„Deloitte Technology Fast 50″: Polski startup rośnie najszybciej

123RF

Tegoroczną edycję prestiżowego rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, który wyłania najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej, zdominowały startupy z Polski. 30 proc. miejsc na liście zajęły rodzime spółki, przypadło im również połowa miejsc w Top10. Na czele całego rankingu znalazła się zaś firma Packhelp.

Jak podaje Deloitte, polski twórca platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online osiągnął w ciągu ostatnich czterech lat wzrost przychodów na poziomie ponad 9 tys. proc. Dzięki Packhelp nasz kraj ponownie, po kilku latach przerwy, zajął miejsce na szczycie.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2020. Dziesięć firm, które warto obserwować

W głównej kategorii „Fast 50” znalazło się w sumie 15 firm z Polski. Z kolei w kategorii „Wschodzące gwiazdy” na czoło wyszły spółki czeskie (21). Polskie i czeskie startupy zajmują łącznie ponad 70 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje pięć firm. Ponadto w zestawieniu ujęto także spółki z Bułgarii (3), Słowacji (2) oraz po jednej z Litwy, Kosowa, Łotwy i Estonii. – Tegoroczny ranking ma charakter wyjątkowy. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji – komentuje Agnieszka Zielińska, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Poza Packhelp w Top10 znalazły się jeszcze cztery rodzime startupy: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7.), Zdrowegeny.pl (8.) oraz Tylko (9.).

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. 11 firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tomasz Pawlikowski i Piotr Piętka: E-commerce motorem biznesu

Pojęcie reklama jest już mocno przestarzałe. Zajmujemy się transformacją biznesową – mówią Tomasz Pawlikowski ...

Gry wideo na receptę? Pierwsza gra na liście leków

Polska szykuje się do wdrożenia pierwszej gry wideo do kanonu lektur szkolnych (chodzi o ...

Pierwsza przeglądarka internetowa specjalnie dla graczy

Opera GX to nowa przeglądarka internetowa, która pozwala graczom kontrolować pracę procesora i użycie ...

Grupa hakerów zgarnęła 150 mln dol. i idzie na emeryturę

Wielu użytkowników komputerów może odetchnąć z ulgą – autorzy złośliwego oprogramowania GandCrab kończą swoją ...

Sex gadżet w postaci mikrorobota wzbudził kontrowersje

Nowy model autonomicznego robota-wibratora najpierw dostał na targach CES w Las Vegas wyróżnienie, a ...

Amazon na celowniku Niemiec

Krajowy urząd ds. konkurencji wszczął postępowanie w sprawie potencjalnego naruszenia przez Amazona prawa konkurencji. ...