ZUS i Comarch zakopują topór wojenny

Fotorzepa

Strony zawrą porozumienie w sprawie systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 8 listopada mają podpisać ugodę.

Jeśli tak się stanie, Comarch będzie mógł rozwiązać rezerwę w wysokości 24,2 mln zł, co spowoduje zwiększenie wyniku operacyjnego i wyniku netto grupy za trzeci kwartał 2019 r. Strony ustaliły, że ugoda ma zawierać zrzeczenie się przez Comarch roszczeń w stosunku do ZUS związanych z realizacją umowy. Z kolei ZUS ma się zrzec roszczeń w stosunku do Comarchu wynikających z okoliczności spornych objętych ugodą. Ponadto ugoda miałaby również zawierać postanowienie, że ZUS wycofa złożone w banku żądanie wypłaty z gwarancji należytego wykonania umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Walka o kontrakt na utrzymanie KSI ZUS była zawzięta. Najniższą cenę zaproponował Comarch i to on wygrał przetarg. Wiosną 2018 r. podpisał z ZUS umowę. Łączna wysokość wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług przez cztery lata miała wynieść do 242 mln zł brutto. W lutym 2019 r. ZUS częściowo odstąpił od umowy z Comarchem na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego i wezwał krakowską spółkę do zapłaty 24,2 mln zł kary. Rozwiązanie umowy uzasadniał „troską o bezpieczeństwo i ciągłość działania systemu informatycznego ZUS”.

– Fakt zawarcia porozumienia świadczy o tym, że jeżeli tylko jest wola obu stron zawsze istnieje możliwość ugodowego zakończenia sporu. Cieszę się, że kończymy niełatwy etap we współpracy z naszym wykonawcą i pozostaje nam już tylko bieżąca współpraca na rzecz milionów klientów ZUS przy utrzymaniu naszego systemu informatycznego –komentuje, cytowana w komunikacie, Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Obecnie usługi na rzecz utrzymania KSI ZUS prowadzone są wspólnie przez Comarch i Asseco. To właśnie rzeszowska spółka była autorem KSI i wcześniej świadczyła usługi jego utrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja w Alibabie. Jack Ma nie jest już szefem koncernu

Twórca potęgi chińskiego giganta handlu internetowego, koncernu Alibaba, idzie na zieloną trawkę. Jeden z ...

Rossmann rusza ze sprzedażą… dronów i smartfonów

Popularna sieć drogerii wchodzi we współpracę z Xiaomi. Obok kosmetyków czy perfum, będzie można ...

Sodexo z aplikacją mobilną do zarządzania benefitami

Sodexo Benefits and Rewards Services wprowadza w Polsce Andjoy, aplikację mobilną dla pracowników, którzy ...

Google upamiętnia 185. rocznicę pierwszej publikacji „Pana Tadeusza”

28 czerwca 1834 roku, w Paryżu po raz pierwszy zostało wydane jedno z najważniejszych ...

John Reiners, Oxford Economics: Błędem jest myślenie wyłącznie o technologii

Ważne są zmiany w organizacji firmy, reforma tego, co nazywamy kulturą pracy. W świecie ...

Wysyp premier na PS4. Mads Mikkelsen scali świat

Szykuje się gorąca jesień dla graczy. W październiku i listopadzie zaplanowano szereg hitów na ...