Cyfrowa transformacja rynku druku koniecznością

Shutterstock

Konwersja dokumentów papierowych do środowiska elektronicznego, oprogramowanie w cyfrowej chmurze, coraz większe cyberbezpieczeństwo czy możliwość zarządzania urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie – to najbliższy kierunek rozwoju branży druku.

Jak przekonują eksperci firmy Canon, to oznacza, że przed cyfryzacją i rozwiązaniami w chmurze nie ma dziś ucieczki. Jak sprostać temu wyzwaniu?

100 mln drukarek

Producenci sprzętu drukującego wprowadzają rokrocznie na światowy rynek średnio prawie 100 milionów nowych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych – wynika z analizy rynku druku, przygotowanej na potrzeby Związku Cyfrowa Polska. Choć w Polsce spadek poziomu sprzedaży jest znacznie mniejszy niż na rynkach Europy Zachodniej, to czy globalnie możemy obawiać się recesji? – Coraz częściej słychać głosy, że w digitalizującym się świecie czeka nas nieuchronne odejście od druku biurowego – komentuje Dariusz Szwed, Product Business Development Manager w Canon Polska. – To prawda, ale pozostaną obszary, w których dokument tradycyjny pozostanie. Postęp technologiczny wymusi zmiany, zarówno na producentach sprzętu, jak i na klientach. Staramy się podchodzić do sprawy rzeczowo i traktować ją jako wyzwanie, a nie przeszkodę – przekonuje Szwed.

Dlatego producenci stawiają przede wszystkim na nowoczesne technologie digitalizacji dokumentów. Canon Polska wprowadził właśnie na polski rynek nową serię urządzeń imageRUNNER ADVANCE DX, umożliwiającej wykonywanie zarówno wysokojakościowych wydruków, jak i dokładnych, szybkich skanów. Jednak największe możliwości maszyn drzemią w dodatkowych ułatwieniach. Skanowanie z automatycznym dzieleniem dokumentów po kodach kreskowych, automatyczne wykrywanie wielu oryginałów ułożonych na płycie skanera, przekazywanie do firmowych zasobów i systemów informatycznych, pełna kompatybilność z oprogramowaniem w cyfrowej chmurze, ulepszone systemy bezpieczeństwa czy możliwość zarządzania urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie – producenci wprowadzają coraz lepsze rozwiązania, pomagające firmom jak najsprawniej przeprowadzić cyfrową transformację.

Z głową w chmurze

To właśnie usługi zlokalizowane w cyfrowej chmurze, zdaniem wielu ekspertów, będą przyszłością rynku druku oraz innych usług okołoinformatycznych.

– Dlatego unowocześniamy i ulepszamy nasze rozwiązania. Właśnie wprowadziliśmy na polski rynek nową wersję oprogramowania uniFLOW Online – informuje Dariusz Szwed. – Zawarte w niej rozwiązania, takie jak możliwość drukowania bezpośrednio z chmury lub urządzeń mobilnych, wydają się być drobnymi zmianami, ale tak naprawdę niosą ze sobą olbrzymie ułatwienia w codziennej pracy. Każda z drobnych zmian składa się na elastyczny, łatwy do zastosowania system dla każdej organizacji – przekonuje.

Podaje przykład: w dużej firmie druk opiera się przeważnie na sieciach lokalnych i nawet w przypadku zastosowania systemu opartego o chmurę, treść dokumentów nie wydostaje się poza lokalną infrastrukturę. Takie rozwiązanie wymaga określonych zasad, choćby brak możliwości wyłączenia komputera przed odebraniem dokumentu z drukarki. Wychodząc z firmy, pracownik nie mógł schować notebooka do torby i odebrać z recepcji wydrukowanych dokumentów, bo komputer musiał być ciągle włączony. – Opcje konfiguracji nowego środowiska uniFLOW Online pozwalają na przesłanie dokumentu do chmury, w której plik oczekuje na moment wydruku, i odebranie go z dowolnego podłączonego urządzenia, zapewniając pełną elastyczność dostępu – mówi ekspert Canon Polska.

Kluczowe jest bezpieczeństwo

Oprócz zapewnienia komfortu i elastyczności jednym z najważniejszych wyzwań cyfrowej transformacji pozostaje bezpieczeństwo. Także w tym zakresie producenci coraz odważniej zmierzają w stronę chmury. Outsourcing firmowych systemów ochrony cyfrowej przynosi wymierne korzyści klientom, którzy nie muszą budować od podstaw całej firmowej infrastruktury bezpieczeństwa.

– W tym temacie borykamy się jeszcze z nieufnością klientów. Wiele osób obawia się, że dane, zlokalizowane w niejasnej przestrzeni cyfrowej, łatwiej będzie wykraść – przyznaje specjalista firmy Canon. – Nic jednak tych obaw nie potwierdza. Nie ma przypadków, w których to chmura i zasady zarządzania nią spowodowały wyciek danych czy inne naruszenie zasad bezpieczeństwa. Jeśli już dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, najczęściej są one spowodowane ludzką niedbałością i to niezależnie od umiejscowienia usług w chmurze lub poza nią – przekonuje Dariusz Szwed.

Eksperci przewidują, że to właśnie oprogramowanie chmurowe, takie jak uniFLOW Online od firmy Canon czy Universal Print Microsoft, stanie się wkrótce standardem rynku druku. Chmura umożliwia zarządzanie firmowymi dokumentami oraz bezpieczeństwem z dowolnego miejsca na świecie, a przy tym wydajnie zmniejsza koszty prowadzenia działalności. – Czeka nas nie regres branży, ale jej istotna transformacja – podsumowuje ekspert Canon Polska.

Bezpieczne biuro w świecie IoT? Odpowiedź w raporcie:

https://www.canon.pl/business/internet-of-things-iot/

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kanada zgodziła się na ekstradycję wiceprezes Huawei

Rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Meng Wanzhou, wiceprezes, dyrektor finansowej ...

Policja nie będzie już rozpoznawać twarzy

Największy dostawca kamer dla policji w Stanach Zjednoczonych rezygnuje z technologii rozpoznawania twarzy opartej ...

Ten startup zarabia na wirusie. Jego pojazdy nie potrzebują kierowcy

Chiński startup Neolix, który zajmuje się produkcją autonomicznych pojazdów dostawczych, poinformował, że w ciągu ...

Mobilne myjnie oczyszczą auta z koronawirusa

W marcu estoński startup wszedł do naszego kraju. Epidemia nim nie zachwieje, lecz raczej ...

Koreańczycy chcieli odszkodowań, dostali technologiczne sankcje

Japonia wprowadziła od 4 lipca nowe ograniczenia w eksporcie do Korei Południowej niektórych materiałów ...

Gry nakręcają rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość

Technologie AR i VR są najczęściej wykorzystywane w branży rozrywki. To wielka nadzieja wartego ...