IDC: Huawei wyprzedził Apple

W II kwartale 2018 roku, trzeci kwartał z rzędu na świecie producenci smartfonów sprzedali mniej urządzeń tego typu niż rok wcześniej – szacuje firma analityczna IDC. Ogłosiła też, że chiński koncern Huawei przegonił pod względem wyniku producenta telefonów iPhone.

Firma analityczna IDC opublikowała dane o rynku smartfonów w II kwartale 2018 roku. IDC szacuje, że w tym czasie na świecie sprzedało się 342 mln smartfonów, czyli o 1,8 proc. mniej niż przed rokiem. Jednocześnie jest to o nieco ponad 2 proc. więcej niż w I kw. br., gdy rynek skurczyć miał się o 2,9 proc.

ROL

Tym samym rynek smartfonów zmniejszył się w ujęciu rok do roku trzeci kwartał z rzędu. Zdaniem badawczej firmy ten wynik to efekt ograniczenia zakupów przez mieszkańców krajów, gdzie nasycenie urządzeniami jest bardzo wysokie. IDC przekonuje przy tym, że na wielu krajach sprzedaż takich telefonów nadal rośnie i w sumie sprawią, że rynek wróci do wzrostów.

eśli IDC ma rację, to według naszych obliczeń w I półroczu br. globalna sprzedaż z dotykowymi ekranami, łączących się z internetem wyniosła 676,3 mln sztuk, czyli o 2,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Przy okazji publikacji wyników drugiego kwartału, IDC ogłosiło zmianę na podium. Według tej firmy chiński koncern Huawei wyparł w tym czasie Apple z drugiej pozycji, spychając amerykańską firmę na trzecie miejsce.

Największy wzrost sprzedaży zanotował jednak Xiaomi. Pierwsze miejsce zachował Samsung, choć – jak szacuje IDC – sprzedał o 10,4 proc. egzemplarzy mniej niż rok temu.

Mogą Ci się również spodobać

„Kapitan Marvel” szturmuje kina. Świetny wynik mimo fali hejtu

„Kapitan Marvel” zaliczył kolejny doskonały weekend po swojej rekordowej premierze. Świetne wyniki osiągnął mimo ...

Stefan wesprze frankowiczów

Sztuczna inteligencja udzielająca pomocy prawnej – brzmi to jak historia science fiction, ale właśnie ...

Wieści z platformy Steam dodają impetu CD Projektowi

Po raz pierwszy w historii wycena giełdowa naszego rodzimego producenta gier przekroczyła 32 mld ...

Chińskie firmy zostaną wykluczone z rynku telekomunikacyjnego USA

Prezydent USA Donald Trump ma w najbliższych dniach podpisać rozporządzenie zakazujące wykorzystywania chińskiego sprzętu ...

Centra przetwarzania danych mają nowego lidera

Krajowi i zagraniczni operatorzy szykują się do obsługi chmury publicznej. Nowy impuls daje państwowy ...

Debiut iPhone`a 12 już blisko. Apple chce zarabiać na akcesoriach

Premiera będzie mieć miejsce 13 października. W tym roku opóźniła się ze względu na ...