ZUS i Comarch zakopują topór wojenny

Fotorzepa

Strony zawrą porozumienie w sprawie systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 8 listopada mają podpisać ugodę.

Jeśli tak się stanie, Comarch będzie mógł rozwiązać rezerwę w wysokości 24,2 mln zł, co spowoduje zwiększenie wyniku operacyjnego i wyniku netto grupy za trzeci kwartał 2019 r. Strony ustaliły, że ugoda ma zawierać zrzeczenie się przez Comarch roszczeń w stosunku do ZUS związanych z realizacją umowy. Z kolei ZUS ma się zrzec roszczeń w stosunku do Comarchu wynikających z okoliczności spornych objętych ugodą. Ponadto ugoda miałaby również zawierać postanowienie, że ZUS wycofa złożone w banku żądanie wypłaty z gwarancji należytego wykonania umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Walka o kontrakt na utrzymanie KSI ZUS była zawzięta. Najniższą cenę zaproponował Comarch i to on wygrał przetarg. Wiosną 2018 r. podpisał z ZUS umowę. Łączna wysokość wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług przez cztery lata miała wynieść do 242 mln zł brutto. W lutym 2019 r. ZUS częściowo odstąpił od umowy z Comarchem na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego i wezwał krakowską spółkę do zapłaty 24,2 mln zł kary. Rozwiązanie umowy uzasadniał „troską o bezpieczeństwo i ciągłość działania systemu informatycznego ZUS”.

– Fakt zawarcia porozumienia świadczy o tym, że jeżeli tylko jest wola obu stron zawsze istnieje możliwość ugodowego zakończenia sporu. Cieszę się, że kończymy niełatwy etap we współpracy z naszym wykonawcą i pozostaje nam już tylko bieżąca współpraca na rzecz milionów klientów ZUS przy utrzymaniu naszego systemu informatycznego –komentuje, cytowana w komunikacie, Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Obecnie usługi na rzecz utrzymania KSI ZUS prowadzone są wspólnie przez Comarch i Asseco. To właśnie rzeszowska spółka była autorem KSI i wcześniej świadczyła usługi jego utrzymania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezpłatny internet dla szkół

„100 Mega na 100-lecie odzyskania niepodległości” – to hasło programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Ponad ...

Michał Szułdrzyński: Co o mnie wie moje auto

Samochody dziś jeżdżą na nowym paliwie – to twoje dane. Taką tezę postawił kilka ...

Strach przed chińskim wywiadem. W marynarce USA szlaban na TikToka

Marynarze amerykańskiej floty wojennej dostali zakaz używania aplikacji TikTok na telefonach służbowych z powodu ...

Nie tylko CD Projekt. Inni producenci gier też mają kosmiczne wyceny

CD Projekt odrobił już sporą część piątkowych strat. Drożeją też inne studia. Inwestorzy najwyraźniej ...

Wojna internetowych telewizji. Po Apple TV Plus rusza Disney Plus

Pękł worek z nowymi serwisami strumieniującymi filmy i seriale w internetowej sieci. Zagrożona jest ...

W rządzie nie chcą patriotycznych gier Glińskiego

Resorty finansów oraz przedsiębiorczości i technologii blokują projekt ustawy, który wprowadza ulgi w CIT ...