Cyberatak na armię Izraela. „Piękne kobiety” w akcji

AFP

Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się włamać za pomocą uwodzicielskich zdjęć młodych kobiet.

Rzecznik izraelskiej armii, Jonathan Conricus powiedział, że zaatakowano kilkadziesiąt telefonów komórkowych, ale zdaniem wojska nie doszło do znacznego wycieku informacji. Miała to być trzecia próba cyberataku dokonana przez Hamas w ciągu ostatniej czterech lat. Podkreślono, że grupa w ostatnim czasie poprawiła swoje umiejętności w tej materii.

Według Conricusa, ataki zaczęły się od wiadomości, które rzekomo pochodziły od młodych, „atrakcyjnie wyglądających” kobiet. Wiadomości były wysyłane za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa i Instagrama. Dodatkowo po raz pierwszy użyto aplikacji Telegram.

Aby uniknąć rozmowy głosowej, kobiety twierdziły, że mają problem z zasięgiem lub słabo mówią po herbajsku. Po nawiązaniu kontaktu, namawiały żołnierzy, by klikali w link, który odsyłał do aplikacji umożliwiającej łatwiejsze wysyłanie zdjęć. Aplikacje Catch&See, ZatuApp i GrixyApp miały na celu zainfekowanie telefonów żołnierzy złośliwym oprogramowaniem, które dawałoby Hamasowi całkowity dostęp do urządzenia.

Ataki rozpoczęły się kilka miesięcy temu, ale Izrael podjął działania obronne. – Wrogie działania Hamasu w świecie wirtualnym mają konsekwencje w świecie rzeczywistym – powiedział Conricus.

Mogą Ci się również spodobać

Wirus nie zatrzyma „Cyberpunka 2077”. Powstaje w domach

Producent gier deklaruje, że tak długo jak będzie tego wymagała sytuacja, cała jego załoga ...

Dziś już każdy może być Davidem Hasselhoffem

Audi, BMW, Ford, Seat czy Toyota to tylko niektóre z marek, jakie „zaszywają” w ...

Największa oszustka Doliny Krzemowej stanie przed sądem

Założycielka startupu Theranos, Elizabeth Holmes stanie przed sądem w 2020 roku. Wraz z nią ...

Rupert Murdoch rezygnuje z premii. Wirus bije w jego imperium

Prezes News Corp. Rupert Murdoch rezygnuje z premii pieniężnej za 2020 rok po tym, ...

Alibaba wchodzi na giełdę w Hongkongu. Sezam otwarty

Wtorkowy debiut jest największym na tej giełdzie od dziewięciu lat i jednym z największych ...

Amerykanie zakażą chińskiego TikToka. Kupi go Microsoft?

Konflikt amerykańsko-chiński rozkręca się coraz bardziej. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zakaże działania TikToka ...