Afera wokół „Jokera”. Film pochwałą przemocy?

warnerbros.com

Kategoria wiekowa najnowszego filmu z uniwersum DC wzbudza kontrowersje.

„Joker” zadebiutował podczas festiwalu w Wenecji i od razu zebrał zarówno pochwały, jak i głosy krytyki. Przez niektórych krytyków film porównywany jest do „Taksówkarza” Martina Scorsese z Robertem DeNiro. Głosy negatywne dotyczą przede wszystkim przemocy obecnej w „Jokerze”, a której natężenie sprawiło, że film otrzymał w USA kategorię R, najwyższą możliwą kategorię wiekową, utrudniającą osiąganie rekordów wpływów z biletów.

Podstawowe wątpliwości związane z filmem dotyczą znakomitej gry Joaquina Phoenixa, odtwórcy roli Jokera, ważnego antybohatera z komiksowego uniwersum DC i głównego przeciwnika Batmana. Według krytyków wiarygodnie pokazał on przemianę komika w mordercę. Według niektórych krytyków może to sprawić, że taki Joker będzie „bohaterem” czy wręcz „wzorem do naśladowania”. Warner Bros długo nie komentowało sprawy, jednak list od rodzin ofiar masowej strzelaniny w Kolorado w 2012 (która miała miejsce w czasie premiery filmu o Batmanie „Mroczny rycerz powstaje”) sprawił, że studio zdecydowało się odpowiedzieć.

– Nie popełnijcie błędu – ani fikcyjna postać Jokera, ani film nie popierają jakiejkolwiek przemocy w świecie rzeczywistym. Nie jest intencją filmu, twórców ani naszą, aby uznawać tę postać za bohatera – stwierdza Warner Bros w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Po 16 latach „Matrix” powraca. Powstanie kolejna część kultowego filmu

Warner Bros przypomniało także, że jako firma od dawna wspiera donacjami ofiary przemocy, a nawet dołączyło do koalicji firm wzywających polityków do zrobienia czegoś z „epidemią” jaką są strzelaniny w USA. Należy tu sprecyzować, że do owej koalicji przystąpiła spółka będąca właścicielem studia, czyli Time Warner Inc.

W sprawie pochwały przemocy, jaką rzekomo ma być film, wypowiedział się również reżyser Todd Philips, który stwierdził wprost, że film w żaden sposób nie może być usprawiedliwieniem dla postępowania Jokera.

Premiera kinowa „Jokera” będzie miała miejsce zarówno w USA jak i w Polsce 4 października. Film ma aktualnie wysokie oceny krytyków – na Metascore ma 70 na 100 możliwych punktów. Wróży to dobrze przyszłym zyskom z dystrybucji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook wycofuje się z płatności P2P

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział wycofanie się z płatności peer-to-peer. 15. czerwca tego roku ...

Facebook budzi coraz większe kontrowersje

Wycieki danych, fałszywe konta, dezinformacje i mowa nienawiści – to miała być przeszłość. Internetowy ...

Polskie szkoły wchodzą do cyfrowego świata

Gąbka i kreda odchodzą wreszcie do lamusa. Uczniowie wychowani już w erze cyfrowej teraz ...

Gry wideo: sex i krwawe jatki mają przyciągnąć graczy

Zaostrzająca się konkurencja sprawia, że nowym produkcjom trudno jest się wyróżnić. Dlatego ich twórcy ...

Google wprowadzi Q, nowego Androida

We wtorek rusza trzydniowa, najważniejsza konferencja giganta, skierowana do deweloperów i programistów. Coroczna impreza ...

Druk przestrzenny jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy

Prawie co trzecia firma w Europie planuje inwestycję w drukarkę 3D – ocenia producent ...