Dziedziczka Disneya ostro krytykuje firmę za premie dla menedżerów

Abigail Disney
Flickr / Web Summit

Wnuczka współzałożyciela firmy Abigail Disney skrytykowała ostro firmę za to, że utrzymała program motywacyjny dla zarządu w czasie, gdy utrzymanie pracowników przerzuciła na państwa, w których działa.

Korporacja Disney przestała ostatnio płacić 100 tys. pracownikom w celu zaoszczędzenia 500 mln dolarów miesięcznie. Ma to pomóc firmie przetrwać okres pandemii COVID-19, który dla Walt Disney Company jest trudny z uwagi na zamknięte w tym czasie hotele i parki rozrywki oraz zawieszone projekty filmowe.

W ramach radykalnych cięć z podstawowej pensji zrezygnował też prezes Bob Iger, a dyrektor generalny Bob Chapek obciął swoje bazowe wynagrodzenie o połowę. Jednak dziedziczka współzałożyciela firmy Roya Disneya, Abigail ostro skrytykowała to, co zostawili sobie menedżerowie korporacji przy okazji cięcia wynagrodzeń dla zwykłych pracowników.

Abigail Disney zwróciła uwagę na fakt, że korporacja firmowana jej nazwiskiem utrzymała system bonusów i dywidend wart 1,5 mld dolarów w tym samym czasie, w którym oszczędza 500 mln miesięcznie na pensjach osób, które „latami walczyły o podwyżkę do 15 dolarów za godzinę”. Disney zwraca wagę na fakt, że program zachęt dla top menedżerów wart jest „trzymiesięcznych wynagrodzeń dla pracowników z frontu” i, że kierowany jest do „ludzi, którzy już od lat zbierają rażące premie”. Przy tym Abigail Disney nie krytykuje dywidend jako takich, ale zauważa, że 80 procent akcji należy do najbogatszych 10 procent, tymczasem firma powinna płacić tym ludziom, którzy „sprawiają, że magia się dzieje”.

Menedżerowie Walt Disney Company faktycznie zrezygnowali z niedużych kwot, Bob Iger zrezygnował z części 3 mln dolarów stanowiących jego bazowe wynagrodzenie (w zeszłym roku razem z bonusami zarobił 47,5 mln dolarów). Pakiet bonusów pozostał jednak nienaruszony, więc Iger na koniec roku i tak może liczyć na sowitą premię. Jak informuje „The Guardian” jego obecny pakiet wynosi około 900 razy więcej niż mediana wynagrodzenia w firmie (52 tys. dolarów rocznie).

– Nie pełnię żadnej funkcji w firmie. Jestem po prostu obywatelką, której zależy. Ale jestem dziedziczką i noszę to nazwisko. I mam też sumienie, które sprawia, że bardzo trudno mi siedzieć cicho, kiedy widzę nadużycia, które są łączone z moim nazwiskiem – stwierdziła Abigail Disney na Twitterze.

Zawieszenie płac dla wielu pracowników Walt Disney Company sprawia, że wielu z nich będzie musiało polegać na pomocy społecznej państw, w których mieszkają.

Mogą Ci się również spodobać

Polska gra numerem 1 na świecie. Budzi kontrowersje

„Drug Dealer Simulator” wspiął się na pierwsze miejsce globalnej listy bestsellerów na Steamie. Koszty ...

Apple pokazało nowe gadżety. Jest iPhone 11

Apple Special to od lat najważniejsza impreza dla fanów urządzeń spod loga nadgryzionego jabłka. ...

Chiński TikTok wygryza Instagrama. Dzięki koronawirusowi

Przed pandemią TikTok był postrzegany jako aplikacja dla dzieci. Prawdziwym miejscem „zabaw” był Instagram. ...

Uber podjedzie limuzyną. Tanio nie będzie

Amerykańska firma uruchamia w Polsce nową usługę, która ma przyciągnąć klientów z bardziej zasobnym ...

„Irlandczyka” Netfliksa w 7 dni obejrzało ponad 26 mln osób

Popularny serwis zrobił wyjątek i pochwalił się oglądalnością, gdyż powszechnie wątpiono w powodzenie aż ...

10 lat ekonomii współdzielenia. Co poszło nie tak?

Ekonomia współdzielenia wzbogaciła tradycyjną gospodarkę. Zamiast kupować produkt, kupujemy usługę. Niestety, średnie wynagrodzenie w ...