Megakablem przez Arktykę

Startup rozpoczął rozwój od pracy nad projektem mającym na celu satelitarne monitorowanie ruchów lodu na północnych szlakach żeglugowych
AdobeStock

Projekt Arctic Connect rosyjskiego operatora komórkowego MegaFon i fińskiej firmy Cinia kosztować ma ok. miliarda dolarów. Kabel o długości 13800 km zostanie położony na dnie Oceanu Lodowatego z Europy Północnej wzdłuż brzegów Rosji aż do Japonii.

Szacunkowa przepustowość kabla ma wynieść 200 Tb/sek, dzięki czemu w momencie oddania 2022-2023 Arctic Connect będzie jednym z najmocniejszych na świecie. Geworka Wermiszjan dyrektor MegaFonu poinformował, że inwestycje w projekt wyniosą 0,8-1,2 mld dol. Finansowanie zapewnia strona rosyjska, fińska i Międzynarodowy Bank Inwestycyjny.

Arctic Connect będzie nie tylko krótką i wygodną alternatywą trasy euro-azjatyckiej (przez Morze Śródziemne i Ocean Indyjski), ale też da dostęp do wysokiej jakości internetu dla rosyjskiej Dalekiej Północy. Tam właśnie działają największe rosyjskie koncerny wydobywcze ropy i gazu, a dostęp do łączy szerokopasmowych otwiera przed nimi nowe możliwości.

W wodach Północnego Oceanu Lodowatego leży na razie tylko jeden kabel internetowy. Przeciągnęli go 15 lat temu Norwegowie ze swojego wybrzeża na Spitsbergen. Umożliwił pracującym na wyspach naukowcom szybki kontakt ze światem. Tymczasem to przez Arktykę prowadzi najkrótsza droga wodna z Europy do Azji i dalej do Ameryki Północnej – trzech głównych telekomunikacyjnych hubów współczesnego świata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finałowa rozgrywka o ATM

Zainicjowana wiosną sprzedaż największego operatora centrów danych w kraju powoli zbliża się ku finalizacji. ...

Koniec hakerów, czas cyberprzestępców

Skończyła się era hakerów marzących o sławie i w pojedynkę walczących z systemem. Naprzeciw ...

Google i Facebook wiedzą, jakie strony dla dorosłych odwiedzasz

Ponad 90 proc. stron z pornografią udziela informacji o swoich użytkownikach osobom trzecim, nawet ...

Przeczytane w „Rz”: Będziemy firmą technologiczną z licencją bankową

Przez 100 lat PKO BP działał jako bank, ale na kolejne 100 powinien się ...

Snapchat inwestuje krocie w ukraińskie startupy

Firma Snap Inc., opierająca swoje usługi na szerokim wykorzystaniu aparatu fotograficznego, stojąca m.in. z ...

Policja zhakowała „bezpieczny” komunikator. Setki przestępców za kratkami

Europejska policja zhakowała zaszyfrowany komunikator EncroChat, z którego korzystały głównie organizacje przestępcze. Dzięki akcji ...