Cyberzagrożenia nie przestrzegają zakazów. Praca zdalna na celowniku

Shutterstock

Nowa sytuacja, w której znalazł się biznes, wymusza przykładanie jeszcze większej wagi do kwestii bezpieczeństwa cyfrowego i tego, jak są przechowywane dane pracowników, którzy w dużej mierze wykonują teraz swoje obowiązki w różnych warunkach i miejscach.

Materiał powstał we współpracy z Cisco

W świetle nowej fali zagrożeń biznes musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dotychczas odpowiednio dobrze sprawdzał odporność na cyberataki narzędzi, które teraz są wykorzystywane częściej.

Cyberprzestępcy starają się wykorzystywać masowe przejście użytkowników na pracę zdalną. Koncentrują się między innymi na próbach wyłudzania dostępu do aplikacji czy danych użytkowników, głównie po to, aby w ten sposób wejść w posiadanie danych firmowych. Do tego celu stosują złośliwe domeny, phishing czy wzmożony trend wyszukiwania informacji związanych z Covid-19 i prowadzą na przykład do dezinformacji użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy przenoszą się do domów. Ma to swoje zalety

Mając na uwadze bezpieczeństwo zdalnych kadr, Cisco na bieżąco analizuje i śledzi złośliwe kampanie dotyczące koronawirusa i niepokojące alerty związane z tą tematyką. Co ciekawe, do 19 lutego klienci biznesowi firmy wysłali 562 144 zapytania do 8 080 unikalnych domen zawierających słowa kluczowe związane z tematyką pandemii, zachorowań etc.

Z kolei do 19 marca firma odnotowała 1907 proc. wzrost liczby zapytań, czyli 11 287 190 zapytań na 47 059 domenach zawierających słowa skorelowane z obecną sytuacją na świecie spowodowaną wirusem. Już teraz 4 proc. z tych 47 tys. domen zostało zablokowanych jako złośliwe strony.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrzeszeni w Cisco Talos zaobserwowali znaczny wzrost aktywności na polu ataków phishingowych, wykorzystujących sytuację związaną z koronawirusem w takich kategoriach jak wypuszczanie do sieci złośliwego oprogramowania (tzw. malware). Na popularności zyskują również, niestety, kampanie phishingowe, czyli te polegające na podszywaniu się pod konkretne osoby lub instytucje, które jako przynętę wykorzystują materiały o tematyce Covid-19. Niestety, na porządku dziennym są również coraz częściej ataki na organizacje, które prowadzą badania oraz aktywną działalność na rzecz walki ze skutkami wirusa.

Jednocześnie zespół odpowiadający za usługę Cisco Umbrella analizuje obecnie ponad 180 mld zapytań internetowych dziennie, chroniąc użytkowników przed potencjalnie zainfekowanymi miejscami w sieci. Eksperci firmy obserwują złośliwe działania skierowane do klientów firmy, nakierowane m.in. na zdobywanie dostępu i uprawnień do ich kont w różnych programach i usługach lub do pobierania złośliwego oprogramowania.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna to także wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa

– Eksperci Cisco badają wszystkie obszary, które mogą być narażone na ataki cyberprzestępców w nowej rzeczywistości, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych kwestii i treści, które zwłaszcza teraz zyskują na znaczeniu – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. – Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom zespołów ds. bezpieczeństwa udało nam się ochronić już 9 mln użytkowników w tym trudnym dla wszystkich czasie.

W ostatnich dniach eksperci Cisco zidentyfikowali jeden z ataków ukierunkowanych na ofiary w Brazylii, który polegał na fabrykowaniu e-maili pochodzących rzekomo od Światowej Organizacji Zdrowia. Zawierały one zainfekowane załączniki, które miały jakoby przekazywać ważne informacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa.

Materiał powstał we współpracy z Cisco

Materiał ukazał się w dodatku Poradnik Pracy Zdalnej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W wyścigu superkomputerów Japończycy znów na szczycie

Japoński komputer Fugaku znalazł się na czele listy najpotężniejszych komputerów, bijąc amerykańskich i chińskich ...

Robotyczna pigułka odmieni medycynę

Dwie firmy postanowiły ułatwić życie osobom, które codziennie muszą wstrzykiwać sobie leki. Wystarczyłoby połknąć ...

Diament z internetu. Kreml legalizuje handel biżuterią w sieci

Rosja zalegalizowała handel online wyrobami jubilerskimi z drogocennych kruszców i kamieni szlachetnych. Do tej ...

Nowy gracz na rynku smartfonów. Tylko w Polsce ma 6 mln fanów

Juanguo Pro 3 pod taką nazwą na rynku debiutuje właśnie najnowszy smartfon chińskiej produkcji. ...

Apple stracił 450 mld dol. wartości w trzy miesiące, a w Polsce ma rekordowe wyniki

Koncern Apple obniżył swoje prognozy wyników na pierwszy kwartał. Reakcją inwestorów była wyprzedaż akcji ...