Ofiaromat: Wpłacisz ofiarę nawet smartfonem czy smartwatchem

Ofiaromat pojawił się ostatnio w lubelskiej katedrze, a także w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie
Twitter/RzecznikArchLub

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach stanął pierwszy ofiaromat w Archidiecezji Krakowskiej. Podobne urządzenie zamontowano też w lubelskiej archikatedrze.

Wierni mogą składać darowizny na rzecz parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty kredytowej, debetowej, smartfona czy smartwatcha.

„Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala” – powiedział Karol Sobczyk, lider krakowskiej wspólnoty „Głos na Pustyni”, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów lokalnej „Gazecie Krakowskiej”.

Urządzenie ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też daromatem, elektroniczną tacą czy e-tacą.

Ofiaromat umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary, wybór celu, na który środki zostaną przeznaczone i przekazanie tych środków poprzez transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

„Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz może w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, w tym m. in. wskazywać cele, na które darczyńca będzie mógł przekazać ofiarę (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim)” – wyjaśnia Karol Sobczyk.

Jak podaje „Gazeta Krakowska” projekt został zatwierdzony przez abp. Marka Jędraszewskiego, który wyraził zgodę na wprowadzenie urządzeń do parafii Archidiecezji Krakowskiej i umieszczenie ich w przedsionkach kościołów.

Pierwszy ofiaromat działa też już w lubelskiej archikatedrze. Urządzenie, które postawiono w przedsionku świątyni, umożliwia złożenie ofiary kartą kredytową. „Ta inicjatywa wiernych. Ofiaromat to odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie, bo co 10. Polak posługuje się kartami płatniczymi i dokonuje transakcji bezgotówkowo” – mówił Radiu Lublin ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Podkreślił, że nie oznacza to rezygnacji z tradycyjnej tacy. Ks. Jaszcz zapowiedział, że podobne urządzenia mogą pojawić się w kolejnych kościołach. „Jeśli będą zgłoszenia od proboszczów, to ułatwimy kontakt z bankiem, aby zainstalować ofiaromaty” – tłumaczył rozgłośni rzecznik lubelskiej kurii.

Ile dajemy na tacę? Kilka lat temu CBOS przeprowadził badania, aby sprawdzić, jakie kwoty Polacy przekazują na Kościół. Respondenci ankietowani przez CBOS w większości (55 proc.) podali konkretną kwotę, 6 proc. odpowiedziało, że „różnie bywa”, a około 30 proc. – że nie daje pieniędzy na tacę.

Spośród tych, którzy dają pieniądze, CBOS wyliczył średnią miesięczną ofiarę. W 2014 roku wynosiła ona 23,15 zł. Czy dzięki ofiaromatom – ofiary na kościół będą wyższe? Zobaczymy.

blik

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koncerny nie chcą się narażać Pekinowi. Kontrowersyjna gra Blizzarda

Kolejne firmy pokazują, że nie pozwolą, by osoby głośno popierające pluralizm, a ostatnio protesty ...

Wiceprezes CD Projektu: Pracujemy nad kolejną dużą produkcją

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wręcz przeciwnie, dopiero zaczęliśmy naszą kampanię związaną z „Cyberpunkiem” ...

Zablokowany przez Facebooka polski Brand24 ujawnił dane o sprzedaży

Spółka deklaruje, że specjalnie nie ucierpiała, spowolnienie tempa przyrostu nowych klientów jest przejściowe. Jakie ...

Biznesowa „jeżynka” chce wrócić do łask. Sprawdzamy, co oferuje

Chiński producent telewizorów oraz telefonów komórkowych z logo Alcatel, próbuje teraz tchnąć życie w ...

Barwniki do mikroskopii wysokiej rozdzielczości

Dzisiejsza nauka w zaawansowany sposób bada komórki i ich elementy, takie jak organelle czy ...

Rewolucja w Alibabie. Jack Ma nie jest już szefem koncernu

Twórca potęgi chińskiego giganta handlu internetowego, koncernu Alibaba, idzie na zieloną trawkę. Jeden z ...