Zdrowie psychiczne w subskrypcji. Polski startup idzie za granicę

Startup znanej psycholożki Małgorzaty Ohme pozyskał właśnie 8,5 mln zł – dowiaduje się „Rzeczpospolita”. To jedna z największych rund pre-seed (wczesnozalążkowych) na naszym rynku.

Publikacja: 20.04.2021 00:06

Zdrowie psychiczne w subskrypcji. Polski startup idzie za granicę

Foto: Mindgram

Mindgram powstał w br. To więc biznesowy noworodek. Ale już jego projekt niczym magnes przyciąga inwestorów (pieniądze wykładają fundusze Pamoja Capital oraz Market One Capital, znany z inwestycji m.in. w Booksy, Brainly czy Packhelp). Spółka liczy, że dzięki temu wsparciu zbuduje pozycję lidera w kraju i ruszy za granicę.

Trend przyszedł zza oceanu

Mindgram to platforma wsparcia psychologicznego i rozwoju osobistego dla pracowników i ich rodzin, działająca w modelu subskrypcyjnym (opłacana przez pracodawców). Umożliwia dostęp do dziesiątków warsztatów grupowych w ramach miesięcznych pakietów. Dzięki współpracy z zespołem doświadczonych psychologów i trenerów personalnych ma zapewniać bezpieczny i poufny dostęp do indywidualnej opieki terapeutycznej oraz tzw. coachingu osobom zmagającym się m.in. ze stresem, z wypaleniem zawodowym oraz silnymi emocjami.

CZYTAJ TAKŻE: Polska aplikacja pomoże walczyć z covidową depresją

Moment na ruszenie z takim biznesem, w okresie trwającej od ponad roku pandemii, Małgorzata Ohme znalazła idealny. W realizacji wspomagają ją Jakub Zieliński i Adam Plona, były prezes platformy Domodi.

Pomysł na Mindgrama urodził się, gdy w Polsce pandemia wchodziła w kulminacyjną fazę drugiej fali zachorowań w listopadzie 2020 r. – Polacy już ponad pół roku znajdowali się wtedy w społecznej izolacji, a symptomy wypalenia zawodowego i różnych kryzysów psychicznych widzieliśmy wśród wielu naszych znajomych. Gosia od dawna czuła potrzebę wykorzystania swojej wiedzy i potencjału, by zbudować platformę wsparcia dla osób, które tego potrzebują – wspomina Plona.

Jak podkreśla, za projektem stała potrzeba rynku i chęć niesienia pomocy. Ale biznes narodził się też na niejako na bazie najnowszych trendów zza oceanu, gdzie platformy podobne do Mindgram przeżywają prawdziwy boom. – Im bardziej zgłębialiśmy temat, tym bardziej on nas wciągał – mówi Plona. I wskazuje, że pomoc psychologiczną dla pracowników za pośrednictwem podobnych platform na świecie udostępniają technologiczni giganci, jak Google, Uber, Twitter czy eBay, a także tradycyjne firmy, m.in. Domino’s i Sephora.

Mindgram prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące implementacji projektu, m.in. z serwisem Wakacje.pl, firmami UPC Polska, 7N i Packhelp, a także zakładem ubezpieczeniowym Unum.

– W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie platformy w Polsce oraz tych krajach Europy, gdzie dostęp do opieki psychologicznej jest najbardziej ograniczony lub trudno dostępny – tłumaczy Małgorzata Ohme.

Mamy zaledwie dziewięciu psychologów na 100 tys. mieszkańców. A to drugi najgorszy wynik w Europie

Znana psycholożka (obecnie jest gospodynią programu „Dzień dobry TVN” i właścicielką portalu ohme.pl, który miesięcznie odwiedza ponad 2 mln użytkowników) wskazuje, że nad Wisłą, według Eurostatu, mamy zaledwie dziewięciu psychologów na 100 tys. mieszkańców. A to drugi najgorszy wynik w Europie. – Jednak niewiele lepiej jest choćby w Hiszpanii, a sytuację dodatkowo pogłębia pandemia – zaznacza współzałożycielka Mindgrama.

Jak pakiety medyczne

Idea projektu jest taka, by pracodawcy oferowali swoim pracownikom usługi specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego na takich samych zasadach jak dziś pakiety medyczne. – Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy: zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a redukuje absencję. Według WHO każdy 1 dol. zainwestowany w zdrowie psychiczne pracowników generuje 4 dol. zwrotu dla firmy – podsumowuje Jakub Zieliński, prezes warszawskiego startupu.

CZYTAJ TAKŻE: Media społecznościowe w pandemii są ratunkiem dla mózgu

Mindgram wchodzi na rynek, który dynamicznie rośnie. Pandemia przyspieszyła rozwój startupów zajmujących się zdrowiem psychicznym i zintensyfikowała popyt na ich finansowanie – na świecie platformy podobne do Mindgrama udostępniają obecnie m.in. startupy Ginger.io, Lyra Health, Modern Health oraz Spring Health. Wszystkie otrzymały znaczne kwoty finansowania od wiodących funduszy VC. Według danych PitchBook w Stanach Zjednoczonych w ub. r. (tylko do III kwartału) inwestorzy wpompowali w takie młode, innowacyjne przedsięwzięcia z branż mental health i wellbeing w sumie niemal 1,4 mld dol.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie