Czeskie szpitale zaatakowali hakerzy. Prawdopodobnie rosyjscy

AFP

Ofiarą włamań padły ostatnio szpitale w Ostrawie, Ołomuńcu, rejonie Pardubic i Karlovych Varów. Poinformował o tym czeski minister zdrowia Adam Vojtech, dodając że zaatakowano też samo ministerstwo.

– Organizowane są zza granicy. Coraz więcej wskazuje na to, że może to być Rosja. (Hackerzy) mieli rosyjskie adresy IP – powiedział czeskim „Lidovym Novinom” anonimowy członek ekipy śledczej.

– Wygląda na to, że Rosja – dodał z kolei członek czeskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z którym również anonimowo rozmawiały „Lidovki”.

Hackerskie ataki na Czechy na razie ustały po wystąpieniu amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo. „Wzywamy do przerwaniu niegodziwych ataków hackerskich na system ochrony zdrowia Czech” – stwierdził w specjalnym oświadczeniu.

Ataki trwały jednak od już od 13 marca. Jako pierwsza ich ofiarą padła uniwersytecka klinika w Brnie, która cztery dni wcześniej zaczęła prowadzić analizę próbek koronawirusa. Część komputerowego systemu kliniki została wyłączona, próbka musiano przewieźć do kliniki w Ostrawie. Po szpitalach hakerzy zaatakowali też lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze.

„To są kolejne fake newsy” – skomentowała informacje „Lidowych Novin” rosyjska ambasada w Pradze w swym oświadczeniu. „Ich zadanie to tworzenie wrogiego obrazu naszego kraju w oczach społeczeństwa” – dodała.

Hackerskie ataki jednak nałożyły się konflikt jaki wybuchł między Moskwą a Pragą z powodu ostatecznego zdemontowania pomnika marszałka Iwana Koniewa. Dowodził on wojskami, które zajęły czeską stolicę pod koniec wojny. Ale później dowodził inwazją na Węgry w 1956 roku, jak też wspierał planowanie ataku na Czechosłowację w 1968 roku. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął obecnie postępowanie przeciw władzom praskiej dzielnicy, które postanowiły usunąć pomnik. Podstawą do działań Komitetu jest dekret prezydenta Putina kryminalizujący „dewastację pomników” radzieckiej armii – w Rosji i poza jej granicami. Putin podpisał go w zeszłym tygodniu.

Mogą Ci się również spodobać

„Plaga” rozprzestrzenia się szybciej niż chiński koronawirus

Gdy śmiertelny wirus rozprzestrzenia się w Chinach, rekordy popularności bije aplikacja mobilna, która pozwala ...

Jego dron zagrał w „Niezniszczalnych 3”, teraz Polak zbudował latający czołg

Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka podrzeszowska firma B-Technology uruchomiła właśnie produkcję innowacyjnego drona Xerall ...

Polska firma IT sponsorem piłkarskiego mistrza Francji

Comarch, znany głównie ze sponsoringu rodzimej Cracovii, teraz ma ambicję pokazać się szerzej piłkarskiemu ...

Estończycy podbijają Amerykę. Mają pomysł na kwarantannę

Aplikacja relaksacyjna estońskiego startupu Synctuition znalazła się na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych w USA. ...

Polacy zignorowali wirusa i ruszyli do kin. Kuszą niższe ceny

O 10 proc. biletów więcej niż przed tygodniem sprzedały kina w Polsce w ostatni ...

Bloomberg

Snapchat pod lupą Departamentu Sprawiedliwości

Firma Snapchat poinformowała, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wraz z SEC (Komisją Papierów Wartościowych ...