Powstała nowa organizacja, której jednym z głównych celów jest edukacja w zakresie walki z internetowym hejtem.
Jak podkreślają założyciele Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizacją, która o innowacjach i nowych technologiach mówi w przystępny sposób. Instytut powstał również z myślą o wsparciu obchodów roku Stanisława Lema, przypadającego na jego setną rocznicę urodzin w 2021 r. Instytutem kieruje Maciej Kawecki, były wiceminister cyfryzacji, a obecnie dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Pierwszym projektem organizacji jest akcja „#OgarnijHejt!!” W kampanii społecznej Arkadiusz Jakubik pyta uczestników „co powiedzieliby swojemu hejterowi, gdyby mogli go spotkać?”. Występuje w niej także maka nastolatka, który z powodu interentowego zaszczucia przez hejterów popełnił samobójstwo.
W ramach akcji Instytut Lema do końca 2021 roku chciałby przeszkolić w Polsce uczniów każdej 6, 7 lub 8 klasy szkoły podstawowej z konsekwencji mowy nienawiści.
Organizacja podkreśla, iż chce na nowe technologie patrzeć z perspektywy człowieka, a nie jak większość organizacji w kontekście liczb wyrażających zysk finansowy czy wzrost gospodarczy. Spadkobiercy znanego na całym świecie polskiego pisarza wyrazili zgodę na użycie jego nazwiska w nazwie instytutu.
– Człowiek w XXI w. otoczony jest technologią, ale nie zawsze wie, jak wykorzystać ją dla swojego dobra. To nasza rola. Stawiamy na edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci, prywatności, e-administracji, wykorzystania innowacji w samorządach, czy przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu osób starszych – podają założyciele.
Instytut planuje realizację zarówno projektów non-profit o charakterze edukacyjnym i społecznym, jak i projektów komercyjnych w zakresie badań i analiz szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej. Instytut funkcjonuje jako think-tank dostarczający decydentom ekspertyzy o najważniejszych trendach technologicznych i gospodarczych wpływających na przyszłość i pozycję Polski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.