Oszuści atakują SMS-ami klientów Rossmanna i Biedronki

Shutterstock

Wysyłają SMS-y z informacją o wygraniu cennej nagrody i podają się za popularne sieci sklepów – serwis Niebezpiecznik.pl ostrzega przed kolejną falą oszustw.

Portal informuje, że przestępcy podszywając się pod sklepy Biedronka i Rossmann. Za pomocą SMS-ów o rzekomych wygranych usiłują wyłudzić nawet kilkaset złotych.

„Uwaga na SMS-y od Biedronki i Rossmana” – pisze Niebezpiecznik.pl. Oszuści wysyłają informacje o cennej „wygranej” w konkursach Biedronki i Rossmanna. „Tak przynajmniej mówi im SMS, którego dostają i który wątkuje się na telefonie pod innymi (prawdziwymi) wiadomościami jakie dana osoba otrzymywała w przeszłości od Biedronki lub Rossmanna” – pisze portal.

„Konkurs” to oszustwo, które ma na celu wyłudzenie około 350 PLN od „zwycięzcy”. Kliknięcie w link z tego typu wiadomości powoduje przekierowanie ofiary na stronę z ankietą i jak zauważa portal to zawsze jest fałszywa strona Rossmanna – nawet jeśli SMS miał być od Biedronki.

Okazuje się, że na „szczęśliwca” czeka iPhone i wystarczy podać swoje dane oraz nr karty kredytowej. Małym drukiem jest na stronie zamieszczona informacja, że „zwycięzca” bierze udział w „loterii” i może wygrać iPhonea, ale wcześniej jego karta płatnicza zostanie obciążona na 75 euro (ok. 350 złotych). Można to jeszcze anulować, bo udział w ankiecie trwa kilka dni, ale i tak z kart zniknie równowartość 2 euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Półroczny „urlop na startup”? Grozi exodus specjalistów

Zaangażowanie rodzimych przedsiębiorstw w tworzenie innowacji kuleje, a pomysł rządu na pobudzenie środowiska startupów ...

Hakerzy mogą w banalny sposób sparaliżować Nowy Jork

Naukowcy z Georgia Institute of Technology zbadali, jakie skutki mogą wywołać hackerzy atakujący auta ...

Do łask wróciły tańsze smartfony. Ale w elektronice królem jest kto inny

W efekcie pandemii producenci smartfonów ograniczyli dostawy. Użytkownicy chętniej kupują też tańsze aparaty albo… ...

Allegro zainwestuje miliard złotych. Chce wprowadzać AI

Największy sprzedawca internetowy najwięcej wyda na dopłacanie do kosztów dostawy przesyłek do klientów, ale ...

Boom na aplikacje mobilne. Efekt koronawirusa

Użytkownicy smartfonów w ogarniętych epidemią śmiertelnego wirusa Chinach ściągają rekordowo dużo gier i aplikacji ...

TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto ...