Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

AFP

Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim więcej, niż firma ta odprowadziła podatku dochodowego w 2018 roku. Wcześniej dostało się Amazonowi.

„Wasza subskrypcja Netflixa za 8,99 dolara to więcej niż firma zapłaciła federalnego podatku dochodowego w zeszłym roku (nic)” – napisał kandydat w prezydenckich prawyborach demokratów. „Zamierzamy zmusić wielkie korporacje, by w końcu płaciły uczciwie” – dodał.

Sanders, który od dawna krytykuje ulgi podatkowe i luki w przepisach podatkowych, koncentruje się w swojej tegorocznej kampanii na nierównościach społecznych. Jego wpis na Twitterze nie jest pierwszym, w którym oskarża wielkie korporacje o unikanie płacenia podatków. W bieżącym roku jeszcze bardziej niż Netflixa krytykował serwis Amazon.

„Amazon zarobił 16,8 miliarda dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, ale zapłacił zero w federalnych podatkach dochodowych. W rzeczywistości otrzymał zwrot podatku w wysokości 269 milionów dolarów” – pisał już w lutym senator. Zaapelował o publiczne domaganie się uczciwego płacenia podatków przez korporacje „abyśmy mogli odbudować znikającą klasę średnią”.

Rzecznik Netflix jeszcze w kwietniu mówił telewizji CBS, że teza, jakoby jego firma nie płaciła żadnych podatków federalnych w 2018 roku, jest „niedokładna”. Jednocześnie nie powiedział, ile serwis podatków zapłacił. – Nasza efektywna stawka podatkowa w 2018 r. została obniżona o wiele elementów typowych dla wielu innych firm – dodał rzecznik. – Oczekujemy, że nasza stawka podatkowa będzie znacznie wyższa w 2019 r. – zapowiedział.
Stacja WUSA9, która przeprowadziła śledztwo w tej sprawie, wykazała, że w 2018 roku Netflix zapłacił łącznie 133 mld dolarów w różnych podatkach – ale wszystkie dotyczyły podatków zagranicznych i ani cent z tych pieniędzy nie trafił do budżetu Stanów Zjednoczonych. Według Institute of Taxation and Economic Policy, takich firm, jak Netflix, które mimo swojej potęgi w ogóle nie odprowadzają podatków federalnych z USA, jest co najmniej 60.

Netflix oferuje w USA trzy poziomy miesięcznej subskrypcji. Najtańszy kosztuje 8,99 dolara, najbardziej rozbudowany – 15,99 dol. W Polsce plan podstawowy i premium to odpowiednio 34 (ok. 8,75 dolara) i 52 zł (ok. 13,38 dol.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczna inteligencja pomaga w walce z nałogiem

Pierwsza w Europie aplikacja oceni prawdopodobieństwo złamania abstynencji i samodzielnie zaproponuje optymalną terapię. Polski ...

Turecki sąd: Blokowanie Wikipedii to naruszenie wolności słowa

Turecki Sąd Konstytucyjny orzekł 26 grudnia, że blokowanie dostępu do Wikipedii w Turcji narusza ...

Kultowa marka Verbatim zmienia właściciela

Chyba każdy, kto miał do czynienia z komputerami w latach 90., pamięta dyskietki, czy ...

Polscy twórcy gier chcą wstrząsnąć niemieckim Gamescomem

We wtorek w niemieckiej Kolonii ruszają największe w Europie, coroczne branżowe targi. Polskie studia ...

Medialny gigant wprowadza „politykę menopauzalną” dla pracownic

Brytyjski nadawca telewizyjny Channel 4 chce ułatwić pracę pracownicom przechodzącym menopauzę. Dbanie o pracowników ...

TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto ...