Twórca „Fortnite’a” uderza w Apple. Skarży koncern w Europie

Bloomberg

Wygląda na to, że wojna między Epic Games a koncernem kierowanym przez Tima Cooka eskaluje i przeniesie się teraz do Europy.

Producent hitowego tytułu „Fortnite” w ub. r. oskarżył Apple o nieuczciwe praktyki. Doszło do tego po tym, jak gigant wyrzucił jego grę ze swojego sklepu mobilnego. Teraz Epic chce, by sprawą działań App Store zajęła się Bruksela – podaje serwis Techcrunch. I wszystko wygląda na to, że tak się stanie. Skarga trafiła już do wspólnotowych organów antymonopolowych.

CZYTAJ TAKŻE: Wydawca „Fortnite`a” znalazł sprytny sposób na blokadę Apple’a

W piśmie do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej producent „Fortnite’a” zarzuca Apple, że ten – poprzez serię starannie „zaprojektowanych” ograniczeń całkowicie wyeliminował konkurencję w procesach dystrybucji aplikacji i płatności. „Apple, wykorzystuje kontrolę nad ekosystemem iOS, czerpie korzyści z blokowania konkurentów. Jego postępowanie stanowi nadużycie pozycji dominującej i naruszenie unijnego prawa konkurencji” – pisze Epic Games.

Spółka nie domaga się we wniosku odszkodowania od Apple, ale podjęcia przez unijne organy ds. konkurencji „środków zaradczych” względem działań producenta iPhone’ów.

CZYTAJ TAKŻE: Człowiek, przed którym drży Apple

Unia Europejska prowadzi już kilka spraw o nadużywanie pozycji dominującej przeciwko Apple. W zeszłym roku otworzyła formalne dochodzenie w sprawie niektórych praktyk amerykańskiego giganta – na celowniku regulatorów są m.in. działania sklepu App Store, ale też usługi płatnicze Apple Pay.

Epic Games zdaje sobie dobrze sprawę, że Europie łatwiej będzie mu walczyć z Apple. Poszczególne kraje dążą tu do szerokiego uregulowania funkcjonowania platform internetowych. Chodzi m.in. o unikanie podatków i stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twórcy Skype`a wyprą kurierów. Roboty wyjechały na ulice

Kalifornijski startup Starship Technologies uruchomił już masowe usługi dostarczania zakupów przez autonomiczne roboty w ...

Gdzie dwóch się bije o ZUS, tam… trzeciego nie będzie

ZUS zabrał Comarchowi połowę kontraktu na utrzymanie systemu IT. Przekazał usługi tymczasowo firmie Asseco. ...

Europa drży przed chińskim Alibabą. Będą protesty

Organizacje konsumenckie z Unii Europejskiej donoszą na chińskiego konkurenta Amazona. Chcą, by przestrzegał unijnego ...

Przeniosą szkolenia do wirtualnej rzeczywistości

Choć startup MojoApps.co powstał w tym roku, zdobył już zlecenia wielkich korporacji i planuje ekspansję ...

Grozi nam cyberarmagedon na drogach. Niepokojące dane

Rosnąca liczba samochodów połączonych z siecią i komunikujących się między sobą to przyszłość, od ...