UE żąda od Facebooka i Google’a raportów ws. koronawirusa i dezinformacji

Bloomberg

Unia Europejska chce, by giganci cyfrowi składali jej comiesięczne raporty, w których przedstawią szczegółowo, jak sobie radzą z dezinformacją wokół koronawirusa

Od wybuchu pandemii COVID-19 po internecie krąży mnóstwo fałszywych informacji i teorii spiskowych dotyczących koronawirusa. Co gorsza, rozpowszechniają je także osoby znane i wpływowe, jak choćby prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, którego posty na temat koronawirusa podważył ostatnio Twitter, oceniając je jako „niewiarygodne i wprowadzające w błąd”.

Komisja Europejska postanowiła aktywnie dołączyć do walki z powszechną dezinformacją dotyczącą COVID-19 i opublikowała w środę listę wskazówek i wytycznych, jakie powinni wprowadzić giganci technologiczni, tacy jak Facebook, Google i Twitter, którzy podpisali w 2018 roku wspólny kodeks postępowania stworzony przez Wspólnotę.

Komisja zażądała też od międzynarodowych korporacji, by składały jej comiesięczne raporty poparte szczegółowymi danymi odnośnie do postępów, jakie uczyniły, aby „promować rzetelne treści, zwiększyć świadomość użytkowników i ograniczyć dezinformację dotyczącą koronawirusa oraz powiązane z nią reklamy”. KE zaznaczyła, że giganci mają wprowadzać zdecydowane i przejrzyste działania w walce z fake newsami i informować na bieżąco użytkowników, którzy mogli ich doświadczyć.

– Byliśmy świadkami zalewu fałszywych i mylących informacji, żartów i teorii konspiracyjnych, a także nakierunkowanych akcji wpływowych zagranicznych aktorów – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell, cytowany przez CNN.

– Niektóre z nich mają na celu zranienie UE i jej państw członkowskich, próbują podważyć nasze demokracje, wiarygodność UE i władz narodowych. Co więcej, te informacje w czasach koronawirusa mogą okazać zabić – podkreślił.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stephen King znika z Facebooka. Ma dość

Jeden z najbardziej znanych i cenionych pisarzy na świecie, Stephen King, poinformował na Twitterze, ...

Polska spółka uprzedziła Google’a

Voicetel stworzył innowacyjną technologię. Umożliwia swobodne rozmowy na głos ludzi z maszynami. Notowana na ...

Polacy ubezpieczają USA

Łódzko-kalifornijski startup specjalizujący się w ubezpieczeniach zakończył właśnie rundę B i zebrał 27 mln ...

Technologiczny potentat pomaga protestującym maskować twarze

Zamieszki w USA nie ustają. Protesty przybierają mniej lub bardziej pokojową formę, jednak policja ...

Po wycieku Collection #1 eksperci apelują o zmiany haseł

Opublikowanie 772 mln adresów e-mail i 21 mln haseł może mieć poważne skutki, włączając ...

Polacy chcą więcej cyfrowej wolności niż inni pracownicy

Firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników, znacznie łatwiej osiągają cele biznesowe ...