Nie żyje Larry Tesler, twórca funkcji „kopiuj-wklej”

Larry Tesler and Whisper/CC BY 2.0

Larry Tesler, amerykański programista, który pracował dla Xerox PARC, Apple, Amazon i Yahoo! zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat – poinformował Xerox na Twitterze. Stworzył m.in. polecenia „kopiuj-wklej” i „znajdź-zamień” .

Larry Tesler był absolwentem Stanford University. W latach 1973-1980 pracował dla Xerox PARC, gdzie jednym z jego głównych projektów był procesor tekstu Gypsy – pierwszy oparty na myszce i graficznym interfejsie użytkownika oraz język programowania Smalltalk. Polecenie „kopiuj-wklej” zostało implementowane w latach 1973-1976, gdy wraz z Timem Mottem pracował nad Gypsy.

W 1980 r. Tesler związał się z Apple Computer, gdzie pełnił różne funkcje, w tym wiceprezesa AppleNet, wiceprezesa Grupy ds. zaawansowanych technologii i głównego naukowca. Był pionierem tworzenia języków programowania obiektowego poprzez rozszerzenie języka Pascal, nad czym pracował wraz z jego twórcą Niklausem Wirthem.

W 1997 r. odszedł z Apple i założył Stagecast Software. W 2001 r. dołączył do Amazona, w 2005 r. – Yahoo!, skąd odszedł w 2008 r. i związał się z firmą 23andMe. Od grudnia 2009 r. pracował jako niezależny konsultant.

onet

Mogą Ci się również spodobać

Polskie gwiazdy znalazły zaskakujący sposób na zdobywanie pieniędzy

Już nie tylko amerykańskie czy światowe gwiazdy muzyki, sportu i filmu wspierają różnego rodzaju ...

Smartfon ma blokować pornografię. Konserwatyści blisko celu

Nowe telefony komórkowe muszą mieć preinstalowaną aplikację, która uniemożliwi dostęp do treści dla dorosłych ...

Japoński dron pasażerski wzbił się w powietrze. To będzie rewolucja

Znany producent elektroniki NEC Corporation przeprowadził pierwszy testowy lot swojego drona pasażerskiego. Lot odbył ...

CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Autonomiczne auta, drony z paczkami, roboty-akrobaci i wszechobecna sztuczna inteligencja – te trendy nadadzą ...