Chińskie aplikacje padły ofiarą konfliktu z Indiami

Rozwścieczeni Hindusi palą chińskie produkty i podobiznę prezydenta Xi Jinpinga po śmierci 20 żołnierzy w czerwcu 2020 roku.

W Indiach wprowadzono zakaz używania 59 chińskich aplikacji mobilnych, w tym popularnego na całym świecie TikToka. Powodem tej decyzji jest obawa o bezpieczeństwo narodowe.

Stosunki między Chinami a Indiami pozostają napięte od czasu śmierci 20 indyjskich żołnierzy. Zginęli podczas starcia na granicy. Do zdarzenia doszło w połowie czerwca.

Ministerstwo technologii informacyjnych ogłosiło w poniedziałek, że zakazane aplikacje „angażują się w działania naruszające suwerenność i integralność Indii, obronę Indii, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny”.

Wyjaśniono, że rząd podjął decyzję w trosce o bezpieczeństwo i suwerenność kraju. Wcześniej do ministerstwa miały dotrzeć skargi w sprawie kradzieży danych użytkowników oraz naruszenia ich prywatności.

15 czerwca doszło do starcia na granicy indyjsko-chińskiej. Władze w Delhi oskarżyły Pekin o wtargnięcie obcych żołnierzy na terytorium ich kraju. Chiny odrzuciły te oskarżenia.

Na granicy, po obu stronach, w gotowości są tysiące żołnierzy, choć oficjalnie obie twierdzą, że próbują rozwiązać ten problem metodami dyplomatycznymi.

Chińskie telefony komórkowe mają prawie 65 procentowy udział w rynku smartfonów w Indiach, a aplikacje do udostępniania wideo, takie jak TikTok i Helo, cieszą się popularnością wśród lokalnej młodzieży. Szacuje się, że w kraju z aplikacji TikTok korzysta około 120 mln osób, co oznacza największą grupę użytkowników poza granicami Chin.

Wśród zakazanych aplikacji znajduje się również m.in. Weibo oraz gra Clash of Kings.

Mogą Ci się również spodobać

Mistrzowie cyfrowej transformacji

Elastic Cloud Solutions wchodzi na biznesowe salony na całym świecie. Usprawnia komunikację wewnętrzną, zarządzanie ...

Kto ogląda Netfliksa? Zaskakujące dane

Najpopularniejszy serwis streamingowy ujawnił informacje o wynikach osiąganych w poszczególnych regionach świata. W ostatnim ...

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego internetu, który ma zapewnić dostęp do sieci z każdego zakątka ...

Najnowsze dane o polskiej reklamie. Google i Facebook zacierają ręce

2,4 mld zł wydali reklamodawcy w polskim internecie w I półroczu tego roku – ...

Krzysztof A. Kowalczyk: Półroczny urlop testuj u siebie, rządzie

Przepisami nie da się kształtować kultury biznesowej. Dlatego, zanim władza wprowadzi sześciomiesięczny powszechny urlop ...

To będzie hit. Po Pokemon Go, czas na grę uliczną z Harrym Potterem

Niantic, studio stojące za sukcesem gry na smartfony „Pokemon Go”, która wykorzystuje technologię rozszerzonej ...