman, wiceprezes firmy Exatel oraz Jarosław Helman, Dyrektor Pionu B2B, Członek Komitetu Wykonawczego Grupy Play, odpowiedzialny za segment klientów biznesowych. Porozumienie podpisywali ich szefowie.

– Wierzę, że współpraca z Exatelem pomoże zapewnić jeszcze większej grupie klientów biznesowych oraz instytucjom publicznym dostosowane do ich potrzeb rozwiązania teleinformatyczne – oceniał Jean Marc Harion, prezes Grupy Play.

– Exatel i Play świetnie się uzupełniają, jeśli chodzi o portfolio usług oraz doświadczenie. Wykorzystamy synergię szkieletu i sieci Exatel oraz sieci dostępowej Play, by wspólnie oferować kompleksowe usługi telekomunikacyjne naszym klientom. Razem możemy walczyć o pozycję lidera usług telekomunikacyjnych dla B2B w sektorze publicznym w Polsce – mówił Szymon Ruman, wiceprezes firmy Exatel.

Państwo z mobilną siecią

Z punktu widzenia państwowego operatora ważną kwestią jest możliwość zarówno sprzedaży, jak i oferowania usług mobilnych. W przyszłości dzięki podpisanemu właśnie porozumieniu, Exatel może osiągnąć ten cel.

– Dzięki strategicznemu partnerstwu z Play, w oparciu o jego najnowocześniejszą infrastrukturę, będziemy mogli szybko rozwinąć całą gamę usług telefonii komórkowej – zapowiedział Nikodem Bończa-Tomaszewski. Dostępne są już karty SIM i firma ma pierwszego klienta.

Kolejnym jej krokiem w segmencie komórkowym będzie działalność w formie operatora wirtualnej sieci (MVNO). – Już teraz w rozmowach z klientami biznesowymi będziemy informować o tym, że powstaje nowy MVNO – przyznawał Jarosław Helman.

Materiał powstał we współpracy z firmą Exatel

Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników