ZUS i Comarch zakopują topór wojenny

Fotorzepa

Strony zawrą porozumienie w sprawie systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 8 listopada mają podpisać ugodę.

Jeśli tak się stanie, Comarch będzie mógł rozwiązać rezerwę w wysokości 24,2 mln zł, co spowoduje zwiększenie wyniku operacyjnego i wyniku netto grupy za trzeci kwartał 2019 r. Strony ustaliły, że ugoda ma zawierać zrzeczenie się przez Comarch roszczeń w stosunku do ZUS związanych z realizacją umowy. Z kolei ZUS ma się zrzec roszczeń w stosunku do Comarchu wynikających z okoliczności spornych objętych ugodą. Ponadto ugoda miałaby również zawierać postanowienie, że ZUS wycofa złożone w banku żądanie wypłaty z gwarancji należytego wykonania umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Walka o kontrakt na utrzymanie KSI ZUS była zawzięta. Najniższą cenę zaproponował Comarch i to on wygrał przetarg. Wiosną 2018 r. podpisał z ZUS umowę. Łączna wysokość wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług przez cztery lata miała wynieść do 242 mln zł brutto. W lutym 2019 r. ZUS częściowo odstąpił od umowy z Comarchem na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego i wezwał krakowską spółkę do zapłaty 24,2 mln zł kary. Rozwiązanie umowy uzasadniał „troską o bezpieczeństwo i ciągłość działania systemu informatycznego ZUS”.

– Fakt zawarcia porozumienia świadczy o tym, że jeżeli tylko jest wola obu stron zawsze istnieje możliwość ugodowego zakończenia sporu. Cieszę się, że kończymy niełatwy etap we współpracy z naszym wykonawcą i pozostaje nam już tylko bieżąca współpraca na rzecz milionów klientów ZUS przy utrzymaniu naszego systemu informatycznego –komentuje, cytowana w komunikacie, Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Obecnie usługi na rzecz utrzymania KSI ZUS prowadzone są wspólnie przez Comarch i Asseco. To właśnie rzeszowska spółka była autorem KSI i wcześniej świadczyła usługi jego utrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Małe i średnie firmy na celowniku hakerów

30 proc. firm z sektora MŚP stwierdziło, że incydenty naruszenia bezpieczeństwa kosztowały je mniej ...

Polacy chcą więcej cyfrowej wolności niż inni pracownicy

Firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników, znacznie łatwiej osiągają cele biznesowe ...

Krzysztof A. Kowalczyk: Rządzie, nie bój się smartfona

Z polską e-administracją jest jak z radziecką elektroniką: niby powinna działać jak ta zachodnia, ...

Taksówkarze zablokują Warszawę. Powód? Uber

Rząd wyciąga rękę do operatorów aplikacji przewozowych. Branża taxi burzona. Taksówkarze zamierzają protestować aż do ...

KSDO jako nowe rozwiązanie IT dla oświaty

Przeprowadzona inwentaryzacja systemów oraz określenie źródeł danych wchodzących w skład Krajowego Systemu Danych Oświatowych ...

Galaxy Fold, składany flagowiec Samsunga bublem?

Topowy smartfon koreańskiej firmy na dniach pojawi się na polskim rynku, ale wcale nie ...