Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Archiwum

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ochronnych.

Niedawno Amazon poinformował, że zablokował milion ofert, w ramach których próbowano sprzedawać np. środki rzekomo gwarantujące uniknięcie zarażenia koronawirusem lub wyleczenie z niego, jeśli do choroby by jednak doszło. Do tego usunięto tysiące ofert ze znacznie zawyżonymi cenami np. masek ochronnych czy żeli antybakteryjnych.

Według dziennikarzy BBC, zdarzało się, że sprzedawcy w portalu Amazon oferują 50 maseczek za 170 funtów. Miesiąc temu kosztowały one niecałe 10 funtów.

W Polsce problem także jest. Jak pisze jeden z użytkowników Twittera przed „erą koronawirusa” opakowanie 50 sztuk masek chirurgicznych kosztowało 5 zł. Teraz cena wynosi 160 zł netto. Dlatego rodzime Allegro również z oszustami musi walczyć.

– Obecnie w serwisie dostępnych jest ok 5,3 tysiąca ofert maseczek ochronnych i ok 1,1 tysiąc ofert żeli antybakteryjnych do rąk. Wraz z publiczną dyskusją nt. koronawirusa obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów produktami higienicznymi tego typu. Funkcjonalności serwisu takie jak sortowanie po cenie czy filtry pozwalają łatwo znaleźć oferty w cenie odpowiadającej oczekiwaniom każdego z klientów – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro. – Zabronione jest wystawianie ofert niezgodnych z prawem oraz regulaminem serwisu. Dzięki zgłoszeniom w ostatnim czasie usunęliśmy ok 4 tys. ofert produktów higienicznych takich jak maseczki czy żele niezgodnych z regulaminem serwisu, które m.in. naruszały interesy konsumentów – dodaje.

Allegro podkreśla, że wszystkim klientom szukającym produktów powiązanych z koronawirusem proponuje uprzednie zapoznanie się ze stronami informacyjnymi GIS, gdzie można znaleźć m.in. informacje o profilaktyce zdrowia i produktach w niej pomocnych. – Obecnie planujemy kolejne działania edukacyjne i informacyjne do klientów – mówi Paweł Klimiuk. Serwis nawiązał też współpracę z Generalnym Inspektoratem Sanitarnym i UOKIK w zakresie rzetelnego opisywania ofert produktów higienicznych w serwisie.

Mogą Ci się również spodobać

Ten polski dron może patrolować bez końca i nie ucieknie

Białostocka firma SmokeD, twórca oprogramowania do wykrywania pożarów lasów, opracowała narzędzie do automatycznego monitoringu ...

„Kapitan Marvel” poprowadzi Disney Plus

Disney przygotowuje się do startu swojej platformy VOD i bierze na celownik Netfliksa. W ...

Zbiórka na grę opartą na dziele Lema. Pierwszy taki projekt w historii

Ruszyła oferta publiczna krakowskiego studia, które pracuje nad grą, bazującą na twórczości Stanisława Lema. ...

Rewolucja w laptopach. Czas na dwa ekrany, klawiatura precz

Tak jak zapewne smartfony doczekały się po wielu latach kolejnej rewolucji w postaci zginanych ...

YouTube z rekordową karą za wykorzystywanie danych dzieci

Serwis YouTube został ukarany grzywną w wysokości 170 mln dol. za gromadzenie danych osobowych ...

Klub Benfica Lizbona gra na polskiej platformie

Piłkarzy wiodącego klubu z Portugalii można oglądać nie tylko na stadionie, lecz także w ...