Kreml wyśledzi obywatela przez telefon

Rosjanie płacili do niedawna horrendalne stawki za połączenia na terenie swojego kraju
Shutterstock

Rosyjski rząd uruchamia program śledzenia przemieszczania się Rosjan, za pomocą geolokacji ich telefonów komórkowych. Na razie śledzeni będą ci, którzy mieli kontakt z nosicielami koronawirusa. Operatorzy mają wątpliwości.

Kreml tłumaczy śledzenie własnych obywateli epidemią i bezpieczeństwem. W opublikowanym dziś (23 marca) rozporządzeniu czytamy, że operatorzy komórkowi dostali cztery dni (do 27 marca) na organizację systemów masowego śledzenia swoich abonentów.

System będzie musiał powiadamiać obywateli o fakcie kontaktu z osobą z koronawirusem poprzez rozsyłanie wiadomości. Wskaże też na potrzebę samoizolacji i obowiązek dostarczenia swoich danych do centrali operacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej.

W MegaFonie (jeden z trzech największych operatorów komórkowych, kontrolowanych przez oligarchę Aliszera Usmanowa – red.) agencja Interfaks dowiedziała się, że wszystko, o czym pisze rząd, jest technicznie wykonalne. Jednak mechanizm realizacji programu jest „nie w pełni zrozumiały”.

„Może to wymagać zmian w obszarze regulacyjnym” – zaznaczył przedstawiciel operatora.

W rosyjskich przepisach i prawie regulujących rynek usług telefonii komórkowej, nie ma bowiem zapisu o możliwym śledzeniu obywateli przez państwo. Nikt nie wie, kto będzie takie śledzenie wykonywał, kontrolował, do jakich rzeczywiście celów może zostać wykorzystane.

Vimpelcom – także jeden z trzech największych operatorów komórkowych Rosji potwierdził, że firma już zajmuje się przygotowaniem systemu. Podobnie jest u MTS i Tele2 (należy do państwowego Rostelekom). Firmy nie komentują konsekwencji wprowadzenia systemu śledzenia Rosjan.

Według stanu na rano 23 marca w federacji było 438 osób zarażonych koronawirusem, z czego 262 w Moskwie (11 mln mieszkańców). Pod obserwacją służb medycznych znajduje się ponad 52 tysiące Rosjanek i Rosjan.

Mogą Ci się również spodobać

Polskie projekty kosmiczne dostaną zastrzyk pieniędzy

NCBiR ogłosił start programu sektorowego pod nazwą „Szybka Ścieżka Kosmiczna”. Szybka Ścieżka dedykowana będzie ...

Rzeź chińskich spółek w USA. A może być gorzej

Oferty chińskich spółek technologicznych nie interesują inwestorów za Oceanem, a te już notowane na ...

Targi E3: Nowy „Snajper” ma upolować klientów dla CI Games

Podczas trwających targów branżowych polski CI Games pokazuje nową część „Snajpera”. – Zwiastun został ...

CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka. „Przepraszamy”

Najbardziej wyczekiwana gra polskiego studia nie zadebiutuje 17 września. Nowy termin to 19 listopada. „Przepraszamy ...

Netflix mógł stracić nawet milion użytkowników na rzecz Disney+

Platforma streamingowa Disneya idzie jak burza, zdobyła już 24 miliony subskrybentów. Disney+ podbija amerykański ...

Gigantyczny wyciek danych z Instagrama. W sieci telefony celebrytów

W Internecie pojawiła się baza danych, która zawiera ponad 49 milionów rekordów i wśród ...