Znów czeka nas wielka wymiana telewizorów

Polska przygotowuje się do drugiego etapu budowy sieci 5G. Nadawców czeka przeprowadzka i nowe technologie, a część widzów – wymiana odbiornika.

Publikacja: 27.01.2020 18:53

Znów czeka nas wielka wymiana telewizorów

Foto: Bloomberg

W Polsce zaczynają się formalne przygotowania do kolejnej zmiany w działaniu bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T), którą ogląda ponad 33 proc. gospodarstw domowych. W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie w sprawie zmian rezerwacji częstotliwości przyznanych nadawcom takim jak Telewizja Polska, TVN, telewizja Polsat, Puls i telewizja Trwam. UKE czeka na uwagi 30 dni.

Widzów czekają zmiany

Telewizyjne firmy nadające w sumie ponad 20 bezpłatnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej (nie licząc płatnych MUX4) mają zwolnić posiadane pasmo z tzw. zakresu 700 MHz, które na potrzeby sieci komórkowych 5G wykorzystać będą mogli operatorzy telekomunikacyjni. W zamian stacje telewizyjne otrzymają inne częstotliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Taniec wokół pasma 700 MHz. W tle 5G i telewizja przyszłości

Wprawdzie do faktycznej zmiany w sposobie nadawania DVB-T dojdzie w 2022 roku (procedura ma się zakończyć w czerwcu), ale już dziś warto o tych planach wiedzieć. Z punktu widzenia konsumenta są ważne, bo wiążą się z innymi zmianami – technologicznymi – a tym samym wpływają na wybór modelu telewizora.

Z kolei dla nadawców oznacza to zmiany organizacyjne i koszty, przy czym podmiotem, który będzie odpowiedzialny za dostosowanie infrastruktury nadawczej, jest operator multipleksów telewizyjnych – Emitel.

""

cyfrowa.rp.pl

Zmiana częstotliwości nadawania to niejedyna zmiana czekająca telewizję. Zmieni się również technologia nadawania sygnału. Zamiast w DVB-T1 odbiorniki będą musiały być dostosowane do DVB-T2.

Teoretycznie nie powinien być to kłopot, bo według danych Związku Cyfrowa Polska telewizory z DVB-T2 są sprzedawane w Polsce od kilku lat. Problemem może być element specyfikacji nowego standardu kompresji, czyli tzw. kodeku. Od połowy 2022 r. do kompresji sygnału telewizji naziemnej stosowany ma być specjalny kodek tzw. HEVC.

– Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne – ostrzega UKE. Urząd zwraca uwagę, że wiele odbiorników TV dostępnych w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (inaczej H.264 lub MPEG-4 część 10).

CZYTAJ TAKŻE: Telewizja: Zyskują platformy satelitarne i smartfony

– Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera – ostrzega regulator.

Niezbadane 5 mln

Jaka część odbiorników w polskich domach umie odtworzyć obraz w HEVC – danych brak. Według Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, można przyjąć, że są to wszystkie telewizory produkowane i sprzedane od 2018 roku.

Dla wcześniejszych lat analogicznych szacunków nie ma, a dla przykładu w latach 2014–2017 w Polsce sprzedało się około 5 mln odbiorników telewizyjnych z DVB-T2 (na ponad 9 mln wszystkich).

Telewizyjne firmy nadające w sumie kilkanaście bezpłatnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej mają zwolnić pasmo z tzw. zakresu 700 MHz

2018 rok był dla producentów telewizorów datą graniczną. – Już w 2013 roku, kiedy Polska przechodziła na sygnał cyfrowy, jako jedni z pierwszych byliśmy gotowi dostarczać klientom urządzenia pozwalające na dostosowanie odbiorników telewizyjnych do tej rewolucji. Podobnie jest teraz. Wśród ok. 30 proc. wszystkich urządzeń na rynku przystosowanych do zmian wszystkie telewizory Kruger & Matz wprowadzane na rynek od 2018 roku będą poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. Po 30 czerwca 2022 roku widzowie nadal będą mogli korzystać z urządzeń bez konieczności kupowania dodatkowych przystawek – mówi Michał Leszek, dyrektor marketingu w Lechpol Electronics, produkującym urządzenia elektroniczne pod marką Kruger & Matz.

CZYTAJ TAKŻE: Internetowa telewizja burzy stare biznesowe modele

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych producentów, w tym Panasonica. Jak nas zapewniono, wszystkie modele telewizorów tej marki wprowadzone do sprzedaży od 2018 roku spełniają postawione przez ustawodawcę wymagania.

Dla kogo 700 MHz

Przekazanie pasma 700 MHz telekomom to wymóg unijny. W Polsce z inicjatywy państwowego operatora Exatel zaczęły się rozmowy o tym, czy nie warto zbudować jednej hurtowej sieci w tym paśmie, kontrolowanej przez państwo. Częstotliwość miałaby trafić do spółki #Polskie5G, z udziałem Grupy PFR. Hurtownik miałby udostępniać pasmo telekomom prywatnym i państwowym. Aby w paśmie 700 MHz ruszyły usługi telekomunikacyjne, Polska musi skoordynować działania z Rosją.

OPINIA

Andrzej J. Kozłowski, prezes firmy Emitel

Podejście do zmian w emisji naziemnej telewizji cyfrowej ewoluowało. Ostatecznie, mając na uwadze interes widzów i nadawców, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu operacji zamiany częstotliwości i standardu w jednym kroku. Aktualnie szacowane koszty są znacznie wyższe od pierwotnie planowanych. Uwzględniają szerszy zakres prac w krótszym czasie. Aby uciążliwości dla widzów były minimalne, Emitel zaangażuje większość swoich zasobów i najlepszych specjalistów.

W Polsce zaczynają się formalne przygotowania do kolejnej zmiany w działaniu bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T), którą ogląda ponad 33 proc. gospodarstw domowych. W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie w sprawie zmian rezerwacji częstotliwości przyznanych nadawcom takim jak Telewizja Polska, TVN, telewizja Polsat, Puls i telewizja Trwam. UKE czeka na uwagi 30 dni.

Widzów czekają zmiany

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę
Biznes Ludzie Startupy
Dostarczą dania o połowę tańsze. Polskie start-upy łączą siły, by ratować żywność
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja ma wesprzeć kulejącą amerykańską edukację
Biznes Ludzie Startupy
Estońska bestia zamierza zadomowić się nad Wisłą. Duża zmiana w car-sharingu