Cyfrowa przyszłość podatków pod lupą

Adobe Stock

Cyfryzacja zmienia sektor finansowy. Niesie ze sobą wiele szans, ale też i wyzwania. Rachunkowość, księgowość i podatki mają zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

To m.in. o tych właśnie kwestiach będą dyskutować eksperci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca podczas Regionalnej Konferencji Podatkowej. To cykliczna impreza, organizowana od 13 lat przez amerykańskie izby handlowe z naszego regionu. Co roku odbywa się w innym kraju: dwa lata temu była na Słowacji, rok temu w Czechach, a w tym roku przyszedł czas na Warszawę.

Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji na linii administracja państwowa–podatnik. Pytanie o digitalizację podatków nie powinno zatem brzmieć „czy”, ale „jak” oraz „kiedy”.

Resorty finansów poszczególnych krajów stopniowo odchodzą od innych form raportowania i papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych. Wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy, co ma niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorstw. Podobnie zresztą jak dla fiskusa – cyfryzacja pozwala na uszczelnienie systemu i usprawnienie kontroli podatkowych. W Polsce przykładem tych zmian jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który od 2018 r. obejmuje już wszystkie firmy.

Cyfryzacja niesie też ze sobą wiele wyzwań, takich jak chociażby konieczność opracowania i wdrożenia nowych systemów IT. Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie danych przed ingerencją cyberprzestępców.

Podczas zbliżającej się konferencji eksperci będą się zastanawiać nad tym, jaki model podatkowy jest optymalny, jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach naszego regionu i jaki jest stan cyfryzacji w poszczególnych państwach.

Konferencja ma patronat Ministerstwa Finansów. Jej organizatorem jest Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (www.amcham.pl), partnerem strategicznym – PwC, a pozostali partnerzy to Procter & Gamble i Trenda Group.

Mogą Ci się również spodobać

Gadżety mamy po to, by je pokazywać

Dawniej, gdy ktoś miał radiomagnetofon, był na osiedlu kimś. Teraz to bardziej zależy od ...

Nowy król Instagrama, zdetronizował Kylie Jenner

Polubiło je już ponad 26 mln osób. To nowy rekord najczęściej „polubionych” fotografii na ...

Pracownicy Amazona słyszą więcej niż myślisz

Pracownicy Amazona odsłuchują polecenia wydawane przez klientów coraz popularniejszym wirtualnym asystentom. Nie tylko Amazon ...

Przejmują ABC Datę i liczą na lepszy rok w na rynku komputerowym

Międzynarodowy koncern Also wraz z funduszem MCI chcą przejąć ABC Datę. To nowy rozdział ...

Przeniosą szkolenia do wirtualnej rzeczywistości

Choć startup MojoApps.co powstał w tym roku, zdobył już zlecenia wielkich korporacji i planuje ekspansję ...

Gry komputerowe już nie wystarczą. „Zabijanie” w realu

W sieci pojawiła się oferta poszukująca ludzi, którzy pomogliby w przeniesieniu trybu gier battle ...