Lem w walce z hejterami

Adobe Stock

Powstała nowa organizacja, której jednym z głównych celów jest edukacja w zakresie walki z internetowym hejtem.

Jak podkreślają założyciele Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema jest organizacją, która o innowacjach i nowych technologiach mówi w przystępny sposób. Instytut powstał również z myślą o wsparciu obchodów roku Stanisława Lema, przypadającego na jego setną rocznicę urodzin w 2021 r. Instytutem kieruje Maciej Kawecki, były wiceminister cyfryzacji, a obecnie dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Pierwszym projektem organizacji jest akcja „#OgarnijHejt!!” W kampanii społecznej Arkadiusz Jakubik pyta uczestników „co powiedzieliby swojemu hejterowi, gdyby mogli go spotkać?”. Występuje w niej także maka nastolatka, który z powodu interentowego zaszczucia przez hejterów popełnił samobójstwo.

W ramach akcji Instytut Lema do końca 2021 roku chciałby przeszkolić w Polsce uczniów każdej 6, 7 lub 8 klasy szkoły podstawowej z konsekwencji mowy nienawiści.

Organizacja podkreśla, iż chce na nowe technologie patrzeć z perspektywy człowieka, a nie jak większość organizacji w kontekście liczb wyrażających zysk finansowy czy wzrost gospodarczy. Spadkobiercy znanego na całym świecie polskiego pisarza wyrazili zgodę na użycie jego nazwiska w nazwie instytutu.

– Człowiek w XXI w. otoczony jest technologią, ale nie zawsze wie, jak wykorzystać ją dla swojego dobra. To nasza rola. Stawiamy na edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci, prywatności, e-administracji, wykorzystania innowacji w samorządach, czy przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu osób starszych – podają założyciele.

Instytut planuje realizację zarówno projektów non-profit o charakterze edukacyjnym i społecznym, jak i projektów komercyjnych w zakresie badań i analiz szeroko rozumianej gospodarki cyfrowej. Instytut funkcjonuje jako think-tank dostarczający decydentom ekspertyzy o najważniejszych trendach technologicznych i gospodarczych wpływających na przyszłość i pozycję Polski.

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oficjalne zarzuty chińskiemu koncernowi. Naciska też na sojuszników, by nie ...

Dramatyczny brak procesorów. Zagrożona produkcja aut i konsol

Niedobór chipów, który rozpoczął się wraz z gwałtownym wzrostem popytu na komputery i inną ...

To miała być rewolucja w płatnościach. Wielki falstart Facebooka

Należący do Facebooka komunikator WhatsApp miał umożliwiać dokonywanie płatności. Jednak głośna premiera usługi WhatsApp ...

Szum fal płynie ze słuchawek. Medytacja i relaks warte miliardy

Rosnące tempo życia oraz coraz większy stres z tym związany każe szukać ludziom różnych ...

Pierwszy na świecie komputer 5G

Przejście z sieci 3G na 4G LTE już odmieniło sposób korzystania ze smartfonów. Teraz ...

Portal Airbnb walczy o fanów lalki Barbie

Spełnia się marzenie każdej miłośniczki Barbie. Portal Airbnb oferuje nocleg w prawdziwym domku dla ...