Proirańscy hakerzy zaatakowali amerykańską stronę rządową

FDLP

Strona FDLP – amerykańskiej biblioteki zawierającej dokumenty rządowe została zaatakowana przez hakerów. Na stronie głównej pojawiła się zakrwawiona twarz Donalda Trumpa.

Pod zamieszczoną grafiką hakerzy zamieścili napis o treści: Zhakowana przez grupę Iran Cyber Security. To tylko niewielka część irańskiej cyberzdolności! Jesteśmy zawsze gotowi.”

Nie udało się potwierdzić, kto stoi za atakiem. Wielu ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem nie słyszało wcześniej o takiej grupie. Nie udało się ustalić, czy rzeczywiście jest powiązana z Iranem.

Poinformowano, że wyrządzone szkody były niewielkie. Działania hakerów były symboliczne. Przedstawiciele amerykańskich władz poinformowali, że autorzy prawdopodobnie sympatyzują z irańskim rządem, jednak nie są z nim powiązani.

Do ataku doszło dwa dni po zamordowaniu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Dowódca irańskiej brygady al-Kuds, elitarnej jednostki specjalnej w strukturze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zginął 2 stycznia w przeprowadzonym przez USA precyzyjnym ataku rakietowym przeprowadzonym przy użyciu samolotu bezzałogowego w Bagdadzie.

Oprócz gen. Sulejmaniego w ataku zginął też jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis. Do ataku doszło w rejonie lotniska w Bagdadzie.

Amerykanie obarczali gen. Sulejmaniego odpowiedzialnością za inspirowanie ostatnich ataków na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze. W jednym z takich ataków zginął amerykański cywil.

W związku ze śmiercią gen. Sulejmaniego, jednego z najważniejszych irańskich dowódców, przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej. – Nieubłagana zemsta czeka zbrodniarzy, którzy unurzali dłonie w jego krwi i krwi innych męczenników – ostrzegł. Z kolei szef MSZ Iranu, Mohammad Javad Zarif ostrzegł, że zabicie Sulejmaniego może doprowadzić do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, odpowiedzialność za którą ponosić będą USA.

Mogą Ci się również spodobać

Fitjob znajdzie żakom miejsce, gdzie sobie dorobią

Aplikacja na dorywcze stanowiska bez wysyłania CV, rozmów telefonicznych i spotkań z przyszłym pracodawcą, ...

Sam pojedzie w pole i zbierze tylko dojrzałe rośliny

Nobliwy producent sprzętu rolniczego przedstawił nowy pomysł na wykorzystanie technologii w rolnictwie z wykorzystaniem ...

Noclegi pod specjalnym nadzorem. Airbnb blokuje zwolenników Trumpa

Airbnb jest gotów na inaugurację Joe Bidena i zapowiada, że będzie blokował wszystkich zwolenników ...

Polski grafen wciąż ma szansę

Potrzebna jest strategiczna decyzja, czy jako kraj chcemy zajmować się tą technologią na poważnie, ...

Allegro z opłatą za płacenie gotówką. Ryzykowny krok giganta

Zmiany w regulaminie nie wszystkim się spodobają. Moment na ich wprowadzenie też nie jest ...

Maska, która tłumaczy. Genialny pomysł Japończyków

To rewolucja na rynku masek. Firmy technologiczne wykorzystują moment i – w związku z ...