Świnka Peppa sprzedana za 4 mld dolarów

AFP

Aż 4 mld dol. zapłaci za spółkę eOne, właściciela głównie praw do wizerunku tej postaci, amerykański koncern Hasbro.

Walka o Peppę trwała kilka miesięcy. Prawa do tej marki chciał też kupić brytyjski kanał ITV, ale według doniesień brytyjskich mediów oferował ok 1,1 mld funtów. Amerykanie przebili tę cenę trzykrotnie i wyłożyli 3,3 mld funtów – ok. 4 mld dol.

Świnka Peppa i poświecony jej serial animowany to w Wielkiej Brytanii wciąż bardzo popularny produkt dla dzieci, co widać choćby po liczbie gadżetów w sklepach. Także w Polsce jest to jest jedna z ulubionych postaci w grupie najmłodszych dzieci. Poświecone jej produkty są dostępne w sklepach w całej Europie czy Azji. To nie tylko zabawki, ale także np. lody, które ma w ofercie francuski Lidl.

CZYTAJ TAKŻE: Po 16 latach „Matrix” powraca. Powstanie kolejna część kultowego filmu

Hasbro to jeden z potentatów na rynku produktów dla dzieci i zabawek, należą do niego takie marki jak Monopoly, Scrable, Playskool czy Transformers. Przejęcie brytyjskiej spółki to największa transakcja w historii tego koncernu. eOne poza prawami do postaci Peppy i jej rodziny, jest także producentem lub dystrybutorem takich produkcji, jak „The Walking Dead”, sagi „Zmierzch” oraz „Igrzyska śmierci”.

Analitycy podają, że w sprzedaży firmy na pewno pomógł zbliżający się Brexit, które prowadzi do spadku wartości funta, a prawdziwe problemy gospodarka brytyjska dopiero ma przed sobą. Dlatego akcjonariusze eOne chcieli się ze spółki wycofać – choć jest ona kanadyjska, to akcje notowane są w Londynie i na ich cenę wpływa ogólna, nie najlepsza kondycja brytyjskiego rynku akcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polak i Chińczyk aresztowani na trzy miesiące za szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pracownika Orange Polska i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei. Podejrzewa ...

Gotówka pokonała Amazona

Innowacyjny projekt sklepu przyszłości, wdrażany przez koncern Jeffa Bezosa, przegrał z szarą rzeczywistością Stanów ...

Biznesowa „jeżynka” chce wrócić do łask. Sprawdzamy, co oferuje

Chiński producent telewizorów oraz telefonów komórkowych z logo Alcatel, próbuje teraz tchnąć życie w ...

Sztuczna inteligencja Google`a oblała szkolny test z matematyki

16-latkowie okazali się lepsi od sztucznej inteligencji Google`a. Lider na rynku SI nie poradził ...

Google upamiętnia 185. rocznicę pierwszej publikacji „Pana Tadeusza”

28 czerwca 1834 roku, w Paryżu po raz pierwszy zostało wydane jedno z najważniejszych ...

Człowiek, który pokonał Amazona

„Jeśli marzenia są wystarczająco ambitne, nie zwracaj uwagi na fakty”. Całe życie założyciela i ...