Miliard dolarów straty Ubera. Firma obiecuje zysk w 2021 roku

Bloomberg

Spółka oferująca aplikację do zamawiania przejazdów miała w III kwartale 1,16 mld dol. straty netto, wobec 986 mln dol. pod kreską rok wcześniej.

Wyniki Ubera w dalszym ciągu obciążają koszty związane z IPO, które przeprowadzono na NYSE w maju. W III kwartale koszty te wyniosły 401 mln dol. To jednak znacznie mniej niż 3,9 mld USD kosztów, jakie w związku z debiutem Uber poniósł w II kwartale, co doprowadziło do 5,2 mld dol. straty netto.

Spółka ma jednak plan i za dwa lata chce zacząć osiągać zysk. – Wiemy, że oczekuje się od nas rentowności, i spodziewamy się ją osiągnąć w 2021 r. – powiedział Dara Khosrowshahi, prezes Ubera.

Mimo strat, spółka sukcesywnie zwiększa przychody. W III kwartale wyniosły 3,81 mld dol.  co oznacza wzrost o 30 proc. rok do roku. Analitycy ankietowani przez Refinitiv spodziewali się 3,69 mld dol. przychodów.

Przychody z działalności Uber Eats, firmy oferującej dowóz jedzenia, wzrosły o 64 proc. rok do roku, do 645 mln dol. W ostatnim kwartale przychody z tego segmentu wyniosły 595 mln dol. Z kolei przygody Uber Freight, jednostki świadczącej usługi spedycyjne, wzrosły o 78 proc. rok do roku i sięgnęły 218 mln dol. Największy segment działalności Ubera, czyli ten związany z pośrednictwem w płatnych przejazdach, dał 2,9 mld dol. przychodów, co oznacza wzrost o 19 proc. rok do roku.

Choć firma nie jest rentowna, posiada sporą ilość gotówki. Na koniec III kwartału środki pieniężne i ich ekwiwalenty wyniosły 12,7 mld dol., o blisko 1 mld dol. więcej niż po II kwartale.

Notowania Ubera, którego IPO było jak dotąd największym w tym roku, spadły od debiutu o 25 proc. Analitycy twierdzą, że akcje spółki w najbliższym czasie będą pod presją. W środę bowiem przestaną obowiązywać umowy typu lock-up i część inwestorów, która do tej pory nie mogła sprzedawać akcji, może zacząć je spieniężać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny: Leica na czarnej liście cenzorów Internetu

Spot reklamowy, którego bohaterem jest fotograf robiący zdjęcia wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie ...

W 2018 roku wygrał Samsung. Huawei jednak nie pokonało Apple

Rynek smartfonów słabnie. W 2018 roku na świecie sprzedało się ich 1,388 mld, o ...

Nadciąga apokalipsa zombie

Już 26 kwietnia będzie miała miejsce premiera „Days Gone” – gry, która ma szansę ...

Rząd chce chronić dane w chmurze przed… USA

Resort cyfryzacji chce zapobiec niekontrolowanemu dostępowi służb USA do danych polskich użytkowników gromadzonych na ...

Wolność, równość i dostęp do sieci

Mapę dobrobytu we współczesnym świecie można dziś stworzyć na podstawie tylko jednej informacji – ...

Japoński dron pasażerski wzbił się w powietrze. To będzie rewolucja

Znany producent elektroniki NEC Corporation przeprowadził pierwszy testowy lot swojego drona pasażerskiego. Lot odbył ...