#RZECZoBIZNESIE: Jacek Falkiewicz: Internet rzeczy to już nie science fiction

Rzeczpospolita

Według naszego raportu, w 2021 r. z 28 miliardów wszystkich subskrypcji aż 16 miliardów to będą połączenia internetu rzeczy – mówi Jacek Falkiewicz, dyrektorem ds. sprzedaży w firmie Ericsson w Polsce.

Jak operatorzy komórkowi mogą skutecznie zatrzymać przy sobie klientów? Jak zdobyć sobie lojalność konsumentów w świecie stale rozwijających się technologii?

– Nasza firma opublikowała niedawno interesujące badania dotyczące lojalności użytkowników sieci komórkowych. Z badań, które robiliśmy na 14 rynkach światowych, wynika, że jakość usług transmisji danych jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na lojalność użytkowników – podkreśla Jacek Falkiewicz.

Jakość dźwięku podczas rozmów, do których w końcu w pierwotnym założeniu miał przede wszystkim służyć telefon komórkowy, spadła w ujęciu globalnym na trzecie miejsce. W Polsce z kolei najważniejsze dla klientów biorących udział w badaniu okazały się czynniki nietechnologiczne, jak obsługa klienta i infolinia oraz pierwsze wrażenie, jakie operator wywiera na kliencie. Jakość transmisji danych jest u nas na trzecim miejscu, głos zaś – na szóstym.

Jacek Falkiewicz tłumaczy, dlaczego dla użytkowników tak duże znaczenie ma dzisiaj właśnie poziom transmisji danych. – Tu chodzi o jakość aplikacji działających na smartfonach. Czy ktoś jest w stanie szybko ściągnąć sobie stronę internetową na telefon, czy jest w stanie nawiązać szybki kontakt przez Facebooka ze swoimi przyjaciółmi – mówi.

Coraz częściej mówi się dziś o transmisji danych w ramach internetu rzeczy. Czy jest to przyszłość sieci telekomunikacyjnych? – Według naszego raportu, w 2021 r. z 28 miliardów wszystkich subskrypcji aż 16 miliardów to będą połączenia IoT – prognozuje Falkiewicz.

– Co to w ogóle jest ten internet rzeczy? To generalnie może być wszystko, co nie jest połączeniem między ludźmi i smartfonami. Czyli są to połączenia takie jak liczniki energii elektrycznej czy połączenia z czujników z pacjenta, którego zdalnie chcemy monitorować. To są również bardziej zaawansowane aplikacje, jak samoprowadzące się samochody – wyjaśnia.

Ostatnio nowinką technologiczną jest również sieć 5G. – Nawiązaliśmy szeroką współpracę wokół 5G z operatorami i innymi firmami, prowadziliśmy już próbne testy nie tylko dotyczące technologii transmisji danych, ale też tego, jak ta transmisja będzie wykorzystywana w przyszłości do aplikacji z obszaru internetu rzeczy – mówi Falkiewicz.

Mogą Ci się również spodobać

Inwestycje w akcje producentów gier jak ruletka. Połowa to straty

Producenci gier są fenomenem warszawskiej giełdy. Sprawdziliśmy, czy na ich akcjach rzeczywiście można zarobić ...

Polak bardzo mało wart dla internetowych gigantów. Dlaczego?

O ile dane internauty z państw zachodnich warte są nawet 200 dol., to Polacy ...

Polskie firmy mogą zyskać na starciu USA z Chinami

Gospodarczy konflikt USA i Państwa Środka przedsiębiorstwom technologicznym w Polsce może przynieść również korzyści. ...

Coraz więcej leków bierzemy z sieci

Już niewiele mniej Polaków deklaruje zakupy w internecie niż w stacjonarnych aptekach. Na razie ...

NEC za ponad 1 mld euro kupuje firmę IT z 300 polskimi inżynierami

Japoński koncern technologiczny przejmie duńską firmę KMD, która ma swój oddział w Warszawie. Sprzedaje ...

Przeszkolą przez inteligentne okulary

Technologia nsFlow usprawni transfer wiedzy. Wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość i inteligentne okulary łączy treści generowane ...