Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Archiwum

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ochronnych.

Niedawno Amazon poinformował, że zablokował milion ofert, w ramach których próbowano sprzedawać np. środki rzekomo gwarantujące uniknięcie zarażenia koronawirusem lub wyleczenie z niego, jeśli do choroby by jednak doszło. Do tego usunięto tysiące ofert ze znacznie zawyżonymi cenami np. masek ochronnych czy żeli antybakteryjnych.

Według dziennikarzy BBC, zdarzało się, że sprzedawcy w portalu Amazon oferują 50 maseczek za 170 funtów. Miesiąc temu kosztowały one niecałe 10 funtów.

W Polsce problem także jest. Jak pisze jeden z użytkowników Twittera przed „erą koronawirusa” opakowanie 50 sztuk masek chirurgicznych kosztowało 5 zł. Teraz cena wynosi 160 zł netto. Dlatego rodzime Allegro również z oszustami musi walczyć.

– Obecnie w serwisie dostępnych jest ok 5,3 tysiąca ofert maseczek ochronnych i ok 1,1 tysiąc ofert żeli antybakteryjnych do rąk. Wraz z publiczną dyskusją nt. koronawirusa obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów produktami higienicznymi tego typu. Funkcjonalności serwisu takie jak sortowanie po cenie czy filtry pozwalają łatwo znaleźć oferty w cenie odpowiadającej oczekiwaniom każdego z klientów – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro. – Zabronione jest wystawianie ofert niezgodnych z prawem oraz regulaminem serwisu. Dzięki zgłoszeniom w ostatnim czasie usunęliśmy ok 4 tys. ofert produktów higienicznych takich jak maseczki czy żele niezgodnych z regulaminem serwisu, które m.in. naruszały interesy konsumentów – dodaje.

Allegro podkreśla, że wszystkim klientom szukającym produktów powiązanych z koronawirusem proponuje uprzednie zapoznanie się ze stronami informacyjnymi GIS, gdzie można znaleźć m.in. informacje o profilaktyce zdrowia i produktach w niej pomocnych. – Obecnie planujemy kolejne działania edukacyjne i informacyjne do klientów – mówi Paweł Klimiuk. Serwis nawiązał też współpracę z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i UOKIK w zakresie rzetelnego opisywania ofert produktów higienicznych w serwisie.

Mogą Ci się również spodobać

Biznes poznaje wielką moc cyfrowej rozrywki

Największe światowe marki biorą się do sponsoringu imprez gamingowych. Potencjał tego rynku doceniły m.in. ...

Brytyjski sąd nie miał litości dla internetowego trolla

Jarod Kirkman, 51-letni zwolennik brexitu, który kazał czarnoskóremu posłowi Partii Pracy Davidowi Lammy’emu, „wracać ...

Debata „Rz”. Jak zbudować cyfrową dolinę

Nie jesteśmy w stanie skopiować rozwiązania z Kalifornii, ale powinniśmy tworzyć warunki, które pomogą ...

Chiński konkurent SpaceX ma już podobną rakietę

Firma i-Space stworzyła rakietę wielokrotnego użytku, która ma konkurować z projektem Elona Muska SpaceX. ...

Testy na COVID-19 to „porażka”. Szokujące wyznanie giganta

Prezes koncernu Roche przyznał, że większość już istniejących na rynku testów na obecność przeciwciał ...

Turecki sąd: Blokowanie Wikipedii to naruszenie wolności słowa

Turecki Sąd Konstytucyjny orzekł 26 grudnia, że blokowanie dostępu do Wikipedii w Turcji narusza ...