Firmy zwalniają pracowników przez internet. Na wideoczacie

Adobe Stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw stoi na krawędzi. Część z nich ratuje się redukcją zatrudnienia. Ze względów bezpieczeństwa wręczenie wypowiedzenia osobiście staje się praktycznie niemożliwe, stąd już ruszyła nowa forma zwolnień – za pośrednictwem internetu, a dokładniej połączeń wideokonferencyjnych.

W USA po to rozwiązanie sięgnęły właśnie pierwsze firmy. Bird, amerykański operator popularnych również w Polsce hulajnóg elektrycznych, zdecydował się o zwolnieniu 30 proc. swojej załogi. Radykalny ruch nie wiązał się jednak z koniecznością spotkania twarzą w twarz z pracownikami. Szefowie firmy połączyli się z nimi za pośrednictwem wideoczatu Zoom i w ten sposób poinformowali ich o rozwiązaniu umów. Co więcej, informacje te, dla wielu wiążące się z osobistą tragedią, były przekazywane nie w indywidualnych połączeniach, lecz na wideokonferencjach grupowych, na oczach innych pracowników.

Szef Birda Travis VanderZanden tłumaczył się później, że wideo zostało wyłączone, bo zdali sobie sprawę, iż takie wręczanie wypowiedzeń „nie jest ludzkie”. – Powinniśmy wykonać połączenia „jeden na jeden” do zainteresowanych – przyznał się do błędu VanderZanden w rozmowie z BBC.

Do istotnej redukcji zatrudnienia szykuje się również inny z operatorów hulajnóg – Lime. Nie wiadomo, czy też sięgnie po połączenia wideo. Takie rozwiązanie wykorzystał natomiast TripActions. To platforma do rezerwacji podróży, która mocno ucierpiała przez koronawirusa. Kierujący firmą zdecydowali się zmniejszyć liczbę pracowników o 27 proc. Jak podaje Crunchbase News, część wypowiedzeń pracownicy otrzymali za pośrednictwem wideokonferencji Zoom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Być niczym Blik, Netflix i Uber

Warszawski startup stworzył algorytmy, które mają przenieść sektor leasingu do świata cyfrowego, w którym ...

Darmowe pieniądze z bankomatu. Genialny przekręt programisty

To historia o tym, jak chiński programista odkrył sposób, żeby bankomat wypluwał mu darmowe ...

Nowy gracz na rynku mediów? Facebook szykuje serwis informacyjny

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się testy Facebook News, nowej funkcji, która będzie informować użytkowników ...

Chińczycy rządzą na rynku komputerów PC. Pokonali HP

Koncern Lenovo rozsiadł się na fotelu lidera na globalnym rynku PC, zrzucając przy okazji ...

Polscy innowatorzy podbijają Szwecję

Klarna, Flightradar czy Skriware – startupy założone przez naszych rodaków po drugiej stronie Bałtyku ...

Tempo wprowadzania innowacji mocno przyspieszyło

Wkraczamy w erę postcyfrową, w której cyfryzacja nie wystarczy już do odniesienia sukcesu. Kluczowa ...