Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Archiwum

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ochronnych.

Niedawno Amazon poinformował, że zablokował milion ofert, w ramach których próbowano sprzedawać np. środki rzekomo gwarantujące uniknięcie zarażenia koronawirusem lub wyleczenie z niego, jeśli do choroby by jednak doszło. Do tego usunięto tysiące ofert ze znacznie zawyżonymi cenami np. masek ochronnych czy żeli antybakteryjnych.

Według dziennikarzy BBC, zdarzało się, że sprzedawcy w portalu Amazon oferują 50 maseczek za 170 funtów. Miesiąc temu kosztowały one niecałe 10 funtów.

W Polsce problem także jest. Jak pisze jeden z użytkowników Twittera przed „erą koronawirusa” opakowanie 50 sztuk masek chirurgicznych kosztowało 5 zł. Teraz cena wynosi 160 zł netto. Dlatego rodzime Allegro również z oszustami musi walczyć.

– Obecnie w serwisie dostępnych jest ok 5,3 tysiąca ofert maseczek ochronnych i ok 1,1 tysiąc ofert żeli antybakteryjnych do rąk. Wraz z publiczną dyskusją nt. koronawirusa obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów produktami higienicznymi tego typu. Funkcjonalności serwisu takie jak sortowanie po cenie czy filtry pozwalają łatwo znaleźć oferty w cenie odpowiadającej oczekiwaniom każdego z klientów – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro. – Zabronione jest wystawianie ofert niezgodnych z prawem oraz regulaminem serwisu. Dzięki zgłoszeniom w ostatnim czasie usunęliśmy ok 4 tys. ofert produktów higienicznych takich jak maseczki czy żele niezgodnych z regulaminem serwisu, które m.in. naruszały interesy konsumentów – dodaje.

Allegro podkreśla, że wszystkim klientom szukającym produktów powiązanych z koronawirusem proponuje uprzednie zapoznanie się ze stronami informacyjnymi GIS, gdzie można znaleźć m.in. informacje o profilaktyce zdrowia i produktach w niej pomocnych. – Obecnie planujemy kolejne działania edukacyjne i informacyjne do klientów – mówi Paweł Klimiuk. Serwis nawiązał też współpracę z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i UOKIK w zakresie rzetelnego opisywania ofert produktów higienicznych w serwisie.

Mogą Ci się również spodobać

Firmy nie są gotowe na sztuczną inteligencję. Brakuje… ludzi

Sztuczna inteligencja ma być napędem wielu biznesów na świecie. Problem w tym, że wykorzystanie ...

Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Założyciel Tesli Elon Musk na pierwszej konferencji NeuraLink ujawnił szczegóły budowy interfejsu mózg-komputer, nad ...

Odejścia z CD Projektu. W tle oskarżenie o mobbing i gigapremie

Konrad Tomaszkiewicz, który kierował produkcją „Wiedźmina 3”, najbardziej udanego hitu warszawskiego studia, zrezygnował z ...

Specjalny plaster zastąpi pobieranie krwi strzykawką

Zespół naukowców z londyńskiego Imperial College opracowali czujnik monitorujący reakcje organizmu pacjenta na podawany ...

Odchodzi prezes Disneya. Kto zastąpi medialnego guru?

Bob Iger, prezes Walt Disney Company i jedna z najbardziej znanych postaci w branży ...

Polska aplikacja dla wolontariuszy robi furorę na świecie

Aplikacja IHelpYou z Warszawy łącząca wolontariuszy z osobami w potrzebie w ciągu pięciu dni ...