#RZECZoBIZNESIE: Jacek Falkiewicz: Internet rzeczy to już nie science fiction

Rzeczpospolita

Według naszego raportu, w 2021 r. z 28 miliardów wszystkich subskrypcji aż 16 miliardów to będą połączenia internetu rzeczy – mówi Jacek Falkiewicz, dyrektorem ds. sprzedaży w firmie Ericsson w Polsce.

Jak operatorzy komórkowi mogą skutecznie zatrzymać przy sobie klientów? Jak zdobyć sobie lojalność konsumentów w świecie stale rozwijających się technologii?

– Nasza firma opublikowała niedawno interesujące badania dotyczące lojalności użytkowników sieci komórkowych. Z badań, które robiliśmy na 14 rynkach światowych, wynika, że jakość usług transmisji danych jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na lojalność użytkowników – podkreśla Jacek Falkiewicz.

Jakość dźwięku podczas rozmów, do których w końcu w pierwotnym założeniu miał przede wszystkim służyć telefon komórkowy, spadła w ujęciu globalnym na trzecie miejsce. W Polsce z kolei najważniejsze dla klientów biorących udział w badaniu okazały się czynniki nietechnologiczne, jak obsługa klienta i infolinia oraz pierwsze wrażenie, jakie operator wywiera na kliencie. Jakość transmisji danych jest u nas na trzecim miejscu, głos zaś – na szóstym.

Jacek Falkiewicz tłumaczy, dlaczego dla użytkowników tak duże znaczenie ma dzisiaj właśnie poziom transmisji danych. – Tu chodzi o jakość aplikacji działających na smartfonach. Czy ktoś jest w stanie szybko ściągnąć sobie stronę internetową na telefon, czy jest w stanie nawiązać szybki kontakt przez Facebooka ze swoimi przyjaciółmi – mówi.

Coraz częściej mówi się dziś o transmisji danych w ramach internetu rzeczy. Czy jest to przyszłość sieci telekomunikacyjnych? – Według naszego raportu, w 2021 r. z 28 miliardów wszystkich subskrypcji aż 16 miliardów to będą połączenia IoT – prognozuje Falkiewicz.

– Co to w ogóle jest ten internet rzeczy? To generalnie może być wszystko, co nie jest połączeniem między ludźmi i smartfonami. Czyli są to połączenia takie jak liczniki energii elektrycznej czy połączenia z czujników z pacjenta, którego zdalnie chcemy monitorować. To są również bardziej zaawansowane aplikacje, jak samoprowadzące się samochody – wyjaśnia.

Ostatnio nowinką technologiczną jest również sieć 5G. – Nawiązaliśmy szeroką współpracę wokół 5G z operatorami i innymi firmami, prowadziliśmy już próbne testy nie tylko dotyczące technologii transmisji danych, ale też tego, jak ta transmisja będzie wykorzystywana w przyszłości do aplikacji z obszaru internetu rzeczy – mówi Falkiewicz.

Mogą Ci się również spodobać

Hakerzy złamali WhatsAppa. Który rząd za tym stoi?

Popularny komunikator internetowy padł ofiarą cyberprzestępców. Oprogramowanie szpiegujące, opracowane przez hakerów „do wynajęcia”, wykorzystało ...

Zamów przez internet jajka, zjedz i zapłać za trzy tygodnie

Serwis zakupowy Szopi.pl pierwszy w Polsce oferuje klientom w internecie zakupy spożywcze z opóźnioną ...

Marek Tatała z FOR: Ekonomia współdzielenia to nie przejściowa moda

Technologie cyfrowe będą wchodzić do coraz większej liczby obszarów naszego życia. Trzeba to zaakceptować ...

Spersonalizowane nośniki leków

Nanomedycyna dostarcza leki za pomocą wielofunkcyjnych nanonośników. Dystrybucja leku w organizmie bywa niekontrolowana, co ...

Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy

12 września ruszy rządowy konkurs, wzorowany na amerykańskim DARPA, gdzie projekty dla armii prezentują ...

Bruksela ma dość uników. Ma być jedna ładowarka dla urządzeń mobilnych

Komisja Europejska chce zmusić producentów telefonów komórkowych oraz innych przenośnych sprzętów do opracowania wspólnego ...