Czeskie szpitale zaatakowali hakerzy. Prawdopodobnie rosyjscy

AFP

Ofiarą włamań padły ostatnio szpitale w Ostrawie, Ołomuńcu, rejonie Pardubic i Karlovych Varów. Poinformował o tym czeski minister zdrowia Adam Vojtech, dodając że zaatakowano też samo ministerstwo.

– Organizowane są zza granicy. Coraz więcej wskazuje na to, że może to być Rosja. (Hackerzy) mieli rosyjskie adresy IP – powiedział czeskim „Lidovym Novinom” anonimowy członek ekipy śledczej.

– Wygląda na to, że Rosja – dodał z kolei członek czeskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z którym również anonimowo rozmawiały „Lidovki”.

Hackerskie ataki na Czechy na razie ustały po wystąpieniu amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. „Wzywamy do przerwaniu niegodziwych ataków hackerskich na system ochrony zdrowia Czech” – stwierdził w specjalnym oświadczeniu.

Ataki trwały jednak od już od 13 marca. Jako pierwsza ich ofiarą padła uniwersytecka klinika w Brnie, która cztery dni wcześniej zaczęła prowadzić analizę próbek koronawirusa. Część komputerowego systemu kliniki została wyłączona, próbka musiano przewieźć do kliniki w Ostrawie. Po szpitalach hakerzy zaatakowali też lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze.

„To są kolejne fake newsy” – skomentowała informacje „Lidowych Novin” rosyjska ambasada w Pradze w swym oświadczeniu. „Ich zadanie to tworzenie wrogiego obrazu naszego kraju w oczach społeczeństwa” – dodała.

Hackerskie ataki jednak nałożyły się konflikt jaki wybuchł między Moskwą a Pragą z powodu ostatecznego zdemontowania pomnika marszałka Iwana Koniewa. Dowodził on wojskami, które zajęły czeską stolicę pod koniec wojny. Ale później dowodził inwazją na Węgry w 1956 roku, jak też wspierał planowanie ataku na Czechosłowację w 1968 roku. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął obecnie postępowanie przeciw władzom praskiej dzielnicy, które postanowiły usunąć pomnik. Podstawą do działań Komitetu jest dekret prezydenta Putina kryminalizujący „dewastację pomników” radzieckiej armii – w Rosji i poza jej granicami. Putin podpisał go w zeszłym tygodniu.

Mogą Ci się również spodobać

Polskie gry odporne na koronawirusa

W tej branży coraz ważniejsze stają się cyfrowe kanały sprzedaży. Wyniki krajowych twórców gier ...

Polska biotechnologia już w „przedpokoju pierwszej ligi”

Globalny rynek badań nad innowacyjnymi lekami i terapiami mocno rośnie, a trwająca pandemia dodatkowo ...

Rosyjskie kurczaki z próbówki w KFC

Amerykańska sieć fast-foodów pracuje nad „mięsem przyszłości” – chce produkować popularne kurczaczki, tzw. nuggets’y, ...

Z przytupem ruszył sezon świąteczny w e-sklepach

Polacy tłumnie polowali na okazje w Dzień Singla w Chinach. Ale sezon rabatów dopiero ...

AI podpowie Nike, jakich butów chcą klienci

Amerykański koncern kupił bostoński startup Celect, który ma mu pomóc w przewidywaniu, czego oczekują ...

Dron uderzył w policyjny helikopter. Surowa kara?

Mieszkaniec Kalifornii Andrew Hernandez został przez sąd uznany winnym „prowadzenia niebezpiecznych operacji” w powietrzu. ...