ZUS i Comarch zakopują topór wojenny

Fotorzepa

Strony zawrą porozumienie w sprawie systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 8 listopada mają podpisać ugodę.

Jeśli tak się stanie, Comarch będzie mógł rozwiązać rezerwę w wysokości 24,2 mln zł, co spowoduje zwiększenie wyniku operacyjnego i wyniku netto grupy za trzeci kwartał 2019 r. Strony ustaliły, że ugoda ma zawierać zrzeczenie się przez Comarch roszczeń w stosunku do ZUS związanych z realizacją umowy. Z kolei ZUS ma się zrzec roszczeń w stosunku do Comarchu wynikających z okoliczności spornych objętych ugodą. Ponadto ugoda miałaby również zawierać postanowienie, że ZUS wycofa złożone w banku żądanie wypłaty z gwarancji należytego wykonania umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Walka o kontrakt na utrzymanie KSI ZUS była zawzięta. Najniższą cenę zaproponował Comarch i to on wygrał przetarg. Wiosną 2018 r. podpisał z ZUS umowę. Łączna wysokość wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług przez cztery lata miała wynieść do 242 mln zł brutto. W lutym 2019 r. ZUS częściowo odstąpił od umowy z Comarchem na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego i wezwał krakowską spółkę do zapłaty 24,2 mln zł kary. Rozwiązanie umowy uzasadniał „troską o bezpieczeństwo i ciągłość działania systemu informatycznego ZUS”.

– Fakt zawarcia porozumienia świadczy o tym, że jeżeli tylko jest wola obu stron zawsze istnieje możliwość ugodowego zakończenia sporu. Cieszę się, że kończymy niełatwy etap we współpracy z naszym wykonawcą i pozostaje nam już tylko bieżąca współpraca na rzecz milionów klientów ZUS przy utrzymaniu naszego systemu informatycznego –komentuje, cytowana w komunikacie, Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Obecnie usługi na rzecz utrzymania KSI ZUS prowadzone są wspólnie przez Comarch i Asseco. To właśnie rzeszowska spółka była autorem KSI i wcześniej świadczyła usługi jego utrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

CI Games finiszuje z nową grą. Czy to będzie dobry strzał?

Fani czekają na czwartą część ze znanej serii „Sniper”. Wkrótce poznamy datę premiery. Do ...

AI załatwi codzienne sprawy

Asystenci głosowi to wierzchołek góry lodowej, jaką są możliwości sztucznej inteligencji. Rewolucja nadchodzi. Rozwój ...

Polak tworzy europejską alternatywę dla Google’a, Amazona i Alibaby

Chce oferować chmurę transparentną, przewidywalną, otwartą, która stoi w opozycji do zamkniętych, ograniczonych ekosystemów ...

Chiny mszczą się za szefową Huawei. 13 zatrzymanych Kanadyjczyków

Już 13 obywateli Kanady zostało uwięzionych na terenie Chin od początku grudnia 2018 roku. ...

Im więcej emotikonów, tym częściej uprawiasz seks

Osoby używające emotikonów znacznie częściej chodzą na randki, częściej romansują i częściej uprawiają seks ...

Polacy ochronią asystenta Amazona

Alexa, asystent głosowy Amazona, będzie bezpieczniejsza dzięki polskiemu startupowi. Firma Cyberus Labs – specjalizująca ...