Czy twoje narzędzia do pracy zdalnej są odpowiednio zabezpieczone?

Shutterstock

Tysiące pracowników musiały przejść na tryb pracy zdalnej w zasadzie w mgnieniu oka. W całym zamieszaniu spowodowanym nietypową sytuacją nie można zapominać o bezpieczeństwie home office.

Materiał powstał we współpracy z Cisco

Rozwiązania do współpracy, takie jak Cisco Webex, są obecnie podstawowym narzędziem dla biznesu, szkół, administracji publicznej i służby zdrowia, pozwalającym na pozostanie w kontakcie, realizację zadań i obowiązków. Stały się one również celem ataków cyberprzestępców, którzy wiedzą, że teraz, częściej niż kiedyś, użytkownicy udostępniają za ich pośrednictwem dane wrażliwe.

Mając to na uwadze, należy szczególnie dbać o bieżące aktualizacje, gdyż niezałatane podatności mogą stanowić furtkę dla nieuczciwych użytkowników sieci. Z kolei producenci, wiedząc o większym zainteresowaniu ich usługami, powinni transparentnie informować o wszelkich lukach w rozwiązaniach do współpracy.

CZYTAJ TAKŻE: Cyberzagrożenia nie przestrzegają zakazów. Praca zdalna na celowniku

„W obecnych, niepewnych, czasach rekomendujemy korzystanie z narzędzi, w których bezpieczeństwo jest funkcją podstawową, wbudowaną w rozwiązanie, i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. W przypadku wielu dostępnych na rynku rozwiązań często nie jest to normą. Funkcjonalność i wygoda nie mogą być jedynym kryterium wyboru rozwiązania do współpracy. Muszą im towarzyszyć funkcje zapewniające bezpieczeństwo. Warto również sprawdzić, gdzie są przechowywane dane wysyłane za pośrednictwem wykorzystywanej przez nas aplikacji” – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, takich jak Cisco Webex, które:

> automatycznie przypisuje spotkaniom i ich uczestnikom indywidualne identyfikatory i hasła,

> zapewnia całościowe szyfrowanie danych przesyłanych między uczestnikami,

> blokuje nieuprawniony dostęp osób trzecich,

> przygotowuje transkrypcję rozmów w oparciu o wewnętrzną aplikację Cisco (Voicea), dzięki czemu nie są one przechowywane na zewnętrznych serwerach.

Nawet najbezpieczniejsze narzędzia do współpracy nie uchronią organizacji przed cyberatakiem, jeżeli użytkownicy również nie przyłożą szczególnej wagi do kwestii bezpieczeństwa.

Eksperci Cisco opracowali cztery rekomendacje, które pozwolą nie paść ofiarą cyberataku:

1. Wyłącz wszystkie narzędzia i funkcje, których nie używasz – gdy skończysz określoną czynność, pamiętaj, aby wyłączyć: mikrofon, aparat, udostępnianie ekranu czy udostępnianie plików. Pracując w domu, czujemy się swobodniej niż w biurze, dlatego warto zasłonić kamerę w komputerze. Pamiętaj, że niektóre aplikacje do wideokonferencji automatycznie włączają wideo, gdy tylko dołączysz do rozmowy lub gdy zezwalasz gospodarzom na włączenie funkcji wideo u uczestników.

2. Przygotuj się do udostępniania ekranu – jeżeli zamierzasz udostępniać ekran podczas telekonferencji, wyłącz powiadomienia na pulpicie i upewnij się, że tapeta i inne okna nadają się, aby zaprezentować je uczestnikom wirtualnego spotkania. Dotyczy to w szczególności urządzeń prywatnych, wykorzystywanych do celów służbowych.

3. Zastanów się, w jaki sposób zapewniony jest dostęp do wirtualnych spotkań – najlepiej będzie, jeśli Twoje narzędzia do pracy zdalnej będą zintegrowane z rozwiązaniami bezpieczeństwa oferującymi uwierzytelnianie wieloskładnikowe (np. Cisco Duo Security) czy ochronę urządzeń końcowych, np. Cisco Advanced Malware Protection for Endpoints), które zapewnią dodatkową warstwę zabezpieczenia firmowych zasobów, niezależnie od tego z jakiego miejsca łączą się z nimi ich użytkownicy.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko narzędzia, ale i kultura organizacyjna liczą się w pracy zdalnej

4. Wymagaj zgody gospodarza spotkania na dodawanie gości i udostępnianie nagrań – mimo że telekonferencje od dawna są standardem w wielu organizacjach, teraz odbywa się ich więcej niż kiedykolwiek. Świadczy o tym fakt, że tylko w marcu odbyło się 14 miliardów minut spotkań za pośrednictwem platformy Cisco Webex (ponad dwa razy więcej niż w lutym, gdy pandemia koronawirusa nie objęła jeszcze tak dużej części świata). W natłoku spotkań można się pogubić, kto dokładnie bierze w nich udział. Na takie sytuacje czekają cyberprzestępcy, którzy mogą stać się nieproszonym gościem. Dlatego zawsze należy mieć kontrolę nad tym, kto uczestniczy w spotkaniu i jakie ma uprawnienia, np. czy może odsłuchać jego przebieg, jeżeli było ono nagrywane.

Materiał powstał we współpracy z Cisco

Materiał ukazał się w dodatku Poradnik Pracy Zdalnej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rządy mają dość. Coraz brutalniejsza kontrola internetu

Władze wielu krajów usiłują okiełznać sieć i blokować zagraniczne treści, próbują tworzyć nawet własny ...

Łowcy głów przestawiają się na zdalną selekcję

O ile poszukiwanie pracy i pracowników od lat odbywa się głównie przez internet, o ...

CD Projekt wchodzi w najnowszy projekt Google’a

„Cyberpunk 2077” zawita na Google Stadia — platformę umożliwiającą rozgrywkę na szerokiej gamie urządzeń ...

Google ukarane we Francji za nadużywanie pozycji rynkowej

Francuski urząd ds. ochrony konkurencji nałożył na Google karę w wysokości 150 mln euro ...

Do USA przez Hiszpanię. Polski startup chce zdemokratyzować kredyt

W tegorocznej edycji konkursu dla startupów ABSL Summit wygrali aż w trzech kategoriach, zdobywając ...

Pierwsze miasto wolne od monitoringu ze skanowaniem twarzy

San Francisco jako pierwsze miasto w USA zakazało monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy w ...