IDC: Huawei wyprzedził Apple

W II kwartale 2018 roku, trzeci kwartał z rzędu na świecie producenci smartfonów sprzedali mniej urządzeń tego typu niż rok wcześniej – szacuje firma analityczna IDC. Ogłosiła też, że chiński koncern Huawei przegonił pod względem wyniku producenta telefonów iPhone.

Firma analityczna IDC opublikowała dane o rynku smartfonów w II kwartale 2018 roku. IDC szacuje, że w tym czasie na świecie sprzedało się 342 mln smartfonów, czyli o 1,8 proc. mniej niż przed rokiem. Jednocześnie jest to o nieco ponad 2 proc. więcej niż w I kw. br., gdy rynek skurczyć miał się o 2,9 proc.

ROL

Tym samym rynek smartfonów zmniejszył się w ujęciu rok do roku trzeci kwartał z rzędu. Zdaniem badawczej firmy ten wynik to efekt ograniczenia zakupów przez mieszkańców krajów, gdzie nasycenie urządzeniami jest bardzo wysokie. IDC przekonuje przy tym, że na wielu krajach sprzedaż takich telefonów nadal rośnie i w sumie sprawią, że rynek wróci do wzrostów.

eśli IDC ma rację, to według naszych obliczeń w I półroczu br. globalna sprzedaż z dotykowymi ekranami, łączących się z internetem wyniosła 676,3 mln sztuk, czyli o 2,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Przy okazji publikacji wyników drugiego kwartału, IDC ogłosiło zmianę na podium. Według tej firmy chiński koncern Huawei wyparł w tym czasie Apple z drugiej pozycji, spychając amerykańską firmę na trzecie miejsce.

Największy wzrost sprzedaży zanotował jednak Xiaomi. Pierwsze miejsce zachował Samsung, choć – jak szacuje IDC – sprzedał o 10,4 proc. egzemplarzy mniej niż rok temu.

Mogą Ci się również spodobać

Kosmiczne pieniądze. Szansa dla polskich firm

Ministerialna rada Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przegłosowała największy budżet w jej historii. Państwa członkowskie ...

Rodzime platformy wideo na życzenie w odwrocie

Podium internetowych serwisów z filmami należy do krajowych firm, ale ubywa im użytkowników. W ...

Deepfake zniszczy politykę, biznes i życie prywatne ludzi

Ćwierć miliona dolarów – tyle padło łupem oszustów, którzy w pierwszym dotąd udokumentowanym przestępstwie ...

Airbus atakowany przez hakerów. Bo Chiny budują własny samolot?

W ciągu roku miały miejsce cztery ataki hakerskie na podwykonawców Airbusa, europejskiego giganta lotniczego ...

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...