Dziedziczka Disneya ostro krytykuje firmę za premie dla menedżerów

Abigail Disney
Flickr / Web Summit

Wnuczka współzałożyciela firmy Abigail Disney skrytykowała ostro firmę za to, że utrzymała program motywacyjny dla zarządu w czasie, gdy utrzymanie pracowników przerzuciła na państwa, w których działa.

Korporacja Disney przestała ostatnio płacić 100 tys. pracownikom w celu zaoszczędzenia 500 mln dolarów miesięcznie. Ma to pomóc firmie przetrwać okres pandemii COVID-19, który dla Walt Disney Company jest trudny z uwagi na zamknięte w tym czasie hotele i parki rozrywki oraz zawieszone projekty filmowe.

W ramach radykalnych cięć z podstawowej pensji zrezygnował też prezes Bob Iger, a dyrektor generalny Bob Chapek obciął swoje bazowe wynagrodzenie o połowę. Jednak dziedziczka współzałożyciela firmy Roya Disneya, Abigail ostro skrytykowała to, co zostawili sobie menedżerowie korporacji przy okazji cięcia wynagrodzeń dla zwykłych pracowników.

Abigail Disney zwróciła uwagę na fakt, że korporacja firmowana jej nazwiskiem utrzymała system bonusów i dywidend wart 1,5 mld dolarów w tym samym czasie, w którym oszczędza 500 mln miesięcznie na pensjach osób, które „latami walczyły o podwyżkę do 15 dolarów za godzinę”. Disney zwraca wagę na fakt, że program zachęt dla top menedżerów wart jest „trzymiesięcznych wynagrodzeń dla pracowników z frontu” i, że kierowany jest do „ludzi, którzy już od lat zbierają rażące premie”. Przy tym Abigail Disney nie krytykuje dywidend jako takich, ale zauważa, że 80 procent akcji należy do najbogatszych 10 procent, tymczasem firma powinna płacić tym ludziom, którzy „sprawiają, że magia się dzieje”.

Menedżerowie Walt Disney Company faktycznie zrezygnowali z niedużych kwot, Bob Iger zrezygnował z części 3 mln dolarów stanowiących jego bazowe wynagrodzenie (w zeszłym roku razem z bonusami zarobił 47,5 mln dolarów). Pakiet bonusów pozostał jednak nienaruszony, więc Iger na koniec roku i tak może liczyć na sowitą premię. Jak informuje „The Guardian” jego obecny pakiet wynosi około 900 razy więcej niż mediana wynagrodzenia w firmie (52 tys. dolarów rocznie).

– Nie pełnię żadnej funkcji w firmie. Jestem po prostu obywatelką, której zależy. Ale jestem dziedziczką i noszę to nazwisko. I mam też sumienie, które sprawia, że bardzo trudno mi siedzieć cicho, kiedy widzę nadużycia, które są łączone z moim nazwiskiem – stwierdziła Abigail Disney na Twitterze.

Zawieszenie płac dla wielu pracowników Walt Disney Company sprawia, że wielu z nich będzie musiało polegać na pomocy społecznej państw, w których mieszkają.

Mogą Ci się również spodobać

Bloober Team tanieje po premierze gry-horroru

W piątek po południu ruszyła sprzedaż najnowszej gry Bloobera „Blair Witch”. Choć cieszy się ...

Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Hakerzy wspierani przez Kreml i Kim Dzong Una atakują laboratoria i naukowców, którzy pracują ...

Rosjanie dostarczą tańszą żywność w Paryżu i Londynie

Rosyjska firma Yandex poinformowała, że wkrótce uruchomi usługę dostarczania żywności w dwóch europejskich miastach: ...

Kierowcy Ubera i kurierzy zagrożeni wirusem. Dostaną pomoc?

Zarażeni koronawirusem lub skierowani na obowiązkową izolację – a niepracujący na etacie – mogą ...

LG wycofuje się z produkcji smartfonów. Nie dali rady Chińczykom

Koreański koncern, podgryzany przez silną konkurencję z Chin, rezygnuje z produkcji telefonów komórkowych. Ale ...

Serwisy Facebooka notują gwałtowny wzrost ruchu. Hitem połączenia grupowe

W krajach, w których obywatelom nakazano pozostanie w domach, gwałtownie rośnie zainteresowanie serwisami społecznościowymi ...