Kreml wyśledzi obywatela przez telefon

Rosjanie płacili do niedawna horrendalne stawki za połączenia na terenie swojego kraju
Shutterstock

Rosyjski rząd uruchamia program śledzenia przemieszczania się Rosjan, za pomocą geolokacji ich telefonów komórkowych. Na razie śledzeni będą ci, którzy mieli kontakt z nosicielami koronawirusa. Operatorzy mają wątpliwości.

Kreml tłumaczy śledzenie własnych obywateli epidemią i bezpieczeństwem. W opublikowanym dziś (23 marca) rozporządzeniu czytamy, że operatorzy komórkowi dostali cztery dni (do 27 marca) na organizację systemów masowego śledzenia swoich abonentów.

System będzie musiał powiadamiać obywateli o fakcie kontaktu z osobą z koronawirusem poprzez rozsyłanie wiadomości. Wskaże też na potrzebę samoizolacji i obowiązek dostarczenia swoich danych do centrali operacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej.

W MegaFonie (jeden z trzech największych operatorów komórkowych, kontrolowanych przez oligarchę Aliszera Usmanowa – red.) agencja Interfaks dowiedziała się, że wszystko, o czym pisze rząd, jest technicznie wykonalne. Jednak mechanizm realizacji programu jest „nie w pełni zrozumiały”.

„Może to wymagać zmian w obszarze regulacyjnym” – zaznaczył przedstawiciel operatora.

W rosyjskich przepisach i prawie regulujących rynek usług telefonii komórkowej, nie ma bowiem zapisu o możliwym śledzeniu obywateli przez państwo. Nikt nie wie, kto będzie takie śledzenie wykonywał, kontrolował, do jakich rzeczywiście celów może zostać wykorzystane.

Vimpelcom – także jeden z trzech największych operatorów komórkowych Rosji potwierdził, że firma już zajmuje się przygotowaniem systemu. Podobnie jest u MTS i Tele2 (należy do państwowego Rostelekom). Firmy nie komentują konsekwencji wprowadzenia systemu śledzenia Rosjan.

Według stanu na rano 23 marca w federacji było 438 osób zarażonych koronawirusem, z czego 262 w Moskwie (11 mln mieszkańców). Pod obserwacją służb medycznych znajduje się ponad 52 tysiące Rosjanek i Rosjan.

Mogą Ci się również spodobać

Zwroty od firm zaleją e-sklepy. Efekt nowych przepisów

Od 1 czerwca jednoosobowe przedsiębiorstwa będą mogły zwracać towar kupiony online i korzystać z ...

Ratował „Wisłę”, na co dzień inwestuje w AI

Synerise, jeden z najgłośniejszych i najdynamiczniej rozwijających się startupów technologicznych w Polsce, szykuje sprzedaż ...

„100 innowacji stulecia”. Firmy dostają kosmiczne wsparcie

Bezpieczeństwo kosmiczne, obserwacja Ziemi, a także łączność satelitarna – to przykłady priorytetów wynikających z ...

E-migranci nie wyjeżdżają za kasą. Za czym?

Rosnące zarobki nie wystarczą, by ściągnąć do kraju wykształconych migrantów których skusiła do wyjazdu ...

2021 r. to zmiany w ochronie danych osobowych i prywatności

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej oraz rozporządzenie e-privacy to projekty dwóch aktów prawnych, które w ...

John Reiners, Oxford Economics: Błędem jest myślenie wyłącznie o technologii

Ważne są zmiany w organizacji firmy, reforma tego, co nazywamy kulturą pracy. W świecie ...