Technologia 5G trafia w ręce polskich konsumentów

mat. pras.

Koncern OPPO wprowadza swój pierwszy na polskim rynku smartfon 5G i zapowiada kolejny, ze średniej póki cenowej. Firma – m.in. dzięki wprowadzeniu dostępnych cenowo urządzeń – chce spopularyzować tę przełomową technologię, która niebawem odmieni nasze życie.

Materiał powstał we współpracy z OPPO

W 2021 roku z Internetu ma korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń – wynika z szacunków resortu cyfryzacji. Dzisiejsze sieci już teraz mają problemy z takimi ilościami danych – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dla porównania obecnie jest to 3,5 GB .

Między innymi dlatego konieczne jest wdrożenie superszybkiego Internetu – a taki oferuje technologia 5G. W porównaniu z poprzednimi generacjami, 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia.

Za sprawą błyskawicznej, niedostępnej nigdy wcześniej prędkości i praktycznie braku jakichkolwiek opóźnień przesyłu, sieć 5G jest prawdziwym krokiem w erę inteligentnej łączności. Firma OPPO postawiła sobie za cel, by jak najszybciej zapewnić dostęp do tej technologii użytkownikom na całym świecie.

OPPO – ważny gracz na rynku technologii mobilnych

Właśnie rozpoczęła się telewizyjna kampania reklamowa promująca smartfon Reno4 Pro 5G, z udziałem ambasadora marki Marcina Prokopa. Model, którego premiera odbyła się kilka dni temu, to pierwszy smartfon obsługujący w pełni technologię 5G w polskiej ofercie OPPO. Firma przewiduje, że nowa seria smartfonów Reno4 spotka się z równie dużym zainteresowaniem na polskim rynku co wersja poprzednia (Polska jest liderem w regionie Europy Wschodniej jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów z serii Reno3).

mat. pras.

OPPO założone w 2004 roku, w zaledwie 12 lat stała się wiodącym dostawcą urządzeń mobilnych. Według danych IDC, firma plasuje się globalnie na 5. miejscu pod względem wielkości udziału w sprzedaży smartfonów. Firma sprzedaje rocznie 120-130 mln smartfonów, a z jej urządzeń korzysta obecnie ponad 300 milionów użytkowników. Obecnie działalność OPPO obejmuje ponad 40 krajów i regionów w tym Polskę, od stycznia 2019 r..

OPPO dąży do tego, aby każdy konsument miał możliwość korzystania w pełni z technologii 5G – zarówno do pracy, jak i rozrywki. To właśnie ta firma zademonstrowała pierwsze realne zastosowania technologii 5G dla potrzeb konsumenckich wprowadzając (w maju 2019 roku) na europejski rynek pierwszy smartfon obsługujący 5G – model Reno 5G.

5G dla wszystkich

W celu upowszechnienia technologii 5G OPPO mocno skupia się na dzieleniu się wiedzą i dostępnymi rozwiązaniami. W ubiegłym roku firma zainwestowała ponad 1,4 mld dol. w badania i rozwój (do 2022 ma to być w sumie 7 mld dol.),  posiada sześć centrów rozwojowo-badawczych na całym świecie. To umożliwia firmie zajęcie czołowej pozycji na nowym rynku 5G.

Z kolei w lutym 2019 r. firma zainaugurowała OPPO 5G Landing Project. Jego celem jest  współpraca z operatorami telekomunikacyjnymi nad szybszym wdrożeniem komercyjnym sieci 5G. Współpraca dotyczy aspektów technicznych, produktowych i rynkowych, dzięki którym konsumenci będą mogli w pełni korzystać z możliwości 5G. W tym celu OPPO współpracuje obecnie z ponad 30 globalnymi sieciami mobilnymi i operatorami (w tym Orange, Deutsche Telekom i Vodafone oraz wspiera zainteresowane kraje, na przykład poprzez udostępnianie patentów (obecnie firma ma ich 32 tysiące) czy dzielenie się wiedzą. W efekcie tej współpracy powstała pierwsza sieć 5G SA w Wielkiej Brytanii, przeprowadzono skuteczny test VoNR w siedzibie firmy Ericsson w  Szwecji, czy pierwsze na świecie połączenie w technologii DSS, która umożliwi szybsze wdrażanie operatorom na całym świecie usług opartych o 5G.

Jak 5G zmieni codzienność

5G zapewnia możliwość przesyłania danych z prędkością kilku gigabitów na sekundę (wielokrotnie szybciej niż obecna maksymalna prędkość). Będzie to miało wpływ na wprowadzenie usprawnień w wielu dziedzinach życia. Nowa technologia wymagać będzie od nas posiadania nowych urządzeń z wbudowanym modemem 5G – od urządzeń domowych po sprzęty mobilne. Wraz z jej upowszechnianiem, już w przyszłym roku liczba dostępnych na rynku urządzeń z 5G będzie znacząco rosła. Będą miały o wiele większą moc obliczeniową, która w połączeniu z technologią 5G uczyni smartfony głównymi narzędziami nie tylko do rozrywki, ale także do pracy. Dodatkowe akcesoria jak smartwatche czy słuchawki dodatkowo pogłębią doświadczenia użytkowników w tych aspektach.

mat. pras.

Szerokie zastosowanie rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR), asystenci głosowi ułatwiający pracę, streaming filmów, seriali, gier i koncertów „na żywo” bez utraty jakości – to tylko przykłady pierwszych zastosowań nowych technologii opartych o 5G.

Pojawią się nowe rodzaje rozrywki (smartfony jako główne narzędzia rozrywki, streaming treści bez opóźnienia w najwyższej jakości, hologramy), zyskamy oszczędność czasu podczas codziennych czynności (asystenci głosowi w pracy, szybszy dostęp do plików, streaming treści, szerokie wykorzystanie AI), a Internet rzeczy (IoT) rozwinie się na niespotykaną dotąd skalę, a co za tym idzie, dojdzie do szeroko zakrojonej transformacji ekonomicznej (inteligentne miasta, oszczędność energii, wzrost komfortu życia). Zdecydowanie wzrośnie wykorzystanie aplikacji mobilnych w różnych sferach życia, również związanych z administracją państwową (smartfony w połączeniu ze smartwatchem i akcesoriami w wielu sferach zastąpią komputery), zaś zwiększenie mocy obliczeniowej w działaniach w chmurze zminimalizuje m.in. problemy z wydajnością sprzętu. 5G wpłynie na rozwój innych nowoczesnych technologii takich jak autonomiczne samochody czy medycyny, gdzie możliwe stanie się na wielką skalę np. zdalne diagnozowanie, a nawet przeprowadzanie zabiegów.

Materiał powstał we współpracy z OPPO

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela ma dość uników. Ma być jedna ładowarka dla urządzeń mobilnych

Komisja Europejska chce zmusić producentów telefonów komórkowych oraz innych przenośnych sprzętów do opracowania wspólnego ...

Polacy mają dość prac domowych. Chcą robotów

Dla rosnącej grupy Polaków automatyzacja pracy to już codzienna praktyka, którą większość z nas ...

Sztuczna inteligencja to magnes na inwestorów. Firmy sciemniają?

AI to dziś motor rozwoju młodych, innowacyjnych firm. Często jest jednak tylko słowem wytrychem. ...

Japończycy zbudowali robota z gałęzi. I nauczyli go chodzić

Badacze z uniwersytetu w Tokio, przy współpracy z firmą Preferred Networks, zbudowali roboty, które ...

Smartfony na celowniku hakerów

Firmy, instytucje, celebryci, politycy i zwykli obywatele – wszyscy mogą paść ofiarą cyberataków. Furtką ...

Kreml powoli zamyka dostęp do internetu

Senat przyjął ustawę umożliwiającą odcięcie rosyjskiej sieci od światowej. – Wyłączenie prądu sparaliżowało prace ...