Spotify wziął się za masowe nadużycia. Ma na to sposób

Flickr

Opcja rodzinna to najpopularniejszy plan w Spotify. Serwis chce jednak kontrolować, czy nie jest nadużywany. A jest.

Spotify może pochwalić się ponad 100 milionami płacących użytkowników. Popularny serwis streamingowy z muzyką ma w ofercie, obok bezpłatnej opcji z reklamami, również plany taryfowe premium, bez reklam. Najpopularniejszym jest plan, który w Polsce nazywany jest Premium dla Rodziny i pozwala korzystać ze Spotify równocześnie 6 osobom.
Ponieważ miesięczny koszt to 29,99 to łatwo policzyć, że można mieć dostęp do całej biblioteki serwisu za 5 zł miesięcznie. Tymczasem podstawowy plan dla jednej osoby kosztuje 19,99 zł. Na świecie prawie połowa klientów Spotify korzysta z opcji rodzinnej. I tu pojawiają się schody, bo Spotify, który dotychczas przymykał oczy na praktyki swoich klientów chce jednak zarabiać trochę więcej i przy okazji zmusić klientów do przestrzegania regulaminu. Zgodnie z regulaminem z opcji rodzinnej mogą korzystać osoby mieszkające pod jednym adresem, tymczasem korzystający z niego klienci częstokroć dzielą się opłatą ze znajomymi. To się ma zmienić, gdyż Spotify zmienia regulamin tak, by móc sprawdzać gdzie klienci mieszkają.
Według serwisu CNET w USA dokonane już zostały zmiany w regulaminie usługi, które wprowadzają, po pierwsze, konieczność podania adresu przy aktywacji konta podrzędnego w opcji rodzinnej, a po drugie możliwość proszenia przez serwis o weryfikację adresu. Spotify nie będzie badał lokalizacji sam, użytkownicy będą wskazywać adres za pomocą Google Maps. Serwis tłumaczy, że wszystkie dane będą szyfrowane, a Spotify nie będzie też na bieżąco przechowywał lokalizacji.
Takie potwierdzanie adresu będzie dla nieuczciwych klientów tylko męczącym utrudnieniem, ale kierunek zmian jest jasny. Spotify chce więcej zarabiać. Co dziwić nie może, skoro założony w 2006 roku serwis dopiero w ostatnim roku wreszcie miał zysk operacyjny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy muszą zgłaszać incydenty online

Dużą grupą podmiotów zagrożonych cyberprzestępczością są władze lokalne. NASK z myślą o nich przygotował ...

Serwisy aukcyjne i marketplace polskim fenomenem

Polska jest jednym z krajów z najwyższym udziałem serwisów aukcyjnych oraz platform marketplace w ...

Inteligentny opatrunek uratuje życie żołnierza

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), która jest motorem napędowych innowacji i nowych technologii ...

Twórca FaceApp zarobił milion dolarów w 10 dni

Ostatnie dni dla twórcy aplikacji FaceApp były naprawdę udane. Nieoczekiwany renesans aplikacji, która powstała ...

Samsung pokazał składany smartfon. To ma być hit

Koreańczycy pokazali długo oczekiwany model Galaxy Fold. To urządzenie ze składanym, a właściwie zginanym ...

Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2019 r. nasz kraj zajmuje ...