Airbnb odwołuje wakacje. Koronawirus zniszczył rynek wynajmu

Bloomberg

Pandemia koronawirus może zniszczyć platformy wynajmu krótkoterminowego. Airbnb zwalnia część pracowników i „odwołuje” wakacje w tym roku.

Prezes Airbnb, Brian Chesky poinformował pracowników za pośrednictwem komunikatora Zoom, że firma zamierza zakończyć współpracę z osobami zatrudnionymi na umowy tymczasowe, przełożyć wakacyjne staże, a nawet wstrzymać rekrutację do 2021 r.

Portal Protocol napisał, że Chesky poinformował podczas specjalnego spotkania online, że zwolnienia będą dotyczyć pracowników kontraktowych, zatrudnionych za pośrednictwem zewnętrznych agencji. Te informacje potwierdziła amerykańskim mediom Beth Axelrod, wiceprezes firmy ds. zatrudnienia i dodał, że właśnie trwają rozmowy z agencjami a zwalniania pracownicy dostaną stosowne informacje w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Airbnb ma kłopoty z płynnością po wybuchu pandemii, zamknięci granic o zakazie poruszania się, który zastosowało większość państwa na świecie. Ruch turystyczny praktycznie ustał a większość rezerwacji w ramach platformy została odwołana. Szukając oszczędności, platforma w marcu wstrzymała rekrutację, obcięła budżet marketingowy wartości 800 mln dolarów, a także zmniejszyła o połowę pensje kadry kierowniczej. Do końca roku trzej współzałożyciele platformy – Brian Chesky, Joe Gebbia i Nathan Blecharczyk – nie będą pobierali żadnego wynagrodzenia.

Airbnb jeszcze pod koniec marca deklarowało pomoc właścicielom mieszkań przeznaczonych pod wynajem krótkoterminowy. Firma przeznaczyła 250 milionów dolarów na pokrycie kosztów odwołanych noclegów i 10 milionów na dodatkową pomoc. Platforma poinformowała, że wszystkim, którzy odwołali rezerwacje z powodu pandemii będzie zwracać pełna sumę rezerwacji. Natomiast wyjmujący otrzymają 25 proc. kwoty, która przysługuje im z tytułu anulowania rezerwacji w normalnych okolicznościach.

Platformie udało się na początku kwietnia zebrać od prywatnych inwestorów 2 mld dolarów w postaci pożyczek długoterminowych i wkładu kapitałowego. Cała suma ma pomóc Airbnb utrzymać się na rynku i przetrwać kryzys wywołany pandemią.

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie wypuszczają na rynek własnego smartfona

„Rosyjski Google”, jak mówi się o najpopularniejszej w tym kraju wyszukiwarce internetowej Yandex, będzie ...

Coraz więcej ataków. Osobę pracującą z domu łatwiej zhakować

Trwająca pandemia koronawirusa jest katalizatorem nowych cyberzagrożeń. Statystyki wyglądają niepokojąco. W minionych tygodniach specjaliści ...

Technologia, która zmieni zakupy online

Podczas e-zakupów często klient musi pokonać wiele zakładek, zanim trafi na poszukiwany produkt. Może ...

Koniec z przechowywaniem amerykańskich danych w Chinach

Amerykański senator Josh Hawley wnioskuje o zakaz przechowywania danych użytkowników lub kluczy szyfrujących w ...

Chrzest bojowy polskiej telenauki. Ostra przeprawa

Środa była pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą minister edukacji narodowej wprowadził specjalnym rozporządzeniem. ...

Sympatię goni randkowy serwis dla gejów. Zaskakujące dane

Rośnie popularność portali i aplikacji randkowych. W Polsce korzysta z nich ponad 3,4 mln ...