IDC: Huawei wyprzedził Apple

W II kwartale 2018 roku, trzeci kwartał z rzędu na świecie producenci smartfonów sprzedali mniej urządzeń tego typu niż rok wcześniej – szacuje firma analityczna IDC. Ogłosiła też, że chiński koncern Huawei przegonił pod względem wyniku producenta telefonów iPhone.

Firma analityczna IDC opublikowała dane o rynku smartfonów w II kwartale 2018 roku. IDC szacuje, że w tym czasie na świecie sprzedało się 342 mln smartfonów, czyli o 1,8 proc. mniej niż przed rokiem. Jednocześnie jest to o nieco ponad 2 proc. więcej niż w I kw. br., gdy rynek skurczyć miał się o 2,9 proc.

ROL

Tym samym rynek smartfonów zmniejszył się w ujęciu rok do roku trzeci kwartał z rzędu. Zdaniem badawczej firmy ten wynik to efekt ograniczenia zakupów przez mieszkańców krajów, gdzie nasycenie urządzeniami jest bardzo wysokie. IDC przekonuje przy tym, że na wielu krajach sprzedaż takich telefonów nadal rośnie i w sumie sprawią, że rynek wróci do wzrostów.

eśli IDC ma rację, to według naszych obliczeń w I półroczu br. globalna sprzedaż z dotykowymi ekranami, łączących się z internetem wyniosła 676,3 mln sztuk, czyli o 2,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Przy okazji publikacji wyników drugiego kwartału, IDC ogłosiło zmianę na podium. Według tej firmy chiński koncern Huawei wyparł w tym czasie Apple z drugiej pozycji, spychając amerykańską firmę na trzecie miejsce.

Największy wzrost sprzedaży zanotował jednak Xiaomi. Pierwsze miejsce zachował Samsung, choć – jak szacuje IDC – sprzedał o 10,4 proc. egzemplarzy mniej niż rok temu.

Mogą Ci się również spodobać

Patrząc w przyszłość

W wieku dojrzałym nasze oko może być dotknięte przez wiele chorób – zwyrodnienie plamki ...

Wydatki internetowe Polaków szybko rosną. Ale jest problem

Jesteśmy w grupie najszybciej rosnących rynków e-zakupów w Europie. W tym roku wydatki internetowe Polaków ...

Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę

Startup od sex robotów dostanie nagrodę. Władze największych na świecie targów elektroniki konsumenckiej CES ...

Trump zadał cios Huawei, Chiny grożą odwetem

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które ma chronić amerykańskie sieci telekomunikacyjne przed „zagranicznym zagrożeniem”. ...

Uber Eats sponsorem francuskiej ekstraklasy. Już żartują

Przez dwa sezony najważniejsza francuska liga piłki nożnej będzie miała w nazwie aplikację do ...

Zalew zwrotów. Jak ratują się e-sklepy?

Coraz więcej Polaków odsyła towary kupowane online. W branży odzieżowej wraca aż 70 proc. ...