Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Archiwum

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ochronnych.

Niedawno Amazon poinformował, że zablokował milion ofert, w ramach których próbowano sprzedawać np. środki rzekomo gwarantujące uniknięcie zarażenia koronawirusem lub wyleczenie z niego, jeśli do choroby by jednak doszło. Do tego usunięto tysiące ofert ze znacznie zawyżonymi cenami np. masek ochronnych czy żeli antybakteryjnych.

Według dziennikarzy BBC, zdarzało się, że sprzedawcy w portalu Amazon oferują 50 maseczek za 170 funtów. Miesiąc temu kosztowały one niecałe 10 funtów.

W Polsce problem także jest. Jak pisze jeden z użytkowników Twittera przed „erą koronawirusa” opakowanie 50 sztuk masek chirurgicznych kosztowało 5 zł. Teraz cena wynosi 160 zł netto. Dlatego rodzime Allegro również z oszustami musi walczyć.

– Obecnie w serwisie dostępnych jest ok 5,3 tysiąca ofert maseczek ochronnych i ok 1,1 tysiąc ofert żeli antybakteryjnych do rąk. Wraz z publiczną dyskusją nt. koronawirusa obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów produktami higienicznymi tego typu. Funkcjonalności serwisu takie jak sortowanie po cenie czy filtry pozwalają łatwo znaleźć oferty w cenie odpowiadającej oczekiwaniom każdego z klientów – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro. – Zabronione jest wystawianie ofert niezgodnych z prawem oraz regulaminem serwisu. Dzięki zgłoszeniom w ostatnim czasie usunęliśmy ok 4 tys. ofert produktów higienicznych takich jak maseczki czy żele niezgodnych z regulaminem serwisu, które m.in. naruszały interesy konsumentów – dodaje.

Allegro podkreśla, że wszystkim klientom szukającym produktów powiązanych z koronawirusem proponuje uprzednie zapoznanie się ze stronami informacyjnymi GIS, gdzie można znaleźć m.in. informacje o profilaktyce zdrowia i produktach w niej pomocnych. – Obecnie planujemy kolejne działania edukacyjne i informacyjne do klientów – mówi Paweł Klimiuk. Serwis nawiązał też współpracę z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i UOKIK w zakresie rzetelnego opisywania ofert produktów higienicznych w serwisie.

Mogą Ci się również spodobać

Turnieje e-sportu przyciągają miliony

Boom na e-sport trwa w najlepsze. Globalna wartość tego rynku przebije w tym roku ...

100 mln nowych aplikacji. Toniemy w masie informacji

W kilka lat tylko w tej części świata może powstać 100 mln nowych aplikacji. ...

Polskie planszówki biją rekordy popularności. Pandemia pomogła

Na dziesięć dni przed końcem e-zrzutki na produkcję gry „Nemesis Lockdown” wrocławski wydawca uzbierał ...

W Cyberpunku 2077 wystąpią światowe gwiazdy muzyki

Podczas gali The Game Awards 2019 CD Projekt ujawnił listę artystów, którzy będą tworzyć ...

Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Grupa Asseco powiększy się o nowe aktywa w Czechach i na Słowacji. Wpisuje się ...