Afera wokół „Jokera”. Film pochwałą przemocy?

warnerbros.com

Kategoria wiekowa najnowszego filmu z uniwersum DC wzbudza kontrowersje.

„Joker” zadebiutował podczas festiwalu w Wenecji i od razu zebrał zarówno pochwały, jak i głosy krytyki. Przez niektórych krytyków film porównywany jest do „Taksówkarza” Martina Scorsese z Robertem DeNiro. Głosy negatywne dotyczą przede wszystkim przemocy obecnej w „Jokerze”, a której natężenie sprawiło, że film otrzymał w USA kategorię R, najwyższą możliwą kategorię wiekową, utrudniającą osiąganie rekordów wpływów z biletów.

Podstawowe wątpliwości związane z filmem dotyczą znakomitej gry Joaquina Phoenixa, odtwórcy roli Jokera, ważnego antybohatera z komiksowego uniwersum DC i głównego przeciwnika Batmana. Według krytyków wiarygodnie pokazał on przemianę komika w mordercę. Według niektórych krytyków może to sprawić, że taki Joker będzie „bohaterem” czy wręcz „wzorem do naśladowania”. Warner Bros długo nie komentowało sprawy, jednak list od rodzin ofiar masowej strzelaniny w Kolorado w 2012 (która miała miejsce w czasie premiery filmu o Batmanie „Mroczny rycerz powstaje”) sprawił, że studio zdecydowało się odpowiedzieć.

– Nie popełnijcie błędu – ani fikcyjna postać Jokera, ani film nie popierają jakiejkolwiek przemocy w świecie rzeczywistym. Nie jest intencją filmu, twórców ani naszą, aby uznawać tę postać za bohatera – stwierdza Warner Bros w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Po 16 latach „Matrix” powraca. Powstanie kolejna część kultowego filmu

Warner Bros przypomniało także, że jako firma od dawna wspiera donacjami ofiary przemocy, a nawet dołączyło do koalicji firm wzywających polityków do zrobienia czegoś z „epidemią” jaką są strzelaniny w USA. Należy tu sprecyzować, że do owej koalicji przystąpiła spółka będąca właścicielem studia, czyli Time Warner Inc.

W sprawie pochwały przemocy, jaką rzekomo ma być film, wypowiedział się również reżyser Todd Philips, który stwierdził wprost, że film w żaden sposób nie może być usprawiedliwieniem dla postępowania Jokera.

Premiera kinowa „Jokera” będzie miała miejsce zarówno w USA jak i w Polsce 4 października. Film ma aktualnie wysokie oceny krytyków – na Metascore ma 70 na 100 możliwych punktów. Wróży to dobrze przyszłym zyskom z dystrybucji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska firma zapowiedziała horror w Los Angeles

Krakowska spółka nieoczekiwanie zaprezentowała trailer nowej gry „Blair Witch” i zapowiedziała jej premierę już ...

Premierowy zwiastun filmu Nolana w popularnej grze

Christopher Nolan postanowił umieścić zwiastun swojego najnowszego filmu „Tenet” w popularnej grze Fortnite. Pojawił się ...

Wirtuoz baterii z Polski rodem

Celina Mikolajczak tworzy w Uberze nową technologię gromadzenia energii. Kilka lat temu była jednym ...

Robot dostanie imię i zostanie kolegą z pracy

Większość Polaków nie obawia się utraty zatrudnienia w wyniku automatyzacji. Tym bardziej że eksperci ...

Rakiety od Elona Muska świetnie startują. Gorzej z lądowaniem

Po raz trzeci w kosmos poleciała największa rakieta amerykańskiego potentata SpaceX Heavy Falcon. Tym ...

Sztuczna inteligencja wymyśla nowe zaskakujące smaki

Koncern McCormick z pomocą inżynierów IBM stworzył sztuczną inteligencję, która pomaga tworzyć nowe mieszanki ...