Cyfrowa przyszłość podatków pod lupą

Adobe Stock

Cyfryzacja zmienia sektor finansowy. Niesie ze sobą wiele szans, ale też i wyzwania. Rachunkowość, księgowość i podatki mają zupełnie inne oblicze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

To m.in. o tych właśnie kwestiach będą dyskutować eksperci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca podczas Regionalnej Konferencji Podatkowej. To cykliczna impreza, organizowana od 13 lat przez amerykańskie izby handlowe z naszego regionu. Co roku odbywa się w innym kraju: dwa lata temu była na Słowacji, rok temu w Czechach, a w tym roku przyszedł czas na Warszawę.

Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji na linii administracja państwowa–podatnik. Pytanie o digitalizację podatków nie powinno zatem brzmieć „czy”, ale „jak” oraz „kiedy”.

Resorty finansów poszczególnych krajów stopniowo odchodzą od innych form raportowania i papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych. Wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy, co ma niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorstw. Podobnie zresztą jak dla fiskusa – cyfryzacja pozwala na uszczelnienie systemu i usprawnienie kontroli podatkowych. W Polsce przykładem tych zmian jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który od 2018 r. obejmuje już wszystkie firmy.

Cyfryzacja niesie też ze sobą wiele wyzwań, takich jak chociażby konieczność opracowania i wdrożenia nowych systemów IT. Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie danych przed ingerencją cyberprzestępców.

Podczas zbliżającej się konferencji eksperci będą się zastanawiać nad tym, jaki model podatkowy jest optymalny, jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach naszego regionu i jaki jest stan cyfryzacji w poszczególnych państwach.

Konferencja ma patronat Ministerstwa Finansów. Jej organizatorem jest Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (www.amcham.pl), partnerem strategicznym – PwC, a pozostali partnerzy to Procter & Gamble i Trenda Group.

Mogą Ci się również spodobać

Ile kosztuje nerka, ile palców ma koń i co to jest niepodległość? Rok w wyszukiwarce Google’a

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa podsumował 2018 r. i sprawdziła, czego szukali internauci na świecie i ...

Google rozczarował inwestorów

Wyniki koncernu Alphabet, właściciela Google, okazały się lepsze od prognoz, ale inwestorzy zareagowali na ...

Super Mario nie żyje

Zmarł Mario Segale, pierwowzór bohatera jednej z najbardziej kultowych gier wszechczasów. Urodzony w 1934 ...

Niemcy nie chcą wykluczać Huawei z 5G. Brytyjski think tank: To naiwność

Rząd niemiecki zadeklarował, że wykluczenie chińskiego koncernu Huawei z budowy sieci telekomunikacyjnych 5G w ...

Wkrótce pojawi się telewizor, który znika

Japoński koncern Panasonic chce wprowadzić do sprzedaży, telewizor, który będzie całkowicie przezroczysty. Pierwszy prototyp ...

Współzałożyciel Apple odwiedzi we wtorek Polskę. Jaki jest Steve Wozniak?

Człowiek, któremu zawdzięczamy komputery osobiste z klawiaturą i ekranem, to obecnie rozchwytywany komentator branży ...