Koncern OPPO wprowadził swój pierwszy na polskim rynku smartfon 5G i zapowiada kolejny, ze średniej póki cenowej. Firma – m.in. dzięki wprowadzeniu dostępnych cenowo urządzeń – chce spopularyzować tę przełomową technologię, która niebawem odmieni nasze życie.
Materiał powstał we współpracy z OPPO
W 2021 roku z Internetu ma korzystać 5,5 mld ludzi i ponad 50 mld urządzeń – wynika z szacunków resortu cyfryzacji. Dzisiejsze sieci już teraz mają problemy z takimi ilościami danych – każdy użytkownik mobilnego Internetu będzie zużywać średnio 20 GB danych miesięcznie. Dla porównania obecnie jest to 3,5 GB .
Między innymi dlatego konieczne jest wdrożenie superszybkiego Internetu – a taki oferuje technologia 5G. W porównaniu z poprzednimi generacjami, 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia.
Za sprawą błyskawicznej, niedostępnej nigdy wcześniej prędkości i praktycznie braku jakichkolwiek opóźnień przesyłu, sieć 5G jest prawdziwym krokiem w erę inteligentnej łączności. Firma OPPO postawiła sobie za cel, by jak najszybciej zapewnić dostęp do tej technologii użytkownikom na całym świecie.
OPPO – ważny gracz na rynku technologii mobilnych
Właśnie rozpoczęła się telewizyjna kampania reklamowa promująca smartfon Reno4 Pro 5G, z udziałem ambasadora marki Marcina Prokopa. Model, którego premiera odbyła się kilka dni temu, to pierwszy smartfon obsługujący w pełni technologię 5G w polskiej ofercie OPPO. Firma przewiduje, że nowa seria smartfonów Reno4 spotka się z równie dużym zainteresowaniem na polskim rynku co wersja poprzednia (Polska jest liderem w regionie Europy Wschodniej jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów z serii Reno3).

OPPO założone w 2004 roku, w zaledwie 12 lat stała się wiodącym dostawcą urządzeń mobilnych. Według danych IDC, firma plasuje się globalnie na 5. miejscu pod względem wielkości udziału w sprzedaży smartfonów. Firma sprzedaje rocznie 120-130 mln smartfonów, a z jej urządzeń korzysta obecnie ponad 300 milionów użytkowników. Obecnie działalność OPPO obejmuje ponad 40 krajów i regionów w tym Polskę, od stycznia 2019 r..
OPPO dąży do tego, aby każdy konsument miał możliwość korzystania w pełni z technologii 5G – zarówno do pracy, jak i rozrywki. To właśnie ta firma zademonstrowała pierwsze realne zastosowania technologii 5G dla potrzeb konsumenckich wprowadzając (w maju 2019 roku) na europejski rynek pierwszy smartfon obsługujący 5G – model Reno 5G.
5G dla wszystkich
W celu upowszechnienia technologii 5G OPPO mocno skupia się na dzieleniu się wiedzą i dostępnymi rozwiązaniami. W ubiegłym roku firma zainwestowała ponad 1,4 mld dol. w badania i rozwój (do 2022 ma to być w sumie 7 mld dol.), posiada sześć centrów rozwojowo-badawczych na całym świecie. To umożliwia firmie zajęcie czołowej pozycji na nowym rynku 5G.
Z kolei w lutym 2019 r. firma zainaugurowała OPPO 5G Landing Project. Jego celem jest współpraca z operatorami telekomunikacyjnymi nad szybszym wdrożeniem komercyjnym sieci 5G. Współpraca dotyczy aspektów technicznych, produktowych i rynkowych, dzięki którym konsumenci będą mogli w pełni korzystać z możliwości 5G. W tym celu OPPO współpracuje obecnie z ponad 30 globalnymi sieciami mobilnymi i operatorami (w tym Orange, Deutsche Telekom i Vodafone oraz wspiera zainteresowane kraje, na przykład poprzez udostępnianie patentów (obecnie firma ma ich 32 tysiące) czy dzielenie się wiedzą. W efekcie tej współpracy powstała pierwsza sieć 5G SA w Wielkiej Brytanii, przeprowadzono skuteczny test VoNR w siedzibie firmy Ericsson w Szwecji, czy pierwsze na świecie połączenie w technologii DSS, która umożliwi szybsze wdrażanie operatorom na całym świecie usług opartych o 5G.
Jak 5G zmieni codzienność
5G zapewnia możliwość przesyłania danych z prędkością kilku gigabitów na sekundę (wielokrotnie szybciej niż obecna maksymalna prędkość). Będzie to miało wpływ na wprowadzenie usprawnień w wielu dziedzinach życia. Nowa technologia wymagać będzie od nas posiadania nowych urządzeń z wbudowanym modemem 5G – od urządzeń domowych po sprzęty mobilne. Wraz z jej upowszechnianiem, już w przyszłym roku liczba dostępnych na rynku urządzeń z 5G będzie znacząco rosła. Będą miały o wiele większą moc obliczeniową, która w połączeniu z technologią 5G uczyni smartfony głównymi narzędziami nie tylko do rozrywki, ale także do pracy. Dodatkowe akcesoria jak smartwatche czy słuchawki dodatkowo pogłębią doświadczenia użytkowników w tych aspektach.

Szerokie zastosowanie rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR), asystenci głosowi ułatwiający pracę, streaming filmów, seriali, gier i koncertów „na żywo” bez utraty jakości – to tylko przykłady pierwszych zastosowań nowych technologii opartych o 5G.
Pojawią się nowe rodzaje rozrywki (smartfony jako główne narzędzia rozrywki, streaming treści bez opóźnienia w najwyższej jakości, hologramy), zyskamy oszczędność czasu podczas codziennych czynności (asystenci głosowi w pracy, szybszy dostęp do plików, streaming treści, szerokie wykorzystanie AI), a Internet rzeczy (IoT) rozwinie się na niespotykaną dotąd skalę, a co za tym idzie, dojdzie do szeroko zakrojonej transformacji ekonomicznej (inteligentne miasta, oszczędność energii, wzrost komfortu życia). Zdecydowanie wzrośnie wykorzystanie aplikacji mobilnych w różnych sferach życia, również związanych z administracją państwową (smartfony w połączeniu ze smartwatchem i akcesoriami w wielu sferach zastąpią komputery), zaś zwiększenie mocy obliczeniowej w działaniach w chmurze zminimalizuje m.in. problemy z wydajnością sprzętu. 5G wpłynie na rozwój innych nowoczesnych technologii takich jak autonomiczne samochody czy medycyny, gdzie możliwe stanie się na wielką skalę np. zdalne diagnozowanie, a nawet przeprowadzanie zabiegów.
Materiał powstał we współpracy z OPPO
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.