Internetowi oszuści żerują na koronawirusie

123RF

W sieci pojawiają się fałszywe zbiórki na walkę z koronawirusem. Warto uważać, kogo chcemy wspomóc pieniędzmi.

W internecie pojawiła się fałszywa strona wykorzystująca sytuację spowodowaną pandemią. Oszuści podszywają się pod fundację „Się pomaga”, która od trzeciego marca zbiera pieniądze na wsparcie służby zdrowia.

„Otrzymujemy mnóstwo wiadomości z prośbą o pomoc od lekarzy i pielęgniarek z całej Polski. Sytuacja jest dramatyczna. Ze względu na liczbę podejrzeń wiele szpitali przekształcanych jest w zakaźne, a zdanie „brakuje w nich wszystkiego” jest towarzyszem właściwie każdego maila” – napisali jej organizatorzy.

Podkreślili, że ta zbiórka ma znaczenie, którego nawet się nie spodziewali. „Naszym gestem dajemy nadzieję. Oni udzielając pomocy osobom potrzebującym i wystraszonym spotykają się z różnymi reakcjami. Bywa, że w obliczu potrzeb, zmęczenia i braków w wyposażeniu czują się nie tylko bezsilni, ale i zagrożeni” – tłumaczą organizatorzy.

Przez niespełna dwa tygodnie akcję wsparło ponad 16,5 tys. osób wpłacając w sumie nieco ponad 640 tys. zł.

Gest serca Polaków próbują wykorzystać też przestępcy, którzy uruchomili fałszywą zbiórkę pod adresem łudząco podobnym do fundacji „Się pomaga”.

Na szczęście strona https://pomoc.sie-pomaga.net/koronawirus?SS52 – już nie działa, ale policjanci nie wykluczają, że podobnych akcji może pojawić się więcej, dlatego apelują o szczególną ostrożność.

W sobotę policja ostrzegała przed fałszywymi SMS-ami. Nadawcy pisali: „Informujemy, że zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się by zatrzymać 1000 zł”.

„Jeśli otrzymacie takiego SMSa lub e-mail z linkiem, nie otwierajcie go? Takie informacje są fałszywe i mogą doprowadzić do prawdziwej utraty pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Nie powielajmy fałszywych wiadomości! Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność” – prosiła policja.

Banki apelowały, by w przypadku kliknięcia w taki link wysłany przez oszustów natychmiast kontaktować się z nimi.

blik

Mogą Ci się również spodobać

Robot dostawczy wyjeżdża na ulice. Przywiezie zakupy

Amerykańskie władze zgodziły się dopuścić do ruchu drogowego autonomiczny pojazd o nazwie R2. Autonomiczny ...

Wunderwaffe na katar i kaszel. Amazon rozprawi się z przeziębieniami

„Projekt Gesundheit” pod takim kryptonimem, w ścisłej tajemnicy, amerykański koncern z branży e-commerce prowadzi ...

Gry, które w ubiegłym roku rozbiły bank

Tylko dziesięć najpopularniejszych tytułów wygenerowało w ub. r. niemal 6 mld dol. przychodów. To ...

Kopalnia kryptowalut w ukraińskiej elektrowni jądrowej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odkryła kopalnię kryptowalut w Elektrowni Jądrowej na południowej Ukrainie. W „wydobywanie” ...

Tinder stworzył funkcję chroniącą użytkowników LGBT+

Najpopularniejsza aplikacja randkowa wprowadza nową funkcję „Traveller Alert”. Będzie wyświetlać ostrzeżenia podróżującym do jednego ...

Portugalczyk oskarża Huawei o kradzież, a Huawei USA o nękanie

Huawei zarzucił Waszyngtonowi, że wykorzystuje wszystkie dostępne narzędzia, aby zakłócać działalność biznesową firmy i ...