Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

AFP

Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim więcej, niż firma ta odprowadziła podatku dochodowego w 2018 roku. Wcześniej dostało się Amazonowi.

„Wasza subskrypcja Netflixa za 8,99 dolara to więcej niż firma zapłaciła federalnego podatku dochodowego w zeszłym roku (nic)” – napisał kandydat w prezydenckich prawyborach demokratów. „Zamierzamy zmusić wielkie korporacje, by w końcu płaciły uczciwie” – dodał.

Sanders, który od dawna krytykuje ulgi podatkowe i luki w przepisach podatkowych, koncentruje się w swojej tegorocznej kampanii na nierównościach społecznych. Jego wpis na Twitterze nie jest pierwszym, w którym oskarża wielkie korporacje o unikanie płacenia podatków. W bieżącym roku jeszcze bardziej niż Netflixa krytykował serwis Amazon.

„Amazon zarobił 16,8 miliarda dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, ale zapłacił zero w federalnych podatkach dochodowych. W rzeczywistości otrzymał zwrot podatku w wysokości 269 milionów dolarów” – pisał już w lutym senator. Zaapelował o publiczne domaganie się uczciwego płacenia podatków przez korporacje „abyśmy mogli odbudować znikającą klasę średnią”.

Rzecznik Netflix jeszcze w kwietniu mówił telewizji CBS, że teza, jakoby jego firma nie płaciła żadnych podatków federalnych w 2018 roku, jest „niedokładna”. Jednocześnie nie powiedział, ile serwis podatków zapłacił. – Nasza efektywna stawka podatkowa w 2018 r. została obniżona o wiele elementów typowych dla wielu innych firm – dodał rzecznik. – Oczekujemy, że nasza stawka podatkowa będzie znacznie wyższa w 2019 r. – zapowiedział.
Stacja WUSA9, która przeprowadziła śledztwo w tej sprawie, wykazała, że w 2018 roku Netflix zapłacił łącznie 133 mld dolarów w różnych podatkach – ale wszystkie dotyczyły podatków zagranicznych i ani cent z tych pieniędzy nie trafił do budżetu Stanów Zjednoczonych. Według Institute of Taxation and Economic Policy, takich firm, jak Netflix, które mimo swojej potęgi w ogóle nie odprowadzają podatków federalnych z USA, jest co najmniej 60.

Netflix oferuje w USA trzy poziomy miesięcznej subskrypcji. Najtańszy kosztuje 8,99 dolara, najbardziej rozbudowany – 15,99 dol. W Polsce plan podstawowy i premium to odpowiednio 34 (ok. 8,75 dolara) i 52 zł (ok. 13,38 dol.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iphone 12 – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Smartfony firmy Apple bezsprzecznie należą do najpopularniejszych telefonów na świecie, w tym i w ...

Historyczny lot załogowy SpaceX odwołany. Przez pogodę

Niesprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że pierwsza załogowa misja kosmiczna SpaceX została odwołana. To miał ...

Disney kłania się Pekinowi? Wezwania do bojkotu filmu „Mulan”

Film „Mulan” miał być kolejnym hitem Disneya. Jego premierę przekładano kilka razy z powodu ...

Specjalne łóżko ma ułatwić przetrwanie koronowirusa

Japońska firma Bauhutte opracowała idealne rozwiązanie dla graczy, które ułatwi funkcjonowanie podczas choroby lub ...

Rosja wzięła się za koparki kryptowalut

Federalna Służba Celna Rosji wszczęła dochodzenie przeciwko firmie DTPK. Zarzucono jej unikanie opłat celnych ...