Cyberatak na armię Izraela. „Piękne kobiety” w akcji

AFP

Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się włamać za pomocą uwodzicielskich zdjęć młodych kobiet.

Rzecznik izraelskiej armii, Jonathan Conricus powiedział, że zaatakowano kilkadziesiąt telefonów komórkowych, ale zdaniem wojska nie doszło do znacznego wycieku informacji. Miała to być trzecia próba cyberataku dokonana przez Hamas w ciągu ostatniej czterech lat. Podkreślono, że grupa w ostatnim czasie poprawiła swoje umiejętności w tej materii.

Według Conricusa, ataki zaczęły się od wiadomości, które rzekomo pochodziły od młodych, „atrakcyjnie wyglądających” kobiet. Wiadomości były wysyłane za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa i Instagrama. Dodatkowo po raz pierwszy użyto aplikacji Telegram.

Aby uniknąć rozmowy głosowej, kobiety twierdziły, że mają problem z zasięgiem lub słabo mówią po herbajsku. Po nawiązaniu kontaktu, namawiały żołnierzy, by klikali w link, który odsyłał do aplikacji umożliwiającej łatwiejsze wysyłanie zdjęć. Aplikacje Catch&See, ZatuApp i GrixyApp miały na celu zainfekowanie telefonów żołnierzy złośliwym oprogramowaniem, które dawałoby Hamasowi całkowity dostęp do urządzenia.

Ataki rozpoczęły się kilka miesięcy temu, ale Izrael podjął działania obronne. – Wrogie działania Hamasu w świecie wirtualnym mają konsekwencje w świecie rzeczywistym – powiedział Conricus.

Mogą Ci się również spodobać

Sztuczna inteligencja wymyśliła pierwszy lek

Pierwsza na świecie cząsteczka leku wymyślona przez sztuczna inteligencję trafi do badań na ludziach. ...

Zespół startupu inStreamly z Maciejem „Sawikiem” Sawickim na czele (pierwszy z lewej) otwiera nowy rozdział w branży e-sportu

„Sawik” chce łączyć streamerów z markami

Warszawski startup robi dość nietypowy biznes, ale w oparciu o dynamicznie rosnący trend – ...

Kurierzy w odwrocie. Świąteczny prezent prosto z automatu

To rewolucja w e-commerce. Już niemal co trzecia przesyłka, zamiast do naszych rąk przez ...

Innowacyjna sonda zlokalizuje dźwięk

W dzisiejszym świecie hałas stanowi nie tylko problem, ale także informację, którą można wykorzystać. ...

Kierowcy będą mogli grać w Teslach. Za pomocą kierownicy i pedałów

Studio Bethesda zapowiedziało współpracę z producentem elektrycznych aut. Jego gry trafią na pokłady samochodów. ...

Polski producent robotów wjeżdża do czołówki

Autonomiczne roboty rewolucjonizują rynek logistyki. Ale takie technologie to nie tylko domena amerykańskich gigantów, ...