Proirańscy hakerzy zaatakowali amerykańską stronę rządową

FDLP

Strona FDLP – amerykańskiej biblioteki zawierającej dokumenty rządowe została zaatakowana przez hakerów. Na stronie głównej pojawiła się zakrwawiona twarz Donalda Trumpa.

Pod zamieszczoną grafiką hakerzy zamieścili napis o treści: Zhakowana przez grupę Iran Cyber Security. To tylko niewielka część irańskiej cyberzdolności! Jesteśmy zawsze gotowi.”

Nie udało się potwierdzić, kto stoi za atakiem. Wielu ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem nie słyszało wcześniej o takiej grupie. Nie udało się ustalić, czy rzeczywiście jest powiązana z Iranem.

Poinformowano, że wyrządzone szkody były niewielkie. Działania hakerów były symboliczne. Przedstawiciele amerykańskich władz poinformowali, że autorzy prawdopodobnie sympatyzują z irańskim rządem, jednak nie są z nim powiązani.

Do ataku doszło dwa dni po zamordowaniu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Dowódca irańskiej brygady al-Kuds, elitarnej jednostki specjalnej w strukturze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zginął 2 stycznia w przeprowadzonym przez USA precyzyjnym ataku rakietowym przeprowadzonym przy użyciu samolotu bezzałogowego w Bagdadzie.

Oprócz gen. Sulejmaniego w ataku zginął też jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Do ataku doszło w rejonie lotniska w Bagdadzie.

Amerykanie obarczali gen. Sulejmaniego odpowiedzialnością za inspirowanie ostatnich ataków na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze. W jednym z takich ataków zginął amerykański cywil.

W związku ze śmiercią gen. Sulejmaniego, jednego z najważniejszych irańskich dowódców, przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej. – Nieubłagana zemsta czeka zbrodniarzy, którzy unurzali dłonie w jego krwi i krwi innych męczenników – ostrzegł. Z kolei szef MSZ Iranu, Mohammad Javad Zarif ostrzegł, że zabicie Sulejmaniego może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, odpowiedzialność za którą ponosić będą USA.

Mogą Ci się również spodobać

Mistrzowie cyfrowej transformacji

Elastic Cloud Solutions wchodzi na biznesowe salony na całym świecie. Usprawnia komunikację wewnętrzną, zarządzanie ...

AI tworzy prawdziwe dzieło sztuki ze zwykłego zdjęcia

Nowa aplikacja dosłownie w chwilę stworzy idealny, artystyczny obraz na podstawie zwykłego zdjęcia. Wszystko ...

Sponsor Donalda Trumpa chce się pozbyć prezesa Twittera

Jeden z najzamożniejszych sponsorów prezydenta Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej kupił „znaczący” pakiet akcji ...

Allegro: Wracają prowizje. Koniec pandemicznych promocji dla sprzedających

Od końca lipca czołowy serwis e-handlowy zmienia regulamin i wprowadza też zmiany w zakresie ...

Airbnb po strzelaninie kończy z „party houses”

Airbnb zakazuje wynajmowania domów i apartamentów w celu urządzania imprez po strzelaninie na imprezie ...

SpaceX podał datę załogowej misji na księżyc. Ambitne plany

Firma Elona Muska zadeklarowała, że przy pomocy statku Starship rozpocznie komercyjne loty na księżyc ...