Lem w walce z hejterami

Adobe Stock

Powstała nowa organizacja, której jednym z głównych celów jest edukacja w zakresie walki z internetowym hejtem.

Jak podkreślają założyciele Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizacją, która o innowacjach i nowych technologiach mówi w przystępny sposób. Instytut powstał również z myślą o wsparciu obchodów roku Stanisława Lema, przypadającego na jego setną rocznicę urodzin w 2021 r. Instytutem kieruje Maciej Kawecki, były wiceminister cyfryzacji, a obecnie dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Pierwszym projektem organizacji jest akcja „#OgarnijHejt!!” W kampanii społecznej Arkadiusz Jakubik pyta uczestników „co powiedzieliby swojemu hejterowi, gdyby mogli go spotkać?”. Występuje w niej także maka nastolatka, który z powodu interentowego zaszczucia przez hejterów popełnił samobójstwo.

W ramach akcji Instytut Lema do końca 2021 roku chciałby przeszkolić w Polsce uczniów każdej 6, 7 lub 8 klasy szkoły podstawowej z konsekwencji mowy nienawiści.

Organizacja podkreśla, iż chce na nowe technologie patrzeć z perspektywy człowieka, a nie jak większość organizacji w kontekście liczb wyrażających zysk finansowy czy wzrost gospodarczy. Spadkobiercy znanego na całym świecie polskiego pisarza wyrazili zgodę na użycie jego nazwiska w nazwie instytutu.

– Człowiek w XXI w. otoczony jest technologią, ale nie zawsze wie, jak wykorzystać ją dla swojego dobra. To nasza rola. Stawiamy na edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci, prywatności, e-administracji, wykorzystania innowacji w samorządach, czy przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu osób starszych – podają założyciele.

Instytut planuje realizację zarówno projektów non-profit o charakterze edukacyjnym i społecznym, jak i projektów komercyjnych w zakresie badań i analiz szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej. Instytut funkcjonuje jako think-tank dostarczający decydentom ekspertyzy o najważniejszych trendach technologicznych i gospodarczych wpływających na przyszłość i pozycję Polski.

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes Ericssona: Polska może jeszcze zostać europejskim pionierem w 5G

W połączeniu z istniejącymi centrami badawczo-rozwojowymi, szacujemy wartość inwestycji i produkcji w Polsce na ...

Elon Musk proponuje tanią przeprowadzkę na Marsa

Założyciel Tesli i SpaceX Elon Musk już teraz jest przekonany, że koszt przeprowadzki na ...

Trump atakuje Apple: Produkujcie w USA!

Nie będzie żadnych ulg taryfowych na części z Chin dla Apple – napisał na ...

CD Projekt wprowadza nadgodziny. Czy firmie grozi „crunch”?

Studio wprowadza sześciodniowy tydzień pracy – informuje Bloomberg. Zmiana będzie obowiązywać do czasu premiery ...

Naukowcy nauczą pojazdy, jak reagować na niebezpiecznych kierowców

Już za kilka lat zobaczymy pierwsze autonomiczne pojazdy, które będą musiały zmierzyć się wówczas ...

Wyzwanie rzucone bakteriom

Otwiera się nowa droga w diagnostyce mikrobiologicznej. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowują ...