Firmy zwalniają pracowników przez internet. Na wideoczacie

Adobe Stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw stoi na krawędzi. Część z nich ratuje się redukcją zatrudnienia. Ze względów bezpieczeństwa wręczenie wypowiedzenia osobiście staje się praktycznie niemożliwe, stąd już ruszyła nowa forma zwolnień – za pośrednictwem internetu, a dokładniej połączeń wideokonferencyjnych.

W USA po to rozwiązanie sięgnęły właśnie pierwsze firmy. Bird, amerykański operator popularnych również w Polsce hulajnóg elektrycznych, zdecydował się o zwolnieniu 30 proc. swojej załogi. Radykalny ruch nie wiązał się jednak z koniecznością spotkania twarzą w twarz z pracownikami. Szefowie firmy połączyli się z nimi za pośrednictwem wideoczatu Zoom i w ten sposób poinformowali ich o rozwiązaniu umów. Co więcej, informacje te, dla wielu wiążące się z osobistą tragedią, były przekazywane nie w indywidualnych połączeniach, lecz na wideokonferencjach grupowych, na oczach innych pracowników.

Szef Birda Travis VanderZanden tłumaczył się później, że wideo zostało wyłączone, bo zdali sobie sprawę, iż takie wręczanie wypowiedzeń „nie jest ludzkie”. – Powinniśmy wykonać połączenia „jeden na jeden” do zainteresowanych – przyznał się do błędu VanderZanden w rozmowie z BBC.

Do istotnej redukcji zatrudnienia szykuje się również inny z operatorów hulajnóg – Lime. Nie wiadomo, czy też sięgnie po połączenia wideo. Takie rozwiązanie wykorzystał natomiast TripActions. To platforma do rezerwacji podróży, która mocno ucierpiała przez koronawirusa. Kierujący firmą zdecydowali się zmniejszyć liczbę pracowników o 27 proc. Jak podaje Crunchbase News, część wypowiedzeń pracownicy otrzymali za pośrednictwem wideokonferencji Zoom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja planuje podatek od smartfonów

Kreml ma kolejny pomysł na zwiększenie wpływów do kasy państwa. Rosji. Po podatku od ...

Ta firma ma ofertę ratunkową dla firm gastronomicznych

Polski system zamówień online ruszył z pakietem rozwiązań dla restauracji dotkniętych epidemią. W tle ...

Polscy żołnierze dostaną mikro drony

Bezzałogowce do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych wlatują do polskiej armii. 24 wyspecjalizowane ...

Giganci technologiczni zarabiają krocie w banalny sposób

Suma przychodów pięciu największych firm technologicznych na świecie dałaby im 19. miejsce wśród największych ...

Olbrzymi sukces Disney+. Goni Netfliksa

Nowa usługa streamingowa koncernu Disney w pięć miesięcy zyskała ponad 50 mln abonentów. Jeszcze ...

Jak rozbudzić innowacyjność w Polsce

O tym, jak stymulować kreatywność małych i średnich polskich przedsiębiorstw rozmawiano w środę w ...