Airbnb odwołuje wakacje. Koronawirus zniszczył rynek wynajmu

Bloomberg

Pandemia koronawirus może zniszczyć platformy wynajmu krótkoterminowego. Airbnb zwalnia część pracowników i „odwołuje” wakacje w tym roku.

Prezes Airbnb, Brian Chesky poinformował pracowników za pośrednictwem komunikatora Zoom, że firma zamierza zakończyć współpracę z osobami zatrudnionymi na umowy tymczasowe, przełożyć wakacyjne staże, a nawet wstrzymać rekrutację do 2021 r.

Portal Protocol napisał, że Chesky poinformował podczas specjalnego spotkania online, że zwolnienia będą dotyczyć pracowników kontraktowych, zatrudnionych za pośrednictwem zewnętrznych agencji. Te informacje potwierdziła amerykańskim mediom Beth Axelrod, wiceprezes firmy ds. zatrudnienia i dodał, że właśnie trwają rozmowy z agencjami a zwalniania pracownicy dostaną stosowne informacje w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

Airbnb ma kłopoty z płynnością po wybuchu pandemii, zamknięci granic o zakazie poruszania się, który zastosowało większość państwa na świecie. Ruch turystyczny praktycznie ustał a większość rezerwacji w ramach platformy została odwołana. Szukając oszczędności, platforma w marcu wstrzymała rekrutację, obcięła budżet marketingowy wartości 800 mln dolarów, a także zmniejszyła o połowę pensje kadry kierowniczej. Do końca roku trzej współzałożyciele platformy – Brian Chesky, Joe Gebbia i Nathan Blecharczyk – nie będą pobierali żadnego wynagrodzenia.

Airbnb jeszcze pod koniec marca deklarowało pomoc właścicielom mieszkań przeznaczonych pod wynajem krótkoterminowy. Firma przeznaczyła 250 milionów dolarów na pokrycie kosztów odwołanych noclegów i 10 milionów na dodatkową pomoc. Platforma poinformowała, że wszystkim, którzy odwołali rezerwacje z powodu pandemii będzie zwracać pełna sumę rezerwacji. Natomiast wyjmujący otrzymają 25 proc. kwoty, która przysługuje im z tytułu anulowania rezerwacji w normalnych okolicznościach.

Platformie udało się na początku kwietnia zebrać od prywatnych inwestorów 2 mld dolarów w postaci pożyczek długoterminowych i wkładu kapitałowego. Cała suma ma pomóc Airbnb utrzymać się na rynku i przetrwać kryzys wywołany pandemią.

Mogą Ci się również spodobać

Amazon pójdzie w streaming gier

Amerykański gigant, działający w branży e-commerce, chce wejść w nowy, lukratywny segment: gaming. Według ...

Akcje CD Projektu po 300 zł. Wartość firmy astronomiczna

Notowania producenta gier właśnie przekroczyły psychologiczną barierę. Jak wysoko zawędruje kurs? Dziś przed godz. ...

Potentat gier z Chin wziął się za korupcję. Surowe kary

Koncern Tencent umieścił na swojej czarnej liście 37 spółek. Nie będzie już z nimi ...

Niespodziewany lider w smartfonach w Polsce. Samsung pokonany

Pandemia okazał się bolesnym doświadczeniem dla większości producentów smartfonów – sprzedaż takich urządzeń w ...

Kraftwerk wygrał 20-letnią walkę o prawa autorskie do utworu

Niemiecki zespół Kraftwerk wygrał 20-letnią batalię o prawa autorskie do własnego utworu. Ta decyzja ...

Oglądanie gier to nowy świetny biznes i magnes na sponsorów

E-sport już dawno przestał być tylko zabawą. Nową dyscypliną sportu pasjonuje się już na ...