Król mikrosatelitów znad Wisły

Polsko-fiński startup z branży kosmicznej tylko w tym roku planuje wynieść na orbitę cztery satelity, a w 2021 r. przynajmniej osiem kolejnych. Dotąd spółka na swoje projekty zebrała aż 152 mln dol.

Publikacja: 29.09.2020 14:01

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, chce stworzyć konstelację mikrosatelitów obserwacy

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, chce stworzyć konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych

Foto: mat. pras.

Iceye wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Dzięki tej technologii dostarcza dane, które umożliwiają firmom i instytucjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń.

CZYTAJ TAKŻE: Leopard z Gliwic rusza w kosmos

Jak twierdzi Rafał Modrzewski, prezes polsko-fińskiego startupu, biorąc pod uwagę skalę zmian klimatycznych, które znacząco wpływają na warunki pogodowe, rolnictwo, życie w miastach oraz wiele innych aspektów działalności człowieka, istnieje pilna potrzeba dostępu do globalnych informacji w czasie rzeczywistym. I Iceye to robi.

Powstaje polsko-fińska konstelacja

Spółka centralę ma w Espoo w pobliżu Helsinek, jednak wiele kluczowych obszarów działalności startupu jest realizowanych w Polsce. Liczący ponad 40 osób zespół tworzy Laboratoria Inżynierii Kosmicznej, Centrum Operacji Satelitarnych oraz Centrum Wsparcia Klienta. Rodzimi inżynierowie odgrywają istotną rolę w procesie produkcji kluczowych systemów satelitów Iceye. – Obecna infrastruktura oraz kompetencje Iceye Polska umożliwiają prowadzenie procesu produkcji satelitów na terenie kraju – podkreśla Modrzewski.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem. Inżynierom udało się zredukować czas niezbędny do produkcji pojedynczego mikrosatelity do kilku miesięcy. Od udanego startu pierwszego satelity w 2018 r. spółka dostarcza zobrazowania radarowe dla klientów na całym świecie. Ów satelita był pierwszym małym pojazdem tego typu (o wadze nieprzekraczającej 100 kg) wyposażonym w radar SAR.

Współzałożyciel Iceye stworzył firmę, która samodzielnie projektuje i produkuje swoje satelity, jednocześnie jest ich operatorem

Ale na tym nie koniec. Tylko w tym roku firma planuje wyniesienie na orbitę czterech nowych obiektów, a w przyszłym roku – co najmniej ośmiu. Powstanie prawdziwa polsko-fińska konstelacja (dotychczas startup umieścił na orbicie pięć misji satelitarnych). Jak podkreśla Rafał Modrzewski, w efekcie firma już dziś umożliwia rozwiązywanie problemów, które wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie. – W 2021 r. zagwarantujemy rewizytę dla każdego miejsca na Ziemi minimum cztery razy dziennie – dodaje.

Miliony na satelity

Startup nie narzeka na brak pieniędzy na ekspansję. Firma zamknęła dopiero co trzecią serię finansowania w wysokości 87 mln dol. Zainwestowały m.in. fundusze: True Ventures, New Space Capital, Luxembourg Future Fund czy OTB Ventures. Adam Niewiński, partner zarządzający tego ostatniego, mówi wprost: ta firma regularnie udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i potrafi sięgać gwiazd.

Wcześniej w ten kosmiczny biznes zainwestował m.in. Finnish Industry Investment. Znacząca część finansowania z jego strony jest wspierana przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. W sumie łączna wartość wszystkich środków pozyskanych dotychczas przez Iceye sięga imponującej kwoty 152 mln dol. Dzięki finansowaniu firma planuje rozwój swoich zdolności obrazowania Ziemi oraz rozpoczęcie produkcji w USA.

CZYTAJ TAKŻE: NASA ma ambitny plan. Za 4 lata wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Iceye działa od 2015 r. Modrzewski biznes założył z kolegą ze studiów. Pekka Laurila, bo o nim mowa, razem z Polakiem pracował na Uniwersytecie Aalto nad projektem budowy fińskiego nanosatelity. I tak się zaczęło. Dziś ich satelity wykonują zdjęcia powierzchni Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków pogodowych, a firma na koncie ma np. projekt mający na celu monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych.

Startup, poza Polską i Finlandią, prowadzi też działalność w centrach w Stanach Zjednoczonych i W. Brytanii.

Iceye wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Dzięki tej technologii dostarcza dane, które umożliwiają firmom i instytucjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeń.

CZYTAJ TAKŻE: Leopard z Gliwic rusza w kosmos

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie