Materiał powstał we współpracy z ING Hubs
Częstotliwość i powierzchnia ataków na firmowe sieci i usługi jest coraz większa, a złożoność obecnych środowisk IT, hybrydowych, często wielochmurowych, nie ułatwia ich ochrony. Całościowemu spojrzeniu na bezpieczeństwo infrastruktury IT nie sprzyjają silosowe, rozproszone rozwiązania w obszarze security, zdarza się, że firmy mają nawet po kilkadziesiąt takich narzędzi. Systemy SIEM (Security Information and Event Management) nie zapewniają holistycznego spojrzenia na całą infrastrukturę. Potrafi to natomiast XDR – którego częścią jest EDR (Endpoint Detection and Response) .
Czym jest XDR?
Extended Detection and Response jest kolejnym etapem ewolucji systemów zabezpieczeń. Rozwiązanie XDR zapewnia widoczność wszystkich zasobów: stacji roboczych, sieci i chmury. Gromadzi dane o zagrożeniach z wcześniej odizolowanych od siebie, silosowych narzędzi bezpieczeństwa w całym środowisku IT organizacji. Następnie konsoliduje je i stosując zaawansowaną analitykę, odnajduje korelacje pomiędzy alertami pochodzącymi z różnych źródeł, co umożliwia wykrywanie anomalii oraz potencjalnie niebezpiecznej aktywności we wszystkich zasobach IT organizacji.
Mimo krótkiej historii XDR rynek tych systemów rośnie w szybkim tempie. Raport Grand View Research podaje, że globalny rynek rozwiązań do rozszerzonego wykrywania i reagowania został w 2022 roku wyceniony na 754,8 mln USD i według prognoz w latach 2023–2030 będzie się rozwijał średniorocznie w tempie 20,7 proc. Wskazuje to na wciąż rosnące zapotrzebowanie na narzędzia, które ułatwiają stworzenie szczelnej i kompleksowej polityki niebezpieczeństwa. Dla wielu CISO (Chief Information Security Officer) inwestycje we wdrożenie XDR są priorytetowe.
Kontekst i centralizacja mają znaczenie
Extended Detection and Response zwiększa wydajność zabezpieczeń, poprawiając możliwości ich wykrywania i reagowania na nie dzięki: