Koronawirus: Amazon usuwa z oferty fałszywe leki i artykuły z zawyżonymi cenami

Bloomberg

Amazon zablokował sprzedaż ponad miliona specyfików, których sprzedawcy zapewniali, że chronią one przed koronawirusem, a nawet je leczą. Platforma zdecydowała się też zablokować sprzedaż towarów, których ceny zostały mocno zawyżone po wybuchu epidemii wirusa.

Przedstawiciel Amazona powiedział agencji Reuters, że z platformy sprzedażowej usunięto w sumie dziesiątki tysięcy ofert „pozbawionych skrupułów” sprzedawców, którzy sprzedawali towary związane z ochroną zdrowia i przeciwwirusowe.

Koncern zdecydował się na takie działania po tym jak przedstawiciele WHO – Światowej Organizacji Zdrowia krytycznie wypowiadali się o lekach mających zapobiegać lub nawet leczyć koronawirusa, oferowanych na Amazonie.

Wirus o nazwie Covid-19 spowodował śmierć 2800 osób na całym świecie i nadal nie ma na niego leku, ani szczepionki. WHO ostrzega, że wszystkie specyfiki z internetu obiecujące wyleczenie z wirusa są zwykłym oszustwem i wezwała Amazon do aktywnej walki z wszelkimi fałszywymi informacjami na temat wirusa.

Zanim Amazon zaczął blokować oferty, można było na platformie kupić fałszywe maski antywirusowe, chusteczki dezynfekujące i wydaną kilka dni temu książkę o wirusowych epidemiach. Nieuczciwi sprzedawcy oferowali nawet preparaty o bardzo wysokiej zawartości witaminy C, które rzekomo chronią przed koronawirusem.

Amerykański koncern nie przedstawił szczegółowej listy towarów zablokowanych, a dziennikarze BBC zwracają uwagę, że na amerykańskiej platformie wciąż jest wiele ofert towarów kojarzonych z ochroną antywirusową po wyjątkowo zawyżonych cenach. Jako przykład podają zestaw masek chirurgicznych: za 50 sztuk trzeba zapłacić 170 funtów. U innego sprzedawcy te same maski kosztują 36 funtów za 50 sztuk, co i tak jest drogo, ponieważ w styczniu te same maski kosztowały niecałe 10 funtów za 50 sztuk.

Co więcej wiele z produktów rekomendowanych jako „antywirusowe”, wcale przed wirusami nie chronią, na przykład maski antypyłowe czy chirurgiczne.

Mocno skoczyły też ceny żeli antybakteryjnych i antywirusowych: z 10-15 funtów w styczniu tego roku do 50 funtów.

Amazon zapewnia, że usuwa i blokuje wszystkie oferty, które są niekorzystne dla klientów, w tym te, które mają drastycznie zawyżone ceny lub obiecują efekty, których nie są w stanie spełnić. Przedstawicielka Amazona zapewniła, że koncern będzie ciągle monitorował oferty na platformie i interweniował w razie konieczności.

Mogą Ci się również spodobać

W Polsce spada sprzedaż smartfonów. Ale jedna marka mocno zyskuje

Samsung, Huawei, Xiaomi – to podium marek smartfonów w III kw. br. w Polsce. ...

Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat

Poznańska spółka Aether Biomedical, założona przez dr Faitha Jiwakhana oraz Dhruva Agrawala, wprowadza na ...

Polski startup przeniesie ginekologów i onkologów w świat 3D

MedApp, rodzima spółka specjalizująca się w sztucznej inteligencji i mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality) w ...

Cyfrowa transformacja kontra mity i fake newsy

Zamiast możliwie szybko wprowadzać nowe technologie cyfrowe i korzystać z nich z pożytkiem dla ...

Amazon szykuje się na święta. Pracownicy chcą strajkować

Koncern wydaje 500 milionów dolarów na premie dla pracowników. Niektórzy z nich mimo to ...