Cyfrowa przyszłość podatków pod lupą

Adobe Stock

Cyfryzacja zmienia sektor finansowy. Niesie ze sobą wiele szans, ale też i wyzwania. Rachunkowość, księgowość i podatki mają zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

To m.in. o tych właśnie kwestiach będą dyskutować eksperci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca podczas Regionalnej Konferencji Podatkowej. To cykliczna impreza, organizowana od 13 lat przez amerykańskie izby handlowe z naszego regionu. Co roku odbywa się w innym kraju: dwa lata temu była na Słowacji, rok temu w Czechach, a w tym roku przyszedł czas na Warszawę.

Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji na linii administracja państwowa–podatnik. Pytanie o digitalizację podatków nie powinno zatem brzmieć „czy”, ale „jak” oraz „kiedy”.

Resorty finansów poszczególnych krajów stopniowo odchodzą od innych form raportowania i papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych. Wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy, co ma niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorstw. Podobnie zresztą jak dla fiskusa – cyfryzacja pozwala na uszczelnienie systemu i usprawnienie kontroli podatkowych. W Polsce przykładem tych zmian jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który od 2018 r. obejmuje już wszystkie firmy.

Cyfryzacja niesie też ze sobą wiele wyzwań, takich jak chociażby konieczność opracowania i wdrożenia nowych systemów IT. Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie danych przed ingerencją cyberprzestępców.

Podczas zbliżającej się konferencji eksperci będą się zastanawiać nad tym, jaki model podatkowy jest optymalny, jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach naszego regionu i jaki jest stan cyfryzacji w poszczególnych państwach.

Konferencja ma patronat Ministerstwa Finansów. Jej organizatorem jest Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (www.amcham.pl), partnerem strategicznym – PwC, a pozostali partnerzy to Procter & Gamble i Trenda Group.

Mogą Ci się również spodobać

Nowe usługi muszą być zabezpieczone przed hakerami

Warto wzmacniać partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz rozwoju e-administracji. Liczba cyberataków na świecie rośnie lawinowo. ...

Polak i Chińczyk aresztowani na trzy miesiące za szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pracownika Orange Polska i polskiego oddziału chińskiego koncernu Huawei. Podejrzewa ...

Yanosik pomoże sprzedać samochód na Allegro

Yanosik i Allegro postanowiły pomóc sprzedającym samochody. Osoby prywatne, chcące sprzedać swoje auto, od ...

Facebook umocnił się na rynku wideo

Już ponad 400 mln osób miesięcznie korzysta z usługi VoD na najpopularniejszym serwisie społecznościowym. ...

Miliard złotych straconego VAT od przesyłek z Chin

Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system, który umożliwia nieopodatkowane e-zakupy poza Unią Europejską. Przeciwko nieuczciwej ...