Razem proponuje podatek dla cyfrowych gigantów. „Wyciekają miliardy”

mat. pras.

Posłowie partii Razem zaprezentowali w Sejmie założenia proponowanej przez nich ustawy o opodatkowaniu cyfrowych gigantów. – Miliardy złotych, które mogłyby trafić na edukację i publiczne inwestycje, wyciekają z naszego kraju – argumentowała posłanka Magdalena Biejat.

Założenia projektu na konferencji prasowej zaprezentował Adrian Zandberg. Podkreślił, że proponowane przepisy są zgodne z rozwiązaniami, nad którymi pracują inne kraje europejskie.

Według projektu, podatek ma objąć platformy cyfrowe, które zarabiają ponad 750 mln euro rocznie – miałyby one płacić siedmioprocentowy podatek od skonsolidowanego przychodu. Zdaniem twórców projektu, budżet zyska na tym ok. 2 mld zł rocznie. –

Chcemy przeznaczyć te pieniądze na specjalny, państwowy fundusz, finansujący badania naukowe i rozwój nowoczesnych technologii w Polsce. Z tych środków można finansować doprowadzenie szerokopasmowego internetu do wszystkich szkół, bibliotek i domów kultury w Polsce – deklarował Zandberg.

Magdalena Biejat zwracała uwagę, że cyfrowi giganci zarabiają miliardy złotych na użytkownikach z Polski. – Źródłem ich zysków jest wiedza o naszych zachowaniach. Nasze dane są sprzedawane za duże pieniądze i służą później m.in. do wyświetlania profilowanych reklam. Platformy są darmowe tylko pozornie: korzystając z nich, każdy z nas regularnie dokłada się do zysków Facebooka, Google’a czy Amazona. Korporacje zarabiają na tym astronomiczne sumy. Często mają większe budżety niż państwa narodowe – zauważyła.

Zdaniem posłów Lewicy w sprawie podatku cyfrowego „stchórzył” rząd Zjednoczonej Prawicy. – Lewica nie boi się pani ambasador USA (Georgette Mosbacher). Polska jest suwerennym krajem i powinna przyjmować rozwiązania korzystne dla naszej gospodarki – mówił Adrian Zandberg.

Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Do marszałek Sejmu Elżbiety Witek ma być złożony na następnym „zwykłym” posiedzeniu Sejmu. Na poniedziałek zostało bowiem zwołane specjalne posiedzenie ws. epidemii koronawirusa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miał być podniebny skuter dla każdego. Porażka założyciela Google

Kitty Hawk, firm wspierana przez założyciela Google Larry’ego Page, zrezygnowała z dalszego rozwoju projektu ...

W kultowej grze zaroi się od gwiazd kina akcji

John Rambo stanie u boku pułkownika Jamesa Braddocka z filmu „Zaginiony w akcji” i ...

Rekordowa kradzież iphone`ów. TIR zniknął na… autostradzie

Warte ponad 25 mln zł telefony, iPady i inteligentne zegarki wyparowały z brytyjskiej autostrady. ...

Hakerzy włamali się do Tesli. Przez kamerę

Grupa hakerska o nazwie APT 69420 Arson Cats ogłosiła, że udało jej się dostać ...

Polacy bardziej niż inni obawiają się robotów

W Polsce aż 20 proc. stanowisk może zostać zastąpionych przez roboty i proces automatyzacji. ...

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...