Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim więcej, niż firma ta odprowadziła podatku dochodowego w 2018 roku. Wcześniej dostało się Amazonowi.
„Wasza subskrypcja Netflixa za 8,99 dolara to więcej niż firma zapłaciła federalnego podatku dochodowego w zeszłym roku (nic)” – napisał kandydat w prezydenckich prawyborach demokratów. „Zamierzamy zmusić wielkie korporacje, by w końcu płaciły uczciwie” – dodał.
Sanders, który od dawna krytykuje ulgi podatkowe i luki w przepisach podatkowych, koncentruje się w swojej tegorocznej kampanii na nierównościach społecznych. Jego wpis na Twitterze nie jest pierwszym, w którym oskarża wielkie korporacje o unikanie płacenia podatków. W bieżącym roku jeszcze bardziej niż Netflixa krytykował serwis Amazon.
„Amazon zarobił 16,8 miliarda dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, ale zapłacił zero w federalnych podatkach dochodowych. W rzeczywistości otrzymał zwrot podatku w wysokości 269 milionów dolarów” – pisał już w lutym senator. Zaapelował o publiczne domaganie się uczciwego płacenia podatków przez korporacje „abyśmy mogli odbudować znikającą klasę średnią”.
Rzecznik Netflix jeszcze w kwietniu mówił telewizji CBS, że teza, jakoby jego firma nie płaciła żadnych podatków federalnych w 2018 roku, jest „niedokładna”. Jednocześnie nie powiedział, ile serwis podatków zapłacił. – Nasza efektywna stawka podatkowa w 2018 r. została obniżona o wiele elementów typowych dla wielu innych firm – dodał rzecznik. – Oczekujemy, że nasza stawka podatkowa będzie znacznie wyższa w 2019 r. – zapowiedział.
Stacja WUSA9, która przeprowadziła śledztwo w tej sprawie, wykazała, że w 2018 roku Netflix zapłacił łącznie 133 mld dolarów w różnych podatkach – ale wszystkie dotyczyły podatków zagranicznych i ani cent z tych pieniędzy nie trafił do budżetu Stanów Zjednoczonych. Według Institute of Taxation and Economic Policy, takich firm, jak Netflix, które mimo swojej potęgi w ogóle nie odprowadzają podatków federalnych z USA, jest co najmniej 60.
Netflix oferuje w USA trzy poziomy miesięcznej subskrypcji. Najtańszy kosztuje 8,99 dolara, najbardziej rozbudowany – 15,99 dol. W Polsce plan podstawowy i premium to odpowiednio 34 (ok. 8,75 dolara) i 52 zł (ok. 13,38 dol.).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.