Największa oszustka Doliny Krzemowej stanie przed sądem

Elizabeth Holmes, była prezes firmy Theranos
AFP

Założycielka startupu Theranos, Elizabeth Holmes stanie przed sądem w 2020 roku. Wraz z nią za jeden z największych biotechnologicznych przekrętów odpowie także jej wspólnik i wiceprezes firmy Theranos Ramesh „Sunny” Balwani.

Theranos, to firma, która obiecywała szybkie, proste badania krwi bez konieczności pobierania jej z żyły. Wystarczyła jedna kropla pobrana z palca. Metoda wydawała się genialna i prosta zarazem. Elizabeth Holmes jeszcze kilka lat temu uchodziła za genialną i nowoczesną businesswoman z Dolinie Krzemowej. Zarządzała Theranosem, startupem wycenianym na 9 mld dol. i była właścicielka połowy udziałów. Porównywano ją do Steve’a Jobsa.

CZYTAJ TAKŻE: Litwin, który okradł internetowych gigantów

Theranos miał zrewolucjonizować świat analiz medycznych i zamiast skomplikowanych urządzeń dostarczać niewielkie, poręcznie, niezbyt drogie urządzenia badające krew. Holmes udało się zebrać 724 mln dolarów od inwestorów, w tym m.in. Ruperta Murdocha, właściciela News Corporation.

Mimo kilku lat pracy żadne z kilkunastu urządzeń Theranosa nie okazało się tak skuteczne, jak zapewniała Holmes. Badania były tak niedokładne, że według specjalistów nie dało się na ich podstawie postawić jakiejkolwiek diagnozy, nie mówiąc już o podjęciu leczenia pacjentów.

Kiedy wyszło na jaw jak nieskuteczne są badania potencjalni kontrahenci firmy zaczęli się wycofywać, wycena akcji gwałtownie spadać, a firmie zaczęli przyglądać się śledczy. W końcu wycena Theranosa spadła do zera, a dzięki zeznaniom byłych współpracowników udało się wyciągnąć na światło dzienne całe oszustwo.

CZYTAJ TAKŻE: AI wykryje raka piersi, zanim pojawią się objawy

Teraz Elizabeth Holmes grozi ogromna grzywna i nawet do 20 lat więzienia. Początek procesu został wyznaczony przez sąd w Kalifornii na 28 lipca 2020 roku. Holmes i Balwani zostali postawieni w stan oskarżenia w czerwcu 2018 r. Wśród zarzutów są m.in. zmowa i oszustwo. Oboje nie przyznają się do winy.

Nie do końca wiadomo czy Holmes jest genialną oszustką, która zaplanowała przekręt, czy po prostu kłamała, kiedy zorientowała się, że jej pomysł na sukces i zrewolucjonizowanie diagnostyki medycznej jednak nie wypalił. W wywiadach – licznie udzielanych jeszcze przed skandalem, opowiadała, że z jednej strony chce pomóc tym wszystkim osobom, które panicznie boją się pobierania krwi, a także sprawić, by choroby były wykrywane jak najszybciej. – Szybka diagnostyka to szansa na szybkie i skuteczne leczenie – zapewniała Holmes. I w tych zapewnieniach była bardzo przekonująca.

W 2015 r. tygodnik „Time” umieścił Elizabeth Holmes na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata, a prezydent Obama przyznał jej tytuł globalnego ambasadora przedsiębiorczości.

W Theranosa uwierzył i zainwestował nie tylko Rupert Murdoch, ale także znany inwestor Tim Draper, który zainwestował m.in. w w Skype’a i Teslę, a także rodzina Waltonów, założycieli Walmarta. Natomiast w radzie nadzorczej spółki znaleźli się m.in. George Shultz, były sekretarz pracy, skarbu i stanu rządu USA, gen. James Mattis – sekretarz obrony USA czy były sekretarz stanu Henry Kissinger.

Wielu z nich nie chciało uwierzyć, że Theranos to oszustwo, mimo serii demaskatorskich artykułów w „Wall Street Journal” oraz zeznań byłych pracowników firmy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naukowcy z Cambridge: Koronawirusa pomoże wykryć czytanie

Badacze z renomowanego Uniwersytetu w Cambridge sprawdzają, czy da się stworzyć narzędzie do wykrywania ...

Fałszywe aplikacje do kradzieży na Google Play

Google usunęło ze swojego sklepu aplikacje do kradzieży kryptowaluty. Zdążyło ją pobrać kilka tysięcy ...

Urzędnicy uderzają w grupę Komputronik

Fiskus żąda od firmy prawie 60 mln zł. Decyzję tę zarząd Komputronika nazywa absurdalną. ...

Mroczny potencjał technologicznych gigantów

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager skrytykowała wielkich graczy na rynku wyszukiwarek i mediów ...

Kaspersky Lab kręci filmy o atakach hakerskich

Rosyjska firma rozpoczęła emisję dokumentalnych filmów o najsłynniejszych przestępstwach w cyberprzestrzeni. Seria nosi nazwę ...

Dzięki aplikacji nie zjesz przeterminowanej żywności

Szwedzka sieć handlowa działająca w republikach nadbałtyckich wprowadziła do użytku aplikację uniemożliwiającą sprzedaż przeterminowanej ...