W Indiach wprowadzono zakaz używania 59 chińskich aplikacji mobilnych, w tym popularnego na całym świecie TikToka. Powodem tej decyzji jest obawa o bezpieczeństwo narodowe.
Stosunki między Chinami a Indiami pozostają napięte od czasu śmierci 20 indyjskich żołnierzy. Zginęli podczas starcia na granicy. Do zdarzenia doszło w połowie czerwca.
Ministerstwo technologii informacyjnych ogłosiło w poniedziałek, że zakazane aplikacje „angażują się w działania naruszające suwerenność i integralność Indii, obronę Indii, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny”.
Wyjaśniono, że rząd podjął decyzję w trosce o bezpieczeństwo i suwerenność kraju. Wcześniej do ministerstwa miały dotrzeć skargi w sprawie kradzieży danych użytkowników oraz naruszenia ich prywatności.
15 czerwca doszło do starcia na granicy indyjsko-chińskiej. Władze w Delhi oskarżyły Pekin o wtargnięcie obcych żołnierzy na terytorium ich kraju. Chiny odrzuciły te oskarżenia.
Na granicy, po obu stronach, w gotowości są tysiące żołnierzy, choć oficjalnie obie twierdzą, że próbują rozwiązać ten problem metodami dyplomatycznymi.
Chińskie telefony komórkowe mają prawie 65 procentowy udział w rynku smartfonów w Indiach, a aplikacje do udostępniania wideo, takie jak TikTok i Helo, cieszą się popularnością wśród lokalnej młodzieży. Szacuje się, że w kraju z aplikacji TikTok korzysta około 120 mln osób, co oznacza największą grupę użytkowników poza granicami Chin.
Wśród zakazanych aplikacji znajduje się również m.in. Weibo oraz gra Clash of Kings.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.