Google tworzy chmurę w Polsce. Partnerem PKO BP

Adobe Stock

Operator Chmury Krajowej, spółka PKO BP i PFR, zawarła strategiczne partnerstwo z Google. Współpraca ma pomóc polskim firmom wdrażać i wykorzystać potencjał technologii chmury obliczeniowej.

Produkty Google Cloud Platform zostaną włączone do oferty Operatora Chmury Krajowej, a Google otworzy w Warszawie tzw. region Google Cloud – czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Region Google Cloud będzie pierwszą instalacją globalnej, publicznej chmury obliczeniowej w Europie Środkowej. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw była jednym z kluczowych założeń, które leżały u podstaw projektu utworzenia Chmury Krajowej, zainicjowanego i rozwijanego przez PKO Bank Polski oraz przez Polski Fundusz Rozwoju, udziałowców tej spółki.

CZYTAJ TAKŻE: Polka na czele międzynarodowej gałęzi Google’a

– Partnerstwo Chmury Krajowej i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Polski Fundusz Rozwoju zaznacza, że jest zainteresowany projektami inwestycyjnymi, które wspierają rozwój nowoczesnych branż i przedsiębiorstw. – Inwestycja w Operatora Chmury Krajowej idealnie wpisuje się w strategię PFR, jako istotny element digitalizacji kraju. Dostarczy ona przedsiębiorcom nowoczesne i przystępne cenowo rozwiązania w oparciu o architekturę chmurową. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów – dodaje Paweł Borys, prezes PFR.

Google Cloud oferuje zaawansowane technologie, produkty i narzędzia analityczne oparte na wiodącej infrastrukturze technicznej, zapewniającej moc obliczeniową i usługi przechowywania danych. Klienci w Polsce w portfolio usług znajdą wszystkie kluczowe produkty Google Cloud Platform takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner, czy BigQuery.

– Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów – zaznacza Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej. Dodaje, że firma będzie gotowa na megatrendy, takie jak np.internet rzeczy (IoT), które wielokrotnie zwiększają zapotrzebowanie na moc obliczeniową niezbędną do przetwarzania olbrzymich zbiorów danych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hakerzy włamali się na konto współzałożyciela Twittera

Współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, padł ofiarą ataku cyberprzestępców, którzy zajęli jego ...

„100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

Jacek Trzmiel, Jan Czochralski, Jacek Karpiński czy Witold Lipski – to innowatorzy, którzy wyprzedzali ...

Comarch bije się z Asseco. A ZUS pozywa

Atmosfera wokół dwóch największych polskich spółek informatycznych robi się coraz bardziej gorąca. ZUS ma ...

Zdalna praca zostanie z nami na dłużej. Jak radzą sobie polskie firmy?

Wraz z odmrażaniem kolejnych sektorów pracodawcy powoli wycofują się z masowej pracy z domu. ...

Cyfrowa transformacja rynku druku koniecznością

Konwersja dokumentów papierowych do środowiska elektronicznego, oprogramowanie w cyfrowej chmurze, coraz większe cyberbezpieczeństwo czy ...

Sztuczna inteligencja otrzyma zmysł dotyku

„Naukowcy z uczelni MIT stworzyli rękawicę wypełnioną mikro czujnikami, które zbierają dane z przedmiotów, ...