Huawei sprzedał Honor. Wyprzedziła go inna chińska firma

Bloomberg

Budżetowe smartfony Honor miały być dla chińskiego koncernu sposobem na dotarcie do młodych klientów o mniej zasobnych portfelach. Rywalizacja z licznymi markami również celującymi w ten segment telefonów (m.in. Xiaomi, czy Oppo) okazała się jednak wyjątkowo trudna.

Ale – wbrew pozorom – to nie jest powód, dla którego Huawei sprzedaje markę Honor. A przynajmniej nie jedyny. Jak podaje Reuters, producent boleśnie odczuł długą wojnę z Waszyngtonem. Administracja Donalda Trumpa odcięła chińskiej firmie dostęp do kluczowych technologii, takich jak chipsety i oprogramowanie do smartfonów, a także do systemów 5G. Biały Dom przekonywał, iż Huawei stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, czemu firma stanowczo zaprzeczała.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei zaskoczył. Zaatakuje nowy rynek

Teraz jednak koncern stara się wyjść na prostą pozbywając się części smartfonowego biznesu. Konsorcjum kupujących już poinformowało, że przejęło markę Honor. Wartości transakcji nie ujawniono. Reuters szacuje, że mogło to być 15 mld dol.

Kto stoi za akwizycją? W grupie jest ponad 30 chińskich dotychczasowych agentów i dealerów tej budżetowej marki.

Huawei w efekcie wojny technologicznej z USA znalazł się w trudnej sytuacji. Zarząd spółki twierdził nawet, że „celem jest przetrwanie”. Stąd sprzedaż Honoru. – Dzięki transakcji ​firma z Shenzhen może teraz skupić się na własnej marce flagowych smartfonów – twierdzi Nicole Peng, analityk z firmy Canalys.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: Usunięcie Huawei z brytyjskiej sieci 5G to moje dzieło

Na początku br. Huawei osiągnął swój długofalowy cel i na krótko stał się największym sprzedawcą smartfonów na świecie, czemu pomógł spadek sprzedaży konkurencyjnego Samsunga. Dobitnie pomógł w tym Honor. Według danych IDC od prawie dwóch lat marka budżetowa stanowi od 25 do 29 proc. całkowitej sprzedaży smartfonów Huawei. Bez około 15 mln urządzeń Honor sprzedanych w kwartale kwiecień-czerwiec koncern z pewnością nie znalazłby się na szczycie. Obecnie Huawei spadł na drugie miejsce pod względem globalnej sprzedaży smartfonów – wynika z danych Canalys. Bez telefonów Honor znalazłby się na trzecim miejscu, za Samsungiem i Xiaomi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zablokowany przez Facebooka polski Brand24 ujawnił dane o sprzedaży

Spółka deklaruje, że specjalnie nie ucierpiała, spowolnienie tempa przyrostu nowych klientów jest przejściowe. Jakie ...

Brak składanego iPhone’a może zaszkodzić Apple

Steve Wozniak chciałby mieć składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka i martwi się faktem, ...

Gra polskiej firmy może stać się globalnym hitem. Potężny partner

Gliwickie studio The Farm 51 podpisało przedwstępną umowę ze światowym potentatem w sprawie rozwoju ...

Auta wjeżdżają do internetu. Rewolucja w sprzedaży

Dilerzy samochodów z salonów przeniosą się do sieci? Carsmile przekonuje, że to możliwe. Innowacyjna ...

Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

Amerykański Amazon chce opatentować nowoczesny dzwonek do drzwi, który pomoże zwalczać kradzieże paczek. W ...

Creepy Jar sprzedał milion kopii swojej gry

Liczba sprzedanych kopii gry „Green Hell” przekroczyła milion sztuk. 70 tys. sztuk sprzedano od ...