Słoneczne dachy z Polski ruszają za Ocean

Nowy biznes Lecha Kaniuka, który budował sukces takich marek jak Delivery Hero, PizzaPortal czy iTaxi, w pół roku pozyskał od inwestorów 6,5 mln euro.

Publikacja: 04.05.2021 10:41

Słoneczne dachy z Polski ruszają za Ocean

Foto: Bloomberg

Startup SunRoof włącza się w rewolucję energetyczną, a jego nowatorskie rozwiązania solarne mają napędzić rynek odnawialnych źródeł energii (OZE). Spółka, która tworzy dachy solarne 2w1 oraz platformę do zarządzania energią, szykuje się do mocnej ekspansji w Europie i USA. Na swoje ambitne plany od inwestorów (przewodził im fundusz Inovo Venture Capital), w ramach tzw. rundy zalążkowej – pozyskała w ubiegłym tygodniu 20 mln zł (4,5 mln euro). A to nie pierwsza runda. W sumie w zaledwie pół roku inwestorzy wpompowali w tę spółkę 6,5 mln euro.

Startup z „dużymi” nazwiskami

Za projektem stoi Lech Kaniuk, postać w polskiej branży startupów świetnie znana, a przez wielu uznawana za jednego z guru innowacyjnych biznesów. Ten szwedzko-polski przedsiębiorca rozwijał w naszym kraju wiodące firmy specjalizujące się w dostawach jedzenia czy aplikacje łączące pasażerów z kierowcami, w tym Delivery Hero, PizzaPortal oraz iTaxi. Ale pomysłodawcą dachów solarnych jest jego brat, Karol Kaniuk.

CZYTAJ TAKŻE: Polska technologia AI pomoże ściągnąć energię ze słońca

W rozwój spółki zaangażowani są także polscy seryjni przedsiębiorcy, w tym m.in. Marek Zmysłowski, który stworzył biznesy z międzynarodowym sukcesem: HotelOnline.co (spółka budująca oprogramowanie dla branży hotelarskiej) oraz Jumia.com (największy w Afryce serwis do rezerwacji hoteli online), czy Rafał Plutecki. To były szef Google Campus Warsaw, który w sektorze nowych technologii działa od niemal trzech dekad (stworzył Internet Technologies, jedną z pierwszych polskich firm internetowych, i kierował firmą Tempo, zajmującą się mikroubezpieczeniami).

Firma oferuje innowacyjną technologię, która zastępuje tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i często niedopasowanych paneli fotowoltaicznych

Te znane w branży nazwiska połączyły się pod jednym dachem – słonecznym. Ich firma oferuje innowacyjną technologię, która zastępuje tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla odstających i często niedopasowanych paneli fotowoltaicznych. W SunRoof chwalą się też dużo większą wydajnością (rozwiązanie startupu ma wytwarzać więcej energii z 1 mkw. niż tradycyjne rozwiązania). Ze słonecznych dachów rodzimego startupu korzystają już nie tylko klienci nad Wisłą, ale również Szwedzi, Niemcy, Hiszpanie i Włosi. SunRoof zamierza też rozpocząć pilotażowe projekty w Stanach Zjednoczonych i rozwinąć swój marketplace.

Konkurencja dla Tesli

Marketplace to temat, który w tym projekcie wydaje się szczególnie ciekawy. Ma on pozwolić na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej między użytkownikami, a więc umożliwi klientom zarabianie na „wyprodukowanej” energii. A to nie wszystko. System pozwala ponadto zarządzać jej wykorzystaniem. W dalszym rozwoju tej usługi pomoże m.in. zakup szwedzkiej spółki Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE (do transakcji doszło w sierpniu ub.r.). Docelowo system tworzony przez SunRoof ma podpowiadać, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, a także pozwoli wybrać, od kogo chcemy w danym momencie kupować prąd. Lech Kaniuk ma ambicję, by rozwiązanie startupu stało się największym marketplacem energetycznym w Europie. – Chcemy w oparciu o infrastrukturę Redlogger rozwijać platformę konkurencyjną do Autobidder Tesli – zapowiada Kaniuk.

""

Zespół SunRoof chce zbudować największą wirtualną elektrownię na naszym kontynencie (drugi z lewej – Lech Kaniuk, prezes startupu), fot. Sun Roof

cyfrowa.rp.pl

SunRoof zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wśród nich Robert Bruchner, country manager w Niemczech, który wcześniej przez cztery lata pracował dla Tesli i rozwijał sprzedaż ładowarek Powerwall na niemieckojęzycznych rynkach. Do końca br. startup planuje podwoić zespół w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w energetyce? Ciecz przechowa energię przez 20 lat

– OZE to obszar, który zyskuje na popularności, ale w skali świata wciąż rozwija się wolniej, niżbyśmy chcieli. Tworzymy SunRoof z myślą, by pozyskiwanie zielonej energii w domu było nie tylko łatwe, ale też efektywne kosztowo i bez szkody dla funkcjonalności i designu. Chcemy, aby SunRoof stał się największą w Europie wirtualną elektrownią – zapowiada Kaniuk.

Rynek energii słonecznej na świecie kwitnie – szacuje się, że jego wartość do 2026 r. może wynieść nawet 334 mld dol.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie