Materiał powstał we współpracy z Siemens Polska
Kiedy dwie dekady temu w dokumencie Banku Światowego pt. „Who Cares Wins!” została zdefiniowana idea ESG (z ang. Environmental, Social and Governance), mało kto przypuszczał, że stanie się ona podstawową odpowiedzią na wyzwania stojące przed współczesnym światem.
Po co nam ESG
Zrozumienie podstaw ESG to spojrzenie na gospodarkę światową jako sieć naczyń połączonych o ograniczonych zasobach. Negatywne wydarzenie w jednym miejscu globu nierzadko powoduje załamanie całych łańcuchów dostaw. Wytyczne ESG mogą pomóc uporządkować kroki, które powinny zostać podjęte w przypadku wystąpienia zakłócenia (a optymalnie – żeby mu zapobiec) i wytyczyć ścieżkę działań.
Zacznij zmianę od siebie
W Siemensie postanowiliśmy najpierw skupić się na optymalizacji własnej działalności, uwzględniając aspekt środowiskowy, czyli pierwszy człon ESG. Do 2025 r. planujemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 55 proc., a do 2030 r. – być praktycznie zeroemisyjni. Podobnie w przypadku łańcuchów dostaw, gdzie do 2030 r. chcemy zredukować emisję CO2 o 20 proc., a do 2050 r. do zera. Nasze rozwiązania mają również wpływ na redukcję emisji CO2 klientów – tylko w 2022 r. ograniczenie to wyniosło ok. 150 mln ton.