Firmy zwalniają pracowników przez internet. Na wideoczacie

Adobe Stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw stoi na krawędzi. Część z nich ratuje się redukcją zatrudnienia. Ze względów bezpieczeństwa wręczenie wypowiedzenia osobiście staje się praktycznie niemożliwe, stąd już ruszyła nowa forma zwolnień – za pośrednictwem internetu, a dokładniej połączeń wideokonferencyjnych.

W USA po to rozwiązanie sięgnęły właśnie pierwsze firmy. Bird, amerykański operator popularnych również w Polsce hulajnóg elektrycznych, zdecydował się o zwolnieniu 30 proc. swojej załogi. Radykalny ruch nie wiązał się jednak z koniecznością spotkania twarzą w twarz z pracownikami. Szefowie firmy połączyli się z nimi za pośrednictwem wideoczatu Zoom i w ten sposób poinformowali ich o rozwiązaniu umów. Co więcej, informacje te, dla wielu wiążące się z osobistą tragedią, były przekazywane nie w indywidualnych połączeniach, lecz na wideokonferencjach grupowych, na oczach innych pracowników.

Szef Birda Travis VanderZanden tłumaczył się później, że wideo zostało wyłączone, bo zdali sobie sprawę, iż takie wręczanie wypowiedzeń „nie jest ludzkie”. – Powinniśmy wykonać połączenia „jeden na jeden” do zainteresowanych – przyznał się do błędu VanderZanden w rozmowie z BBC.

Do istotnej redukcji zatrudnienia szykuje się również inny z operatorów hulajnóg – Lime. Nie wiadomo, czy też sięgnie po połączenia wideo. Takie rozwiązanie wykorzystał natomiast TripActions. To platforma do rezerwacji podróży, która mocno ucierpiała przez koronawirusa. Kierujący firmą zdecydowali się zmniejszyć liczbę pracowników o 27 proc. Jak podaje Crunchbase News, część wypowiedzeń pracownicy otrzymali za pośrednictwem wideokonferencji Zoom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japończycy zbudowali robota z gałęzi. I nauczyli go chodzić

Badacze z uniwersytetu w Tokio, przy współpracy z firmą Preferred Networks, zbudowali roboty, które ...

Była programistka Google: autonomiczne drony z AI sprowokują wojnę

Laura Nolan, była programistka Google`a, przestrzega Pentagon przed stosowaniem sztucznej inteligencji w dronach. Jej ...

Chiński gigant ma kłopoty z powodu… wiersza z IX wieku

Akcje spółki Meituan, będącej potentatem na chińskim rynku dostaw gotowych posiłków zamawianych przez internet, ...

Polacy polubili aplikacje do wynajmu pojazdów

Współdzielenie różnych środków transportu to globalny trend, który opanowuje miasta, również w Polsce. Coraz ...

CD Projekt i giganci gier odkryją karty w Los Angeles

E3, największa impreza dla fanów gier wideo, rusza 11 czerwca. Choć tym razem targi ...

Głośniki z asystentem to hit. Tylko nie w Polsce

Asystenci głosowi przestali być wyłącznie ciekawostką i podbijają rynek. W 2018 r. popyt na ...