Trzeba polepszyć warunki dla e-biznesu

shutterstock

Polskie prawo zawiera liczne bariery dla rozwoju gospodarki cyfrowej – twierdzą przedsiębiorcy.

We wtorek przedstawiciele Izby Gospodarki Elektronicznej wręczyli ministrowi cyfryzacji Markowi Zagórskiemu „Księgę niwelowania barier legislacyjnych 2020”. To zestaw postulatów zmian w ponad 20 ustawach. Zdaniem Izby istnieje tam wiele barier utrudniających rozwój cyfrowego biznesu.

IGE postuluje, by w ramach promocji krajowych platform sprzedaży internetowej zaostrzyć regulacje dotyczące działalności w Polsce dalekowschodnich konkurentów. Zdaniem ekspertów Izby, ci ostatni działają nieuczciwie, bo od towarów przysyłanych do Polski nie płacą VAT ani cła. „Poza tym produkty te nie są weryfikowane pod kątem spełniania unijnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i jakości” – czytamy w raporcie.

– Konieczne jest uszczelnienie przepisów oraz kontroli celnych również na poziomie unijnym. Bez tych działań coraz więcej konsumentów będzie nabywało towary od sprzedawców działających z Azji. A to oznacza mniejsze wypływy z podatku od towarów i usług oraz upadłości polskich przedsiębiorców – podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes IGE.

W „Księdze niwelowania barier legislacyjnych” zawarto też postulat, by dostawcy usług płatniczych mieli dostęp do danych zawartych w Rejestrze Dowodów Osobistych w trybie ograniczonej teletransmisji. Dziś przepisy o zwalczaniu prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wymagają, by klient przesyłał skan swojego dowodu osobistego. Zdaniem autorów „Księgi” takie rozwiązanie wyeliminowałoby ryzyko poufności danych związane z wykonywaniem ich skanów przez samych klientów.

Inny postulat dotyczy zmiany prawa farmaceutycznego. Izba proponuje, aby leki na receptę można było nabyć w aptekach internetowych (dziś jest to zakazane). Ma to jednak nastąpić przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa transportu i dostępności tych szczególnych produktów.

W „Księdze” skrytykowano też brak możliwości zawarcia umowy o pracę drogą elektroniczną, co jest uciążliwe zwłaszcza w telepracy, dla osób działających zdalnie lub firm, które działają w wielu lokalizacjach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-migranci nie wyjeżdżają za kasą. Za czym?

Rosnące zarobki nie wystarczą, by ściągnąć do kraju wykształconych migrantów których skusiła do wyjazdu ...

Porozmawiasz ze smartfonem po polsku

Biznes dostaje całkowicie nowe narzędzie do komunikacji ze światem – po erze telefonów i ...

Astrocent otwiera nowe możliwości

Astrocent jest interdyscyplinarnym międzynarodowym ośrodkiem badawczym kierowanym przez prof. Leszka Roszkowskiego w Centrum Astronomicznym ...

Facebook obraził wulgarnie prezydenta Chin? „Błąd tłumacza”

Facebook przeprosił Xi Jinpinga za błąd tłumacza na swojej stronie, który imię i nazwisko ...

Hiobowe wieści dla Komputronika

Handlowa spółka jest w coraz większych tarapatach. Fiskus żąda od niej prawie 60 mln ...

Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

W tym roku polski rynek IT może urosnąć o około 5 proc. Największe przedsiębiorstwa ...