Pekin: Urzędy w Chinach mają używać chińskich komputerów

AFP

Władze w Pekinie nakazały wszystkim instytucjom państwowym, by te w ciągu trzech lat pozbyły się sprzętu komputerowego pochodzącego spoza Chin, a także oprogramowania innego niż chińskie – informuje „Financial Times”.

„Financial Times” pisze, że polecenie w tej sprawie wydał Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin kilka miesięcy temu. Ma być to pierwsza publicznie znana dyrektywa nakazująca urzędom państwowym zakup sprzętu krajowego od rodzimych dostawców.

Według dziennika jest to element prowadzonej przez władze Chin kampanii, której celem jest zwiększenie wykorzystania krajowych technologii i zmniejszenie uzależnienia od zagranicznych dostawców.

W wyniku wdrożenia dyrektywy wymienionych ma zostać 30 mln komputerów używanych przez chińskie urzędy. 30 proc. sprzętu komputerowego ma być wymienione w 2020 roku, 50 proc. – w 2021 roku i pozostałe 20 proc. w 2022 roku.

Dyrektywa dotyczy tylko instytucji publicznych. Firmy prywatne mogą nadal wykorzystywać sprzęt komputerowy kupiony przez firmy spoza Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mariusz Chudy: Po RODO wzrosła świadomość cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem na kolejne dekady – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Mariusz Chudy, ...

Trump zadał cios Huawei, Chiny grożą odwetem

Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, które ma chronić amerykańskie sieci telekomunikacyjne przed „zagranicznym zagrożeniem”. ...

IT akceleratorem pocztowych zmian

Poczta Polska ewoluuje w kierunku nowoczesnego operatora – nie tylko logistycznego, ale również cyfrowego. ...

Asystenci Głosowi przyszłością bankowości?

Technologie konwersacyjne są coraz częściej wykorzystywane w kontaktach z klientami. Na wdrożenie własnego Asystenta ...

Lodowy robot poszuka życia w kosmosie

BRUIE – projekt, za którym stoją NASA oraz naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii – ...

Google wypuszcza pierwsze robo-taksówki na ulice

Należąca do koncernu Alphabet (Google) firma Waymo, specjalizująca się w technologii pojazdów tzw. self-driving, ...